Pirmajam vasaros mėnesiui įpusėjus ir po truputį įsibėgėjant atostogų sezonui vis dažniau laiką leidžiame prie vandens telkinių. Toks poilsis padeda pailsinti ne tik kūną, bet ir protą: plaukiojame, žaidžiame paplūdimio tinklinį ir užsiimame kitomis aktyviomis veiklomis, šildanti saulė padeda papildyti vitamino D atsargas.
Tačiau net ir mėgaujantis vandens ir saulės malonumais vertėtų nepamiršti čia tykančių pavojų. Vienas iš jų – nudegimas saulėje: UV spinduliai – labai žalingi, ypač kai saulė pakilusi aukščiausiai (nuo ~11 iki 15 val.). Tad būnant saulėkaitoje šiuo metu visuomet patariama naudoti priemones nuo saulės.
Straipsnyje atsakysime į 5 svarbius klausimus apie kremus nuo saulės.
Klausimas #1
Ar visi kremai nuo saulės apsaugo nuo UV spindulių?
Kremai nuo saulės veikia skirtingai, o kai kurie iš jų apsaugo tik nuo UVB spindulių, o nuo UVA neapsaugo, todėl prieš pirkdami priemonę įsitikinkite, kad ji suteiks optimalią apsaugą.
Klausimas #2
SPF filtrai: ką rinktis?
SPF – saulės apsaugos faktorius. Šalia šių trijų raidžių esantys skaičiukai parodo, kiek produktas pailgins buvimo saulėje laiką. Tarkime, jei ant pakuotės yra įrašas SPF 10, vadinasi, kremas suteiks 100 min. apsaugą, jei SPF 15 – 150 min. apsaugą ir t. t. Vis tik ekspertai pataria rinktis kremus su 30 SPF – jie blokuoja apie 97 proc. UV spindulių. Norint greičiau įdegti, patariama naudoti 20 SPF, o vaikams, priklausomai nuo odos tipo, jautrumo – 30–50 SPF priemones.
Klausimas #3
Ar reikia naudoti apsaugines priemones, jei oda tamsi?
Labai dažnai galvojama, kad tamsaus gymio arba jau spėjusiems gerokai įdegti žmonėms nereikia naudoti apsauginių priemonių. Tačiau kaip rodo tyrimai, net ir tamsios odos savininkai gali susirgti odos vėžiu, be to, ir tokio tipo oda gali nudegti, greičiau praranda drėgmę ir sensta.
Klausimas #4
Ar kremai nuo saulės yra kenksmingi?
Vyrauja stereotipas, kad nuo saulės saugančios priemonės yra kenksmingos, tad reikia atidžiai studijuoti jų sudėtį. Pavojingi kremų nuo saulės ingredientai – oxybenzoinas ir retinylpalmitatas, galintys sukelti alergijas, odos pažeidimus ar melanomą. Šiuos chemikalus atsakingi gamintojai keičia saugiais cinko oksidu ir titano dioksidu.
Klausimas #5
Ar vaikams ir suaugusiems tinka tos pačios priemonės?
Vaikų oda – itin plona, jautri, greičiau pažeidžiama, be to, vaikų organizmas imlesnis, todėl priemonių nuo saulės aktyvieji komponentai greičiau įsiskverbia į kraują. Kokia išeitis? Reikėtų pirkti specialiai vaikams skirtus kremus su aukštesniu SPF, atkreipti dėmesį į jų sudėtį ir geriau rinktis ekologiškas priemones.