Rizikingas nėštumas: kodėl būtina tikrinti motinos ir vaisiaus kraujo grupes?

Rizikingas nėštumas: kodėl būtina tikrinti motinos ir vaisiaus kraujo grupes

Ruošiantis šeimos pagausėjimui, svarbu atkreipti dėmesį į motinos ir vaisiaus kraujo grupes. Kauno klinikos pakalbino Akušerijos ir ginekologijos klinikos Nėštumo patologijos sektoriaus vadovę, gydytoją akušerę ginekologę doc. Reginą Mačiulevičienę apie tai, kaip elgtis, jei yra nustatomas motinos ir vaisiaus kraujo rezus faktoriaus neatitikimas.

Neatitikimas didina mažakraujystės riziką

Pasak medikės, jei neigiamą kraujo grupę turinti moteris nešioja vaisių, kuris teigiamą kraujo grupę paveldėjo iš savo tėvo, gali kilti tam tikros komplikacijos.

Jei vaisiaus kraujas, turintis rezus teigiamą faktorių, patenka į motinos kraują, – moters imuninė sistema pradeda gaminti antikūnus prieš vaisiaus raudonuosius kraujų kūnelius (eritrocitus). Tuomet iš motinos kraujo į vaisiaus kraujotaką patenkantys antikūnai suardo vaisiaus eritrocitus, dėl ko vaisiui pradeda vystytis mažakraujystė.

Problema sprendžiama keliais būdais

Kita vertus, kaip teigė R.Mačiulevičienė, nors iki 50 proc. nėštumo atvejų yra nustatomas motinos ir vaisiaus kraujo rezus faktoriaus neatitikimas, šiuolaikinė medicina efektyviai užkertą kelią galimoms komplikacijoms.

„Esant rezus faktoriaus neatitikimui, moteriai turi būti laiku atlikta imunoprofilaktika – suleidžiamas imunoglobulinas 28-30 nėštumo savaitėmis ir po gimdymo“, – Kauno klinikoms tikino medikė.

Tačiau jei moters kraujyje nustatomi jau pasigaminę antikūnai, imunoprofilaktika tampa neefektyvi. Tokiais atvejais yra atliekami neinvaziniai tyrimai: ultragarsinis tyrimas, kurio metu matuojama vaisiaus kraujotaka ir stebima, ar neatsirado mažakraujystės požymių.

Pastebėjus vaisiaus mažakraujystės progresavimą ankstyvose nėštumo stadijose, perpilamas kraujas vaisiui dar esant gimdoje. Tokia procedūra atliekama tik Vilniuje ir Kaune.

O jei vaisiaus mažakraujystės požymiai pasireiškia nėštumo pabaigoje, yra sužadinamas gimdymas ir kraujo perpylimo procedūra atliekama jau gimusiam naujagimiui.

Patarimai esančioms rizikos grupėje

Anot medikės, jei moteriai yra nustatyta neigiama kraujo grupė, rekomendacijos išlieka tos pačios kaip ir kitoms nėščiosioms: svarbu vartoti folio rūgšties, kontroliuoti lėtines ligas, reguliariai lankytis pas medikus.

O jei ankstesniojo nėštumo metu moteriai buvo nustatyti antikūnai, tolimesnių nėštumų metu nėščioji turėtų būti atidžiai prižiūrima perinataliniuose centruose.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus