Mokslininkų laimėjimas suteikia vilčių efektyvesniam psoriazės ir egzemos gydymui

  • Autorius: Justinas B.
  • 2020, Lapkričio 2d.
  • 0
  • 325 Views
Mokslininkų laimėjimas suteikia vilčių efektyvesniam psoriazės ir egzemos gydymui

Atopinė egzema (atopinis dermatitas) ir psoriazė yra uždegiminės odos ligos, paveikiančios itin daug žmonių. Karolinskos instituto ir Karališkojo technologijos instituto (KTH) Švedijoje mokslininkai progresavo šių ligų gydymo srityje, identifikavę naujus genus, potencialiai susijusius su atopine egzema ir psoriaze.

Šis atradimas ateityje gali atverti kelią naujoms prevencinėms ir gydymo strategijoms, orientuotoms į autoimuninio pobūdžio odos ligų gydymą, praneša technology.org.

Galimai genų mutacijos paveikti genai – jau identifikuojami

Atopinė egzema ir psoriazė yra kompleksinės ligos, pasireiškiančios dėl vieno nukleotido poliformizmo (arba kitaip – vienio geno mutacijos) DNR sekoje ir išorinių veiksnių. Tačiau dėl DNR tyrimų ribotumo, yra sunku nustatyti tikslius genus, turinčius įtakos sutrikusiai genų raiškai.

Šiame kontekste švedų mokslininkai išskyrė keletą genų, kurie padidina egzemos ir psoriazės pasireiškimo riziką. Kad identifikuotų šiuos genus, mokslininkai naudojo „Capture Hi-C“ metodą, kurio pagalba pavyko nustatyti aktyvias genomo dalis.

Nustatyti potencialūs genai, asocijuojami su psoriaze ir egzema

Mokslininkai pasakojo, jog aktyvių genomo dalių identifikavimas svarbus tuo, jog tam tikrų genų aktyvumas organizmo audiniuose signalizuoja apie jų struktūros pokyčius žmogaus genome.

Taigi remiantis aktyvių genomo dalių identifikacija, gali pavykti atrasti naujus genus, kurie potencialiai siejami su konkrečia liga. Mokslininkai naudodami „Capture HI-C“ metodą nustatė potencialius genus, kurie galimai asocijuojami su psoriaze ir egzema.

Rezultatai suteikia pozityvių vilčių

Karolinskos instituto Švedijoje mokslininkai artimai bendradarbiavimo su Karališkojo technologijos instituto (KTH) mokslininkais atlikdami genetinės identifikacijos studiją. Tyrimą finansavo Švedijos mokslų tyrimų taryba ir viena Amerikos biotechnologijų kompanijų.

Mokslininku teigimu, nustačius konkrečius genus, kurie siejami su atopinės egzemos ir psoriazės pasireiškimu, gali pavykti sukurti ir įgyvendinti dar efektyvesnę šių ligų prevencijos bei gydymo strategiją.

Žinant, kokie veiksniai skatina mutavusio geno aktyvumą ir odos ligų simptomų pasireiškimą, bei kokie veiksniai tam užkerta kelią – galima itin palengvinti autoimuninės pobūdžio odos ligomis sergančiųjų gyvenimą.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus