Glutamino atstatymas organizme skatina raumenų regeneraciją, parodė tyrimas

  • Autorius: Guostė B.
  • 2020, Lapkričio 5d.
  • 0
  • 778 Views
Glutamino atstatymas organizme skatina raumenų regeneraciją, parodė tyrimas

Mokslininkų grupė, vadovaujama profesoriaus Massimiliano Mazzone su kolegomis dr. Emanuele Berardi ir dr. Min Shang, atrado naują metabolinį ryšį tarp uždegiminių ir raumenų kamieninių ląstelių skeletiniuose raumenyse, galintį paskatinti raumenų regeneracijos procesus.

Po traumų ar vykstant senėjimo procesams ženkliai mažėja glutamino kiekiai

Skeletiniai raumenys ne tik padeda žmogaus kūnui judėti, tačiau ir kaupia aminorūgštis baltymų formoje, kurios dalyvauja organizmo energijos, baltymų metabolizmo procesuose.

Aminorūgštis glutaminas dėl didelio kiekio skeletiniuose raumenyse yra laikomas pagrindine raumenų metabolizmą užtikrinančia medžiaga. Tačiau glutamino vaidmuo organizme ženkliai sumenksta po traumų, vykstant senėjimo procesams ar pasireiškus lėtiniams raumenų degeneracijos procesams.

Mokslininkų grupė pabrėžė, kad vykstant degeneracijos procesams raumenyse žūsta raumeninės ląstelės, turinčios tiesioginę įtaką glutamino kiekio mažėjimui.

Glutamino kiekiai atstatomi su GLUD1 fermentais

Tyrėjai, identifikavę metabolinį ryšį tarp uždegiminių ir raumenų kamieninių ląstelių skeleto raumenyse, pastebėjo, kad ląstelių metabolinis kryžminimas su GLUD1 fermentais skatina glutamino išsiskyrimą ir atstato įprastus glutamino kiekius raumenyse. Glutamino padidėjimas savo ruožtu skatina raumenų regeneracijos procesus.

„Naudojant genetinius įrankius arba medikamentus, kurie skatina GLUD1 fermentų išsiskyrimą, galime užkirsti kelią glutamino sumažėjimui organizme. Dėl GLUD1 fermentų poveikio padidėję glutamino kiekiai yra naudojami pažeistų raumenų regeneracijos procesuose“, – komentavo E.Berardi.

Plintančios raumenų degeneracinės ligos išlieka iššūkiu sveikatos sistemai

Mokslininkų tyrimas atskleidė, jog glutaminas veikia kaip jutiminė molekulė, nuo kurio kiekio skeletiniuose raumenyse priklauso raumenų funkcionavimas. Be to, tyrėjai praplėtė GLUD1 fermentų naudojimo gydymo tikslams perspektyvas.

„Šis tyrimas suteikia vilčių, kad ateityje atrasime daug efektyvesnių raumenų degeneracinių ligų gydymo būdų. Kol kas raumenų degeneracinės ligos išlieka vienu didžiausių iššūkių šiuolaikinei sveikatos sistemai, kadangi pasauliniu mastu daugėja raumenų degeneracinių ligų atvejų“, – teigė M.Mazzone.

Šiuo metu mokslininkai bendradarbiauja su įvairiomis mokslo ir farmacijos institucijomis, kad išbandytų ir atrastų kuo daugiau GLUT1 fermentų inhibitorių, kurių pagalba bus siekiama gerinti pacientų būkles.