8 pieno rūšys ir jų teikiama nauda mūsų organizmui

  • Autorius: Guostė B.
  • 2020, Birželio 1d.
  • 0
  • 5572 Views
Šioje nuotraukoje pieno indelis ir sausainiai.

Daugumai iš mūsų pienas yra neatsiejama gyvenimo dalis. Jungtinių Tautų Maisto ir Žemės Ūkio Organizacija (Food and Agriculture Organization of the United Nations) kasmet mini birželio 1-ąją kaip Pasaulinę pieno dieną, kad paminėtų pieno kaip pasaulinio maisto svarbą ir pabrėžtų jo naudą.

Pienas iš tikrųjų turi kur kas daugiau maistinių medžiagų nei tik kalcis, kuris užtikrina sveiką kaulų būklę. Remiantis 2014 m. Žurnale „Nutrition“ paskelbtu pranešimu, dauguma epidemiologinių tyrimų patvirtina, kad pienas atlieka itin svarbų vaidmenį skatinant sveiką mitybą ir užkertant kelią lėtinėms ligoms, tokioms kaip širdies ir kraujagyslių ligos, kai kurios vėžio formos, nutukimas ir cukrinis diabetas.

Rinkoje yra daugybė pieno rūšių, ir visos jos turi savyje naudingų savybių žmogaus organizmui. Šiame straipsnyje pateikiame pagrindines gyvūnų ir augalinio pieno rūšis bei naudą, ​​kurią galite gauti jį vartodami.

Gyvūnų pienas

Karvės pienas: Žurnale „Pediatric Gastroenterology and Nutrition“ atliktas tyrimas parodė, jog skirtingai nei pienas be laktozes, paprastas karvės pienas (su laktoze) turi daugiau baltymų, kuriuos natūraliai sudaro nemažas kiekis kalcio, vitamino D, vitamino E, vitamino B12 ir mineralų, tokių kaip fosforas ir magnis. Karvės piene taip pat yra ir daug kazeino bei antioksidantų.

Buivolių pienas: Žurnalas „Lipids in Health and Disease“ atskleidžia, kad buivolių pienas, kuris sudaro 12% viso pasaulio pieno gamybos, yra netgi sveikesnis nei karvės pienas, nes jame yra mažesnė cholesterolio koncentracija. Buivolų piene taip pat yra didesnė aminorūgščių, seleno ir cinko bei antioksidantų koncentracija.

Ožkos pienas: Daugelyje kultūrų ožkos pienas yra puikus karvės pieno pakaitalas, ypač mišinėliuose kūdikiams. Pagal 2019 m. tyrimą žurnale „Asian-Australasian Journal of Animal Sciences“, ožkos pienas yra geriau virškinamas, yra šarmingesnis, mažiau riebus ir yra geriau toleruojamas nei karvės pienas dėl didesnio kazeino kiekio.

Kupranugarių pienas: Ar žinojai, kad kupranugarių pienas, nors ir skiriasi nuo kitų pieno rūšių, iš tikrųjų mitybos požiūriu yra artimiausias žmogaus motinos pienui? 2015 m. paskelbtas „Electronic Physician“ tyrimas paaiškina, kad kupranugarių piene yra mažai gliukozės ir cholesterolio, tačiau jame yra daug vitamino C ir mineralų, tokių kaip geležis, kalis, varis, cinkas ir magnis.

Augalinės kilmės pienas

Bėgant metams augalinės kilmės pieno rūšys taip pat įgijo didžiulį populiarumą visame pasaulyje dėl savo maistinės naudos bei išgavimo metodo. Toliau pateikiame keturias populiariausios augalinio pieno rūšis.

Sojos pienas: Gaminamas iš sojos pupelių arba sojos baltymų izoliatu, todėl sojos pienas laikomas geriausiu karvės pieno pakaitalu dėl savo maistinės vertės. Jame yra tas pats baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekis kaip karvės piene, jis netgi laikomas „visaverčiu baltymu“ – tai reiškia, kad jame yra visų nepakeičiamų aminorūgščių.

Kokosų pienas: Kokosų pienas gaminamas iš vandens ir kokosų baltojo minkštimo. Tai mažesnės maistinės vertės produktas nei natūralus pienas, tačiau jis plačiai naudojamas dėl savybės gerinti cholesterolio kiekį kraujyje ir pagalbos metant svorį.

Migdolų pienas: Ši pieno rūšis turi daug baltymų, vitaminų, mineralų ir antioksidantų, taip pat – nedaug kalorijų. Tačiau, migdolų pienas kelia ginčus tarp mokslininkų dėl galimos migdolų auginimo įtakos bičių populiacijai.

Avižų pienas: Pagamintas iš avižų, vandens ir kelių kitų ingredientų. Avižų piene yra mažiau baltymų ir riebalų nei karvės piene. Ši pieno rūšis puikiai kontroliuoja cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje, todėl daugeliui žmonių yra tinkamas pasirinkimas.