Pankreatitas: viskas, ką reikia žinoti apie kasos uždegimą

  • Autorius: Guostė B.
  • 2021, Liepos 6d.
  • 0
  • 26387 Views
Pankreatitas: viskas, ką reikia žinoti apie kasos uždegimą

Pankreatitas yra ūminis arba lėtinis kasos uždegimas, pasireiškiantis sutrikus kasos išskiriamų virškinimo fermentų veiklai. Ši būklė gali ne tik sukelti nemalonius simptomus (nuo intensyvaus skausmo iki sutrikusio virškinimo), tačiau ir sutrikdyti maistinių medžiagų įsisavinimą organizme. Dėl pankreatito gali išsivystyti mitybos, kūno svorio nepakankamumas, negrįžtami kasos pažeidimai ar netgi pavojus gyvybei.

Kasos funkcijos ir pankreatito paplitimas

Kasa yra gyvybiškai svarbus organas. Tai – pagrindinė virškinimo sistemos liauka, gaminanti ir išskirianti virškinimo fermentus į plonąją žarną bei užtikrinanti sklandų virškinimo procesą. Ji taip pat į kraują išskiria insuliną ir gliukagoną – hormonus, kontroliuojančius gliukozės apykaitą organizme.

Pasireiškus ūminiam kasos uždegimui, virškinimo fermentai, kurie įprastai išskiriami žarnyne, pradeda „virškinti“ pačią kasą. Lėtinio kasos uždegimo atveju, kasos ląstelės žūsta, o jas užpildo jungiamasis audinys, sutrikdantis visas kasos funkcijas.

2018 metų statistika rodo, kad sergamumas ūminiu pankreatitu pasaulyje svyruoja nuo 4,6 iki 100 atvejų 100 tūkstančiui gyventojų. Vidutiniškai sergamumas lėtiniu pankreatitu pasaulyje siekia 9,62/100 tūkst. gyventojų. Mokslininkai atkreipia dėmesį, jog sergamumas pankreatitu yra didžiausias Europos regione.

Tuo tarpu pasak Nacionalino kasos fondo, JAV kasmet daugiau kaip 300 tūkstančiai žmonių yra gydomi ligoninėse dėl ūmaus pankreatito. Lėtinė pankreatito forma yra daug retesnė: nuo jos JAV per metus hospitalizuojami apie 86 tūkstančiai žmonių.

Pankreatito simptomai

Healthline.com rašo, jog daugumai žmonių, sergančių pankreatitu, pasireiškia viršutinės pilvo dalies skausmas. Tačiau kartais lėtiniu pankreatitu sergantiesiems gali nepasireikšti ir jokie simptomai.

Kiti simptomai, būdingi pankreatitui, yra skausmas nugaros dalyje, sutrikęs virškinimas, pykinimas ar vėmimas, pilvo jautrumas, pilvo pūtimas (tinimas), svorio kritimas, žagsėjimas, karščiavimas.

Žmonėms, sergantiems lėtiniu pankreatitu, taip pat gali pasireikšti steatorėja – riebalingos, intensyvų nemalonų kvapą skleidžiančios išmatos. Steatorėja atsiranda dėl pagrindinių maistinių medžiagų trūkumo, kuomet kasa neišskiria pakankamo kiekio virškinimo fermentų, galinčių suskaidyti maistines medžiagas.

Pankreatito priežastys ir rizikos veiksniai

Yra išskiriamos dvi pagrindinės ūminio ir lėtinio pankreatito priežastys: tulžies akmenų susidarymas ir alkoholio vartojimas. Manoma, kad šios priežastys nulemia iki 80 proc. pankreatito atvejų.

Ūminis pankreatitas išsivysto, kai kasoje suaktyvėja virškinimo fermentas tripsinas, pradėdamas „virškinti“ pačią kasą ir paskatindamas uždegiminius procesus. Verta atkreipti dėmesį, jog alkoholis suaktyvina tripsino veiklą kasoje, todėl ūminis pankreatitas gali išsivystyti ir po vienkartinio gausaus alkoholio suvartojimo.

Lėtinis pankreatitas dažniausiai yra pasikartojančių ūminio pankreatito epizodų komplikacija. Lėtinė pankreatito forma taip pat gali išsivystyti, jei nėra išgydomas ūmus pankreatitas. Dažniausiai ši ligos forma pasireiškia žmonėms, nuolatos vartojantiems alkoholį (alkoholinis lėtinis pankreatitas) arba nusilpus imuniteto funkcijoms (autoimuninis lėtinis pankreatitas).

Be to, pankreatito riziką didina per didelis riebalų, kalcio kiekis kraujyje, pilvo srities traumos, hormoniniai sutrikimai, tam tikrų vaistų (steroidų ar estrogenų) vartojimas, virusinės infekcijos, genetiniai kasos sutrikimai (pavyzdžiui, cistinė fibrozė). Retais atvejais gali būti diagnozuojamas idiopatinis lėtinis pankreatitas, kuris neturi jokios žinomos priežasties.

Pankreatito komplikacijos

Negydomas pankreatitas gali sukelti daugybę sveikatai pavojų sukeliančių komplikacijų:

Pankreatito diagnostika

Ūminis pankreatitas diagnozuojamas atliekant kraujo tyrimus, kurių metu išmatuojamas virškinimo fermentų amilazės ir lipazės kiekis kraujyje. Jei šių fermentų kraujyje yra per daug, diagnozuojamas ūminis pankreatitas.

Medicalnewstoday.com skelbia, jog nėra jokių patikimų, specifinių tyrimų lėtinio pankreatito diagnostikai. Gydytojas gali įtarti šią ligos formą dėl patiriamų simptomų, anksčiau diagnozuotų ūminio pankreatito epizodų ar nuolatinio piktnaudžiavimo alkoholiu. Įprastai lėtinis pankreatitas diagnozuojamas atliekant ultragarsinį, rentgeno, endoskopinį ar magnetinio rezonanso tyrimą.

Pankreatito gydymas

Daugeliu atvejų diagnozavus pankreatitą pacientas yra hospitalizuojamas. Ūminis pankreatitas dažniausiai praeina per kelias dienas, sureguliavus mitybą, pritaikius kitus gyvenimo būdo korekcijos metodus, skiriant antibiotikus.

Jei pankreatitą sukėlė tulžies akmenys, pacientui gali būti skiriama tulžies akmenų šalinimo operacija.

Lėtinio pankreatito atveju be išvardytų gydymo metodų pacientui gali būti skiriamas insulinas (jei liga komplikuojasi į cukrinį diabetą), skausmą malšinantys vaistai, kasos fermentai, chirurginės intervencijos.

Mityba sergant pankreatitu

Kadangi kasa yra glaudžiai susijusi su virškinimo procesais, sergant pankreatitu itin svarbu sureguliuoti savo mitybą (ypač, jei uždegimas yra lėtinis).

Kaip teigia gydytoja gastroenterologė, kasos ligų specialistė Prabhleen Chahal, tinkama mityba ne tik gali padėti sumažinti nemalonius pankreatito simptomus, tačiau ir pagreitinti organizmo gijimo bei atsistatymo procesus.

„Pacientams, sergantiems lengvos formos pankreatitu, gali pakakti vien sureguliuoti mitybą ir kitus gyvenimo būdo aspektus. Vidutinio sunkumo ir sunkiais atvejais vien dietos korekcijų nepakanka, tačiau sveikas maitinimasis išlieka labai svarbus gydymo komponentas“, – sako gastroenterologė P.Chahal.

Tinkamas maistas

Sergantieji pankreatitu (ar norintys sumažinti pankreatito riziką) turėtų vartoti kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių (tinka ir termiškai apdoroti), pilno grūdo gaminių, ankštinių, liesų arba augalinių pieno produktų. Svarbu per dieną išgerti pakankamą kiekį vandens.

Taip pat naudinga į mitybos racioną įtraukti kuo daugiau antioksidantų turinčio maisto, pavyzdžiui, tamsių, lapinių daržovių, įvairių uogų (ypač naudingos mėlynės), saldžiųjų bulvių, vynuogių, morkų, granatų. Vertingi ir avokadai, alyvuogių aliejus, riebi žuvis, riešutai, sėklos, tačiau šių produktų svarbu vartoti su saiku.

Anot P.Chahal, Viduržemio jūros dieta yra geriausias pasirinkimas siekiantiems atstatyti organizmą po lengvos formos ūminio pankreatito. Taip pat sergantiesiems rekomenduojama per dieną valgyti penkis-šešis kartus nedidelėmis porcijomis, mitybą praturtinti vitaminais A, D, E, K, B12, cinku ir folio rūgštimi. Būtina atsisakyti alkoholio ir rūkymo.

Netinkamas maistas

Sergant pankreatitu (ar siekiant jo išvengti) svarbu riboti gyvūninės kilmės riebalų ir paprastųjų angliavandenių (cukraus) suvartojimą. Taip pat kiek įmanoma reikėtų vengti kepto ar riebaus maisto, kadangi tokie produktai didina trigliceridų kiekį kraujyje ir apsunkina kasos funkcionavimą.

P.Chahal nurodo, jog pankreatito gydymui iš maisto raciono svarbu išbraukti perdirbtą, raudoną mėsą, mėsos subproduktus (pavyzdžiui, kepenėles), gruzdintas bulves, bulvių traškučius, majonezą, margariną, sviestą, riebius pieno produktus, kepinius, saldumynus, saldžius, gazuotus gėrimus.

5 patarimai pankreatito prevencijai

Everydayhealth.com išskyrė penkias pagrindines prevencines priemones, kurios apsaugo kasos funkcijas ir gali padėti sumažinti pankreatito bei egzokrininio kasos nepakankamumo (sukeliamo lėtinių kasos ligų, įskaitant lėtinį pankreatitą) riziką.

  • Ribokite alkoholio suvartojimą

Sumažindami alkoholio suvartojimą arba išvis atsisakydami alkoholio apsaugosite kasą nuo toksinio alkoholio poveikio ir sumažinsite riziką sirgti pankreatitu.

  • Ribokite riebalų suvartojimą

Tulžies akmenys – viena pagrindinių ūminio pankreatito priežasčių – gali išsivystyti, kada tulžyje susikaupia per daug cholesterolio. Norėdami sumažinti tulžies akmenų ir, atitinkamai, ūmaus pankreatito, riziką, sumažinkite riebalų suvartojimą. Venkite riebaus ir kepto maisto, riebių mėsos ir pieno produktų gaminių.

Be to, pankreatito riziką didina ir per didelis trigliceridų (riebalų) kiekis kraujyje, todėl siekiant palaikyti trigliceridų normą, svarbu atsisakyti maisto produktų, kuriose yra daug paprastųjų angliavandenių (pavyzdžiui, saldumynų, gazuotų saldintų gėrimų).

  • Reguliariai sportuokite

Turintiems antsvorio ar sergantiems nutukimu dažniau išsivysto tulžies akmenys, didinantys ūminio pankreatito riziką. Todėl pankreatito prevencijai svarbu ne tik stengtis palaikyti sveiką mitybą, tačiau ir reguliariai sportuoti.

Tiesa, nebūtina aktyviai sportuoti – svarbiausia, kad fizinė veikla jums teiktų malonumą ir taptų kasdienybės dalimi. Tai gali būti įprasta mankšta namuose, bėgiojimas, važinėjimas dviračiu ar ilgi pasivaikščiojimai miške.

  • Nesilaikykite griežtų dietų

Neretai žmonės, siekdami numesti kūno svorį ir sumažinti pankreatito riziką, „griebiasi“ griežtų, mitybos režimą ar racioną itin ribojančių dietų. Tačiau svorio metimas turėtų vykti palaipsniui.

Jei staiga pradėsite laikytis griežtos dietos, organizmas patirs šoką, o kepenys ims gaminti per daug cholesterolio, kas, savo ruožtu, padidins tulžies akmenų riziką.

  • Atsisakykite rūkymo

2019 metais žurnale „Pancreatologypaskelbtoje mokslinių tyrimų apžvalgoje nustatyta, kad rūkantiems suaugusiems būdinga net 1,5 karto didesnė rizika susirgti ūminiu ar lėtiniu pankreatitu, negu nerūkantiems asmenims. Tad atsisakydami rūkymo ženkliai sumažinsite kasos uždegimo pasireiškimo tikimybę.