Turinys:
Kasmet gimdyvių vidutinis amžius didėja. 2019 m. vidutinis pirmą kartą gandrų sulaukusių moterų amžius jau pasiekė 30 m. (prieš du dešimtmečius – atitinkamai 23 m.). Tačiau vis dažniau pasitaiko atvejų, kai pirmą vaikelį gimdyti ryžtasi 35–40 m. moterys. Tuo pačiu fiksuojama ir dar viena tendencija – vyresnėms moterims, atidėjusioms motinystę dėl karjeros, vis sunkiau pastoti.
Tad kaip žinoti, ar biologinis laikrodis vieną dieną nesiliaus tikėjęs taip ir nesulaukus šeimos pagausėjimo? Ką daryti tokiu atveju? Nemažai informacijos apie vaisingumą gali suteikti antimiulerinio hormono tyrimas – vienas svarbiausių šiuolaikinių kiaušidžių rezervų tyrimų.
Kas yra antimiulerinis hormonas?
Embriono lytis nulemiama apvaisinimo metu, tačiau įdomu tai, jog kelias pirmąsias kelias savaites vienodai vystosi tiek berniukų, tiek ir mergaičių embrionai. Tuo metu embrionai turi lytinių organų užuomazgas – Volfo ir Miulerio latakus, iš kurių vėliau atitinkamai susiformuoja vyriškieji arba moteriškieji lytiniai organai.
Vyriškosios lyties embrionams sulaukus apie 6 sav. liaukos pradeda gaminti vyriškąjį hormoną testosteroną ir kitus androgenus, o moteriškųjų hormonų gamyba slopinama. Iš Miulerio latakų veikiant moteriškiems hormonams palaipsniui išsivysto makšties skliautas, kiaušintakiai, gimda.
Kiaušidžių folikulai gamina antimiulerinį hormoną. Taigi, antimiulerinis hormonas turi įtakos lyties diferenciacijai dar embriono vystymosi stadijoje. Jei antimiulerinio hormono kiekis yra nepakankamas ar šio hormono visiškai neaptinkama, embrionui vienu metu gali vystytis tiek vyriškos, tiek ir moteriškos lyties organai (vadinamoji gonadų disgenezė arba lytinės raidos stoka dėl chromosomų patologijos).
Antimiulerinio hormono lygis svarbus ne tik prenatalinėje stadijoje. Šiandien tyrimai daugiausia atliekami siekiant išsiaiškinti moters vaisingumą ir galimybes greitai pastoti.
Ką parodo antimiulerinio hormono tyrimas?
Mažos antimiulerinio hormono reikšmės rodo silpną reprodukcinį potencialą, t. y. mažą likusių folikulų skaičių ir kokybę.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad antimiulerinio hormono kiekį lemia moters amžius. Šis tyrimas gali parodyti, kaip reprodukciniu (vaisingu) laikotarpiu moters organizme kinta hormonų lygis.
Nors antimiulerinio hormono (AMH) tyrimas pradėtas atlikti palyginus neseniai, sukaupti statistiniai duomenys moterims leidžia palyginti, kiek hormonų lygis jų organizme skiriasi nuo užfiksuoto vidurkio:
- Jaunų mergaičių AMH koncentracija kraujyje yra labai maža.
- AMH lygis ženkliai padidėja sulaukus 25-erių.
- AMH lygis stipriai nukrenta 35 m. moterims.
- 40 m. moterų organizme šio hormono randama mažai. Nors, anot mokslininkų, priešlaikinis kiaušidžių išsekimas būdingas vos 1 proc. jaunesnių nei 40 m. moterų.
- Prieš prasidedant menopauzei AMH kiekis jau faktiškai nebenustatomas. Kiaušidžių rezervui galutinai išsekus prasideda menopauzė.
Trumpai apie antimiulerinio hormono kiekį ir vaisingumą pasakojama šiame filmuke anglų kalba:
Pakeisti AMH kiekio neįmanoma, todėl laiku atliktas tyrimas padėtų apsispręsti, ar jau planuoti šeimą, ar dar luktelėti. Tačiau šiuolaikinė medicina – itin pažangi, todėl siūloma pačių įvairiausių procedūrų, pavyzdžiui, kiaušidžių atjauninimo, ovuliacijos stimuliacijos ir pan. Tačiau kai kiaušidžių rezervas itin mažas – abejojama, ar ovuliacijos stimuliacija suteiktų laukiamą efektą.
AMH tyrimas moterims dažnai atliekamas kartu su kitais tyrimais – folikulą stimuliuojančio hormono ar estradiolio tyrimais.
AMH tyrimas – ar verta?
Verta apsvarstyti atlikti AMH tyrimą, kai:
- Norite įvertinti kiaušidžių rezervą ir tuo pačiu pastojimui tinkamą laiką.
- Jaučiate klimakso simptomus ir norite numatyti menopauzės pradžią.
- Jaučiate kurį vieną ar kelis policistinių kiaušidžių sindromo simptomus.
- Ilgiau nei 1 m. nepastojate.
- Planuojate imtis pagalbinio apvaisinimo procedūrų.
- Siekiate įvertinti kiaušidžių vėžio gydymo efektyvumą.
- Prof. S. Nelsonas su mokslininkų grupe ištyrė, kad antimiulerinio hormono tyrimas galėtų būti naudingas ir kitomis vėžio formomis sirgusioms moterims, siekiančioms sužinoti kokią įtaką jų vaisingumui padarė medikamentai ir chemoterapija.
Kaip atliekamas AHM tyrimas?
Antimiulerinio hormono tyrimo eiga – gana paprasta: tiriamas veninio kraujo mėginys.
Antimiulerinio hormono tyrimas yra ganėtinai nebrangus: vidutinė jo kaina privačiose klinikose – 45–50 eur, valstybinėse – ~30 Eur. Šio tyrimo Valstybinė ligonių kasa nekompensuoja.
Beje, prisiminkite, kad net jei antimiulerinio hormono reikšmės itin mažos, būtinai reikėtų pasikonsultuoti su vaisingumo specialistais dėl galimybių pastoti natūraliai, o nepavykus po kurio laiko pasidomėti nevaisingumo gydymo ir/ar dirbtinio apvaisinimo galimybėmis.