Alkoholizmas ir kodavimas nuo alkoholio – kaip išgyti?

Alkoholizmas – lėtinė liga, kuriai būdingas progresavimas, dažni atkryčiai, psichikos, neurologiniai ir somatiniai sutrikimai (psichiniai sutrikimai imituojantys fizinio kūno ligas). Alkoholizmas siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis, kepenų ciroze ir net vėžiu.

Nežinote ar tikrai susiduriate su alkoholizmu? Atlikite šį testą nedelsdami!

Lietuva pagal alkoholio suvartojimą lenkia ES šalis. 2018 m. vienam vyresniam nei 15 m. šalies gyventojui teko 11,2 litro suvartoto absoliutaus (100 proc.) alkoholio. Ir nors teigiama, kad alkoholio vartojimo mastai mažėja, tačiau alkoholizmo problema niekur nedingo ir mūsų visuomenėje yra viena opiausių.

Lietuvos statistikos departamento nuotr.

Alkoholizmo požymiai ir savybės

  • tolerancija alkoholiui;
  • didelis potraukis svaigalams;
  • abstinencinis sindromas nutraukus vartoti alkoholį (nervingumas, nuotaikos svyravimai, nerimo jausmas, drebulys, depresija, mąstymo sutrikimai, nuovargis, nemiga ar košmarai ir pan.);
  • nuolat didėjantis suvartoto alkoholio kiekis;
  • rezultatų neduodančios pastangos atsisakyti alkoholio;
  • nuolatinis alkoholio vartojimas neatsižvelgiant į pasekmes.

Alkoholizmo stadijos

I alkoholizmo stadija

Pirmoji stadija – kai alkoholio vartojimas tampa norma ir kasdienybės dalis. Pavyzdžiui, asmuo nuolat ieško dingsčių ir progų alkoholiui vartoti. Labai dažnai vartojamas vienos kurios nors rūšies alkoholis ir tuo pačiu ieškoma jo privalumų. Pavyzdžiui, „kelios taurės vyno vakarieniaujant pagerins virškinimą“ arba „keli buteliai alaus – puikus būdas penktadienio vakarą atsipalaiduoti po sunkios darbo savaitės“. Po truputį asmens interesų ratas susiaurėja, vis daugiau dėmesio skiriama alkoholio vartojimui, nuolat ieškoma pateisinimų, kodėl neva alkoholį vartoti neva reikia.

Alkoholio vartojimo ypatumai: geriama daug, iki netenkant sąmonės, po išgertuvių dažniausiai nieko neprisimenama.

Pasekmės: kol kas nėra rimtų pasekmių socialiniam gyvenimui, karjerai, mokslams ir pan.

Dėl smarkaus vartojimo žmogui gali pasireikšti ir alkoholio sukeliamas nerimas bei kiti fiziniai simptomai. Tai vienas iš pirmų ženklų smarkiai susirūpinti.

II alkoholizmo stadija

Antroji stadija – kai tolerancija alkoholiui vis didėja, tačiau tuo pačiu ima varginti vis sunkesnės pagirios (abstinencinis sindromas). Pirmame plane atsiduria ne šeima, karjera ar mokslai, bet alkoholis.

Alkoholio vartojimo ypatumai: išsivysto abstinencijos sindromas – jaučiamos pagirios, kurios malšinamos alkoholiu. Palaipsniui laikotarpis tarp gėrimo ir pagirių tampa vis trumpesnis. Pavyzdžiui, po išgertuvių asmuo nuvyksta į darbą, atidirba visą dieną ir tik tada vakare vėl vartoja alkoholį. Galiausiai po smarkių vakaro išgertuvių pagirios malšinamos vos pabudus. Kitaip tariant, pereinama į daugiadienio alkoholio vartojimo stadiją.

Pasekmės: susiduriama su vis akivaizdesnėmis pasekmėmis darbui ir asmeniniam gyvenimui. Atsiranda ir reikšmingesnių sveikatos problemų.

III alkoholizmo stadija

Trečioji alkoholizmo stadija – tai ilgas ir sistemingas alkoholio vartojimas. Tai degradavimo stadija, kai asmuo nebegali dirbti, visiškai pašlija jo sveikata ir šeimyninis gyvenimas. Netekus sveikatos dėl alkoholio vartojimo ar dėl senyvo amžiaus kartais dar įstengiama mesti gerti ir šioje stadijoje, tačiau tokie atvejai – retesni.

Alkoholio vartojimo ypatumai: geriama nuolat arba su labai nedidelėmis pertraukomis.

Alkoholizmo pasekmės

  • Pažeidžiami vidaus organai: širdis, kepenys, kasa, inkstai ir smegenys. Labiausiai nukenčia kepenys: išsivysto kepenų cirozė – galutinė negydomų kepenų ligų stadija.
  • Ypač sunkos pagirios, kai prireikia net medikų pagalbos.
  • Alkoholinė psichozė.
  • Alkoholinė silpnaprotystė.
  • Baltoji karštinė, dar žinoma ir kaip alkoholinis delyras: dėl šios būklės komplikacijų miršta apie 5 proc. pacientų.
  • Aukšti mirtingumo rodikliai dėl širdies, kepenų ligų ir kt.

Medicininis alkoholizmo gydymas

Nors vis dažniau alkoholizmui gydyti pritaikomos psichoterapinės metodikos, tačiau taikomas ir gydymas medikamentais. Dažniausiai taikomi šie gydymo būdai:

  1. Detoksikacija. Ilgą laiką vartojus alkoholį pirmiausiai atliekama detoksikacija. Ji padeda sušvelninti simptomus nustojus vartoti alkoholį, išvengti pavojingų būsenų ir komplikacijų. Nuo alkoholizmo įprastai gydoma keliais etapais.
  2. Benzodiezepinai neleidžia atsirasti traukuliams ir vystytis alkoholiniam delyrui.
  3. Gydomi alkoholio paveikti vidaus organai.
  4. Skiriamos intraveninės tirpalų infuzijos, atkuriančios reikiamą skysčių kiekį ir elektrolitų balansą.
  5. Skiriama vitaminų (dažniausiai – B grupės), kurių alkoholikams dažnai stinga.

Kaip atsirado kodavimas nuo alkoholio

Kodavimas – viena populiariausių alternatyvų tarp asmenų, norinčių atsisakyti su besaikiu alkoholio vartojimu susijusio itin žalingo įpročio. Kodavimo nuo alkoholizmo metodą sukūrė gydytojas narkologas Aleksandras Dovženka. Koduojant pagal A. Dovženkos metodą pirmiausia vykdomas apie 1 val. trunkantis hipnozės seansas. Po to – 5–7 min. streso terapija. Seansų metu siekiama, kad asmuo savo situacijos sudėtingumą ir baisumą pamatytų iš šalies.

Ištrauka iš 1986 metais išleistos Stivo Šenkmano knygos “Sportas prieš alkoholį” (iš Rusų kalbos vertė Vlada Radzivilovičienė).

Šiuo metu nuo alkoholizmo koduojama tik privačiose medicinos įstaigose. Jose dažniausiai taikomas medicininis (medikamentinis), psichoterapinis kodavimas, dar egzistuoja kodavimas elektrošoku, akupunktūra ir t. t.

Kodavimo nuo alkoholizmo tikslas – taikant įvairias gydymo praktikas suformuoti abejingumą alkoholiui ar pasibjaurėjimą juo.

Pažymima, kad asmuo, nepriklausomai nuo metodo, koduotis turi atvykti laisva valia ir norėdamas pats, o ne verčiamas aplinkybių – tik tokiu būdu galima tikėtis sėkmės.

Kodavimo nuo alkoholio situacija Lietuvoje

Medikamentinis kodavimas nuo alkoholio plačiai taikomas posovietinėse šalyse, o Vakarų valstybės šį gydymo metodą vertina skeptiškai.

Kodavimas Lietuvoje populiarus jau nuo pat sovietmečio. Nuo 1996 m. kodavimas buvo gydymo paslaugų sąrašuose. Tačiau nuo 2017 m. gegužės 30 d. jo oficialiai negalima vykdyti. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga savo įsakymu kodavimą taikant A. Dovženkos metodą uždraudė.

https://youtu.be/hkjh1CG17lI

Nors mokslininkai ir medikai kodavimą nuo alkoholio vertina gana prieštaringai, tačiau visuomenėje jis – vis dar labai populiarus, padėjęs daugybei žmonių ir kone nepakeičiamas gydymo būdas tarp nepasiturinčių regionuose gyvenančių Lietuvos žmonių. Kodavimui, jei tik jis padeda kovoti su alkoholizmu, pritaria ir savivaldybių atstovai, socialiniai darbuotojai, kai kurie psichiatrai ir kt.

Akivaizdu: iki šiol nemažai priklausomybės nuo alkoholio kamuojamų asmenų domisi kodavimu, o ir iš klinikų paslaugų kodavimas nuo alkoholizmo niekur nedingo, tik procedūra atliekama kiek kitomis metodikomis. Iki šiol kai kurios savivaldybės kodavimo paslaugą tebekompensuoja.

Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas sako, kad pasirinkusiesiems tokį būdą atsisakyti žalingo įpročio savivaldybė tebekompensuoja šią paslaugą.

„Tokia praktika dar privačiai taikoma ir kol kas ją finansuojame. Suprantu, kad galima diskutuoti labai ilgai dėl to kodo, vadinti šamanizmu ir taip toliau, bet geresnio varianto niekas nepasiūlo, o žmonėms kodas lyg ir veikia, kai kuriems tiesiog reikia to, kad jie toliau negertų, tai mes tą finansuojame“, – BNS sakė meras.

Lietuvoje medicininis kodavimas nuo alkoholio nebuvo reglamentuotas įstatymais, tad iš dalies jis – nelegalus, o medikamentinį kodavimą praktikuojantys gydytojai patys atsako už gydymo pasekmes ir tuo pačiu – už pacientų sveikatą.

Tradicinės medicinos šalininkai kodavimo nuo alkoholio nepripažįsta ir dažnai jį vadina pseudogydymu. Mūsų šalies įstatymuose numatyta, kad gydant narkologinius ligonius gali būti taikomi individualūs gydymo metodai, tačiau jie turi būti aprobuoti Sveikatos apsaugos ministerijos.

Internete apie kodavimą galima rasti pačių įvairiausių atsiliepimų, pavyzdžiui:

Du kartus kodavo ir viskas veltui, nes po 3 dienų vėl pradėjau gerti, tad verčiau nemėtykite pinigų“.

Kitas atsiliepimas:

Vyras nuo alkoholizmo užsikodavo prieš 8 metus ir iki šiol kodas veikia, o pamačius alkoholį jį pradeda krėsti šiurpuliukai.“

Kodavimo nuo alkoholio metodai

Medicininis arba medikamentinis kodavimas nuo alkoholio

Šis kodavimo būdas ypatingas tuo, kad pacientui, kenčiančiam nuo alkoholizmo, suleidžiama vaistų arba įsiuvama kapsulė.

Koduojant nuo alkoholio medikamentiniu būdu bene plačiausiai naudotas mįslingas preparatas „Torpedo“. Apie jį žinoma tik tai, kad jis – ilgai veikiantis, tačiau jokiuose LR vaistų registruose preparato tokiu pavadinimu nėra. Gydytojai psichiatrai tvirtina, kad toks preparatas apskritai neegzistuoja, o „Torpedo“ pavadinamas pats medikamentinis kodavimas. Kartais procedūra vadinama tiesiog kodavimu nuo alkoholio torpeda.

Buvo nustatyta nemažai atvejų, kai vietoje vaistų suleidžiama tiesiog nikotininės rūgšties (vitamino B3) ar paprasčiausios gliukozės (vadinamasis placebo efektas, kai pacientas, bijodamas komplikacijų po injekcijos ar tariamos ampulės įsiuvimo po oda, nustoja vartoti alkoholį).

Beveik visais atvejais numatomas laikotarpis, kuriam pacientas užkoduojamas (6, 12, 24 mėn. ir pan.). Iš esmės net ir vadinamojo medikamentinio kodavimo metu pacientas paveikiamas psichologiškai.

Gydant nuo alkoholizmo dažniau skiriami šie įteisinti preparatai:

  • Disulfiramas. Šis preparatas gydant alkoholizmą naudojamas jau nuo XX a. vidurio. Tačiau medikai jį vertina prieštaringai, nes jei vaistus vartojantis asmuo vėl pradeda vartoti alkoholį, gali kilti rimta grėsmė jo sveikatai ar net gyvybei.
  • Akamprosatas. Mūsų šalyje šis preparatas neregistruotas, tačiau atlikta nemažai tyrimų, įrodančių vaisto efektyvumą.
  • Naltreksono hidrochloridas („Revia“). Nors vaistas „Revia“ plačiai naudojamas gydant priklausomybę morfinui, kokainui ir kitiems opioidams, taip pat jis tinka alkoholizmui gydyti. Vaistas veikia sumažindamas narkotikų ar alkoholio teikiamą malonumo pojūtį ir apsvaigimą.

Psichoterapinis kodavimas nuo alkoholio

Psichoterapinis kodavimas – nemedikamentinė kodavimo nuo alkoholizmo procedūra, dar vadinama psichokodavimu arba dar kitaip žinomas kaip hipnoterapinis kodavimo metodas. Seanso metu žmogus užhipnotizuojamas ir tarsi užprogramuojamas daugiau nebevartoti alkoholio. Šiuo metodu koduoja gydytojai psichiatrai, psichoterapeutai, hipnoterapeutai, turintys atitinkamų metodikos žinių.

Kodavimas nuo alkoholio pasitelkiant psichoterapiją veikia kiek kitaip: asmuo, norintis nugalėti priklausomybę alkoholiui, psichologiškai paruošiamas pokyčiams – blaiviam gyvenimui. Tuo tarpu medikamentinis kodavimas labiau pagrįstas baimės sukėlimu („gersi – mirsi“), kai asmuo laukia kodo pabaigos, kad vėl galėtų pradėti vartoti alkoholį.

Naudojantis psichoterapijos metodikomis sukuriami psichologiniai barjerai, kurių užsikodavęs asmuo nedrįsta peržengti ir tuo pačiu – svaigintis alkoholiu. Pasak psichoterapeuto M. Gabrilavičiaus, tokiu būdu priklausomybė nuo alkoholio transformuojama į priklausomybę nuo blaivybės.

Vartojantieji alkoholį labai dažnai būna įsitikinę, kad gyventi blaiviai bus sudėtinga, tačiau psichoterapijos tikslas – įtikinti ir parodyti, kad gyvenimas be alkoholio – įdomesnis, prasmingesnis ir visavertiškesnis.

Prie psichoterapinių metodikų galima priskirti ir neurolingvistinį kodavimą nuo alkoholio. Pagrindinis kodavimo tikslas – rasti priežastis, lemiančias norą vartoti alkoholį, rūkyti ir kt., ilgainiui išsivystantį į priklausomybę. Neurolingvistinis programavimas nuo alkoholizmo propaguojamas nuo ~1980 m.

Tačiau ne visi kodavimo būdai suteikia naudos ir tinka, kaip ne visiems tinka ir medikamentinis gydymas.

Kodavimo procedūra nėra itin ilga: vidutiniškai ji trunka nuo pusės iki 2 valandų, kai kuriais atvejais užtenka vos vieno, kartais prireikia kelių ar net keliolikos seansų.

Pasiruošimas kodavimui nuo alkoholio ir ribojimai

Norint užsikuoduoti, alkoholio reikėtų nevartoti bent 7–10 dienų. Kiekviena klinika taiko skirtingus terminus, tačiau įprastas – 10 dienų. Šis terminas dažnai skiriamas ne tik detoksikacijai, bet ir fiksuojant, kiek motyvacijos asmuo turi atsisakyti alkoholio. 10 d. laikotarpis – labai svarbus: per jį organizme prasideda fiziologiniai pokyčiai, asmuo tvirčiau pasiryžta gyventi blaiviai.

Taip pat 5–10 d. iki kodavimo nereikėtų vartoti kofeino turinčių gėrimų bei raminamųjų, nebent besikoduojančiam asmeniui jie būtini.

Koduojami tik pilnamečiai, bet ne vyresni nei 70 m. asmenys.

Yra atvejų, kai koduoti nuo alkoholio nereikėtų:

  • Sergant psichinėmis ligomis, ypač kai medikai nerekomenduoja kodavimo nuo alkoholio.
  • Išsivysčius pirmajai alkoholizmo stadijai, kai problemą dar gali išspręsti pats asmuo.

Įstaigos, kuriose teikiamos konsultacijos dėl kodavimo nuo alkoholizmo

REKOMENDUOJAME:

Hipnoterapiniam kodavimui rekomenduojame hipnoterpeutą Sergej Gorškov, kuris atlieka anoniminį nemedikamentinį kodavimą, pakartotinį kodavimą, kodavimo pastiprinimą ir psichoterapijos sesijas alkoholio vartojimo klausimais.

Kodavimas Vilniuje: Smolensko g. 5, 310 kab. Vilnius
Kodavimas Klaipėdoje: Šermukšnių g. 7, 105 kab. Klaipėda

Telefonas: +370 633 11193 – pirma konsultacija nemokama!

KITOS ĮSTAIGOS:

Kodavimas nuo alkoholio Vilniuje:

  • Asmens sveikatos klinika, Žalgirio g. 90;
  • Privati narkologijos klinika „Varpas“, Laisvės pr. 117;
  • V. Čepelovo įmonė, Liepkalnio g. 18.

Kodavimas nuo alkoholio Kaune:

  • Rytų klinika, Rytų g. 9;
  • C. Boimo klinika, Kauko al. 6;
  • Baltijos psichikos sveikatos centras, Kovo 11-osios g. 22;
  • Panerio klinika, Panerių g. 79, Kaunas;
  • V. Žukausko psichoterapinis kabinetas, P. Kalpoko g. 1.

Taigi nors kodavimas medikų vertinamas gan prieštaringai, o sveikatos apsaugos ministras kodavimą pagal A. Dovženkos metodą vykdyti uždraudė, pastebima tendencija, kad procedūra yra paklausi ir kai kurios klinikos vis dar koduoja, tiesa, taikydamos pakoreguotas metodikas.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra kodavimas nuo alkoholio?

Kodavimas nuo alkoholio, taikant įvairias gydymo praktikas, suformuoja abejingumą alkoholiui ir sukelia pasibjaurėjimą juo.

Kas yra medikamentinis kodavimas?

Medikamentinis arba medicininis kodavimas – šis kodavimo būdas ypatingas tuo, kad pacientui, kenčiančiam nuo alkoholizmo, suleidžiama vaistų arba įsiuvama kapsulė.

Kas yra psichoterapinis kodavimas?

Psichoterapinis kodavimas – nemedikamentinė kodavimo nuo alkoholizmo procedūra, dar vadinama psichokodavimu. Seanso metu žmogus užhipnotizuojamas ir tarsi užprogramuojamas daugiau nebevartoti alkoholio.

Kokie yra alkoholizmo požymiai?

Tolerancija alkoholiui, didelis potraukis svaigalams, abstinencinis sindromas nutraukus vartoti alkoholį, nuolat didėjantis suvartoto alkoholio kiekis, rezultatų neduodančios pastangos atsisakyti alkoholio, nuolatinis alkoholio vartojimas neatsižvelgiant į pasekmes.

Rūta Anusevičienė

Rūta – daugiau nei 7 m. darbo patirtį sukaupusi profesionali žurnalistė ir tekstų kūrėja, besidominti subalansuota mityba, sportu ir kitomis sveikesnio gyvenimo alternatyvomis.

Rodyti visus įrašus