Nagų grybelis: pavojai, gydymas ir prevencija | Nuo A iki Z

  • Autorius: Guostė B.
  • 2021, Birželio 25d.
  • 0
  • 5891 Views
Nagų grybelis: kaip išvengti ir išgydyti? Nuo A iki Z

Apie ligą

Jei pastebite, kad vienas ar daugiau jūsų nagų pakeitė spalvą (nuo balkšvos iki geltonai rudos), patamsėjo, išsikreipė iš įprastos formos, sustorėjo, pradėjo pleiskanoti, trupėti, skleisti nemalonų kvapą – tikėtina, kad susiduriate su nagų grybeliu.

Nagų grybelis (dar vadinamas onichomikoze) yra labiausiai paplitusi grybelinė infekcija, kurias sukelia įvairūs į organizmo audinius patekę grybeliniai organizmai. Taip pat infekciją gali sukelti ir mielės, pelėsiai.

Liga prasideda atsirandančiomis baltomis arba geltonomis dėmėmis po nagu ar ties panagėmis. Ligai progresuojant, atsiranda intensyvesnis odos niežėjimas, nagų spalvos, formos pakitimai.

Nagų grybelis dažniausiai pareiškia pėdose ir gali paveikti nuo vieno iki kelių nagų, priklausomai nuo infekcijos plitimo pobūdžio. Kadangi infekcija plinta labai greitai, nagų grybelis įprastai paveikia ir tarpupirščius, padus. Tačiau gali nutikti ir atvirkščiai – pėdų odos grybelis gali sukelti nagų grybelį. Bet kokiu atveju, negydomas nagų grybelis gali išplisti ir į kitas kūno sritis (pavyzdžiui, į rankų nagus).

Žinoma, daugiausiai nepatogumų sergant nagų grybeliu sukelia estetinis aspektas. Tačiau ši liga yra labai klastinga. Negydomas nagų grybelis linkęs greit progresuotis, kartu sukeldamas ir pažeistų vietų tinimą, paraudimą ar netgi skausmą, grybelio plitimą į kitas organizmo sistemas. Be to, net ir išsigydžius nagų grybelį, liga gali lengvai atsinaujinti.

Jei susiduriate su nagų grybeliu ar norite jo išvengti, šiame straipsnyje sužinosite naudingų patarimų apie nagų grybelio rizikos veiksnius, prevencijos ir gydymo priemones.

Nagų grybelio priežastys ir rizikos veiksniai

Grybelinė nagų infekcija gali išsivystyti bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai jis pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms. Dėl senėjimo procesų nagai natūraliai tampa trapesni ir sausesni, dažniau pasireiškia nagų įtrūkimai, „palengvinantys“ kelią grybelinių infekcijų atsiradimui.

Mayoclinic.org išskyrė pagrindinius rizikos faktorius, kurie turi įtakos grybelinės infekcijos atsiradimui: sutrikusi kraujotaka, senėjimas, anksčiau persirgtos grybelinės ligos, intensyvus prakaitavimas, vaikščiojimas basomis drėgnose, bendrose patalpose (pavyzdžiui, baseinai, sporto salės, dušo kambariai), nago ar pėdų odos pažeidimas, odos ligos (pavyzdžiui, psoriazė), lėtinės ligos (pavyzdžiui, cukrinis diabetas), nusilpusi imuninė sistema.

Įdomu tai, jog kojų nagų grybelinė infekcija gali būti ir genetiškai paveldimi – kai kurie žmonės tiesiog labiau linkę į grybelines infekcijas nei kiti. Taigi jei su nagų grybeliu susidūrėte dar vaikystėje, tikėtina, kad turite genetinį polinkį lengviau užsikrėsti nagų grybeliu.

Taip pat su nagų grybeliu dažniau susiduria žmonės, avintys orui nepralaidžius, pėdą spaudžiančius batus. Tokių batų avėjimas skatina didesnį prakaito išsiskyrimą ir sukuria šiltą aplinką, puikiai tinkančią nagų grybelio vystymuisi.

Pastebima, jog su didesne nagų grybelio rizika susiduria žmonės, nuolatos lakuojantys nagus. Nors gelinis lakavimas yra pastarųjų metų tendencija, nagų lakai paprastai blokuoja šviesą ir sukuria palankesnę aplinką grybelio augimui. Tai nereiškia, jog turėtumėte nelakuoti nagų, tiesiog svarbu periodiškai daryti pertraukas nuo nagų lakavimo.

Nagų grybelio prevencija

Efektyviausia prevencija arba būdai, padedantys išvengti nagų grybelio, pirmiausia yra susiję su atidžia higiena. Viskas prasideda nuo paprasčiausių dalykų: rytais ir vakarais turėtumėte itin kruopščiai su muilu plauti pėdas ir jas švelniai nusausinti.

Specialistai teigia, jog siekiant sumažinti nagų grybelio riziką, svarbu nagus kirpti trumpai ir tiesa forma, kad išvengtumėte nagų įaugimo į odą, nagų lūžinėjimo ir nešvarumų susikaupimo naguose. Visa tai didina grybelio atsiradimo ir plitimo riziką.

Taip pat svarbu naudoti tik asmeninius manikiūro ir pedikiūro rinkinius, bei dezinfekuoti priemones kaskart po naudojimo. Jei norite manikiūrą ir pedikiūrą atlikti su specialistu, įsitikinkite jo kvalifikacija ir reputacija; ar naudojamos priemonės yra tinkamai dezinfekuojamos.

Vasaros metu, stenkitės kuo dažniau avėti atvirus batus – taip leisite odai „kvėpuoti“ ir būti veikiamai saulės spindulių, kurie taip pat turi gydomąjį poveikį. Namuose ar gamtoje vaikščiokite basi. Vėsesniu metų laiku taip pat svarbu avėti orui pralaidžius, tinkamo dydžio batus. Nešiokite kojines, kurios būtų pralaidžios drėgmei ir pagamintos iš natūralių, ne sintetinių medžiagų.

Bendruose dušuose, baseinuose ar sporto salėse visuomet avėkite šlepetes – taip išvengsite kontakto su grybelinių infekcijų sporomis. Nesidalinkite asmeniniais rankšluosčiais, batais, kojinėmis su kitais.

Gyvenimo būdo įtaka

Taip pat svarbu atminti, jog grybelinės infekcijos dažnai susijusios su mūsų gyvenimo būdu, kuris turi tiesioginės įtakos imuniteto funkcijoms.

Grybelinės infekcijos mūsų organizme „maitinasi“ cukrumi, todėl stenkitės riboti cukraus suvartojimą ir venkite produktų, kurių sudėtyje yra pridėtinio cukraus. Taip pat svarbu vengti maisto produktų, kurie skatina uždegimą organizme. Tai yra visi perdirbti, nenatūralūs, gausūs pridėtinių medžiagų maisto gaminiai. Taip pat grybelinių infekcijų riziką padidina rūkymas, alkoholio vartojimas, kurie tiesiogiai silpnina imuninę sistemą.

Kuo sveikesnį, natūralesnį ir maistingesnį maistą vartosite, tuo labiau organizmas taps pajėgiu įveikti infekcijų sukėlėjus. Pasirūpinkite, kad su maistu gautumėte reikalingą kiekį maistinių medžiagų. Į mitybos racioną įtraukite raugintų pieno produktų ir daržovių, kadangi jų sudėtyje yra probiotikų – „gerųjų bakterijų“. Ribokite angliavandenių suvartojimą ir rinktinės baltyminį, „sveikaisiais“ riebalais praturtintus maisto produktus. Kasdien valgykite daug šviežių vaisių ir daržovių.

Taip pat svarbu išgerti pakankamą kiekį vandens, vengti streso, palaikyti optimalų fizinį aktyvumą. Nors gali atrodyti, kad visa tai nėra susiję su nagų grybeliu, tiesa tai, jog tai, „dedame“ į savo vidų bei kaip jaučiamės, atsispindi ir išorėje.

Nagų grybelio gydymas

Kaip rašoma medicalnewstoday.com, nagų grybelinių infekcijų gydymas gali tapti ilgu ir brangiai kainuojančiu procesu. Būtent dėl to vos pastebėjus pirmuosius grybelio simptomus, svarbu kuo anksčiau kreiptis pas gydytoją, kuris tiksliai nustatytų ligos kilmę ir pritaikytų individualizuotą gydymo planą.

Pastebima, jog nereceptiniai tepamieji kremai ar geliai, skirti nagų grybelio gydymui, nėra labai efektyvūs. Efektyviausias gydymas pasireiškia tuomet, kai žmogus sumažina grybelio plitimą paskatinančius rizikos veiksnius, vartoja gydytojo paskirtus vaistus bei taiko alternatyvius nagų grybelio gydymo būdus. Vartojimas gydytojo paskirtų medikamentų gali užsitęsti iki keturių mėnesių, priklausomai nuo ligos stadijos.

Taip pat verta atkreipti dėmesį, jog sunkios, uždelstos nagų grybelinės infekcijos atvejai nagai gali tapti negrįžtamai pažeisti. Tokiais atvejais gali būti taikoma nagų šalinimo procedūra. Nagų grybelis gali sukelti ir kitas infekcijas organizme, tokias kaip bakterinė odos infekcija (celiulitas), ypač – jei yra nusilpusi imuninė sistema.

Alternatyvūs nagų grybelio gydymo būdai

Nors receptiniai priešgrybeliniai vaistai yra išties efektyvūs, jie taip pat gali sukelti įvairių šalutinių poveikių (pavyzdžiui, pykinimą, vėmimą, galvos skausmą).

Pabandykite įtraukti į kasdienę rutiną alternatyvių nagų grybelio gydymo būdų – jei grybelinė infekcija dar tik pradėjo plisti, tikėtina, kad „išsivaduosite“ nuo pėdų grybelio vien laikydamiesi tinkamos higienos ir pasinaudodami gamtos teikiamomis dovanomis.

Kita vertus, net jei ir vartojate gydytojo paskirtus medikamentus, įtraukdami alternatyvių gydymo būdų namų sąlygomis galite norimus rezultatus pasiekti daug greičiau ir lengviau.

Pėdų mirkymas vandenyje

Kas rytą ir vakarą įmerkite pėdas į šilto vandens vonelę, įlašinkite keletą arbatmedžio eterinio aliejaus lašiukų, jūros druskos, sodos ir leiskite pėdoms mirkti apie 20 minučių. Pėdų vonelėms galite naudoti ir kitus eterinius aliejus, pasižyminčius antiseptiniu, antibakteriniu ir priešgrybeliniu poveikiu. Tai gali būti rozmarinų, eukaliptų ar raudonėlių eteriniai aliejai (nors arbatmedžio – veiksmingiausias). Į vonelę taip pat galite įpilti obuolių acto, kuris pasižymi potencialiu valomuoju poveikiu.

Pažeistų vietų tepimas alyvuogių aliejumi

Nerafinuotas, šalto spaudimo alyvuogių aliejus pasižymi priešgrybelinėmis, antimikrobinėmis, imunitetą stimuliuojančiomis savybėmis. Bent du kartus per dieną alyvuogių aliejuje suvilgytu vatos tamponėliu patepkite grybelio pažeistas odos sritis, kruopščiai įtrinkite alyvuogių aliejų į nagus.

Česnakas

2009 metais atliktas tyrimas parodė, kad česnakas pasižymi veiksmingomis antibakterinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis. Nagų grybelio gydymui česnakas taip pat gali pasitarnauti. Sutrinkite česnako skilteles ir uždėkite jų kompresą ant grybelio pažeistų vietų 30 minučių. Tokį kompresą naudokite kasdien. Be to, gali būti naudinga į savo mitybą įtraukti ir česnako papildų, kurie padėtų „iš vidaus“ kovoti su infekcija.