Naujas genų terapijos metodas gali padėti išvengti glaukomos arba jos progresavimo

  • Autorius: Justinas B.
  • 2020, Lapkričio 10d.
  • 0
  • 469 Views
Naujas genų terapijos metodas gali padėti išvengti glaukomos arba jos progresavimo

Kembridžo universiteto mokslininkai pristatė naują metodą, kurio metu pasitelkiant genų terapiją atnaujinamos pažeistos akių nervines skaidulos (aksonai). Kaip rašoma technology.org, šis mokslininkų atradimas gali tapti naujų glaukomos gydymo būdų atsiradimą.

Ilgą laiką aksonų pažeidimai buvo laikyti kaip negrįžtami

Ilgą laiką buvo manyta, jog centrinėje nervų sistemoje esančios nervinės skaidulos (aksonai) po įvairių traumų ar ligų neatsistato. Tai reiškė, kad aksonų pažeidimai dažniausiai buvo laikyti kaip negrįžtami.

Būtent dėl to tokios akių ligos, kaip glaukoma, kurios viena iš priežasčių yra aksonų pažeidimai, buvo itin sunkiai valdomos.

Tačiau pastaruoju dešimtmečiu mokslininkai pradėjo vis garsiau kalbėti apie tai, jog teoriškai gali būti įmanoma stimuliuoti aksonų regeneraciją, kas sąlygotų galimybę užkirsti kelią glaukomos progresavimui.

Baltymas protrudinas skatina aksonų regeneraciją

Neseniai pasirodžiusioje Kembridžo universiteto studijoje tyrėjai aiškinosi, ar genai, atsakingi už baltymo protrudino gamybą, gali paskatinti regos nervo ir tinklainės ganglijinių nervinių ląstelių atsinaujinimą, bei apsaugoti jas nuo negrįžtamų pažeidimų įvykus traumoms ar pasireiškus tam tikroms ligomis.

Tyrimo metu mokslininkai pastebėjo, kad unikalaus genų terapijos metodo pagalba padidinus protrudino kiekį arba aktyvumą pažeistose tinklainės ganglijinėse ląstelėse, padidėja ir aksonų regeneracinės galimybės.

Jie atrado, kad protrudinas skatina aksonų regeneraciją net ir praėjus kelioms savaitėms po regos nervo pažeidimo. Be to, kaip parodė tyrimas, protrudinas apsaugo tinklainės ganglijines ląsteles nuo žūties.

Genų terapija suteikia naujų vilčių glaukomos gydymui

Anot mokslininkų, naudojant genų terapiją, regos nervinės ląstelės gali būti stimuliuojamos skatinant jų regeneraciją po įvykusių pažeidimų. O tai reiškia, kad pacientai gali būti daug efektyviau apsaugomi nuo glaukomos atsiradimo ar ligos progresavimo.

„Glaukoma yra viena iš labiausiai paplitusių akių ligų, sukeliančių aklumą. Tikslios glaukomos priežastys iki šiol nėra išaiškintos, tačiau genų terapija gali padėti išvengti šios ligos arba sumažinti jos progresavimą“, – teigė vyriausioji Kembridžo tyrimo autorė dr. Vaselina Petrova.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus