Savaiminė ir visiška odos regeneracija yra įmanoma, sako JAV mokslininkai

Rastas genetinis faktorius leidžiantis odai atsinaujinti iki kūdikio odos lygio

Vašingtono universiteto mokslininkai pranešė apie naujai identifikuotą genetinį faktorių, kuris leidžia suaugusiųjų odai atsinaujinti iki kūdikio odos lygio, pranešaScitechdaily“. Mokslininkų teigimu, šis atradimas suteikia galimybę pagerinti esamus odos gydymo būdus bei sulėtinti tam tikrus su senėjimu susijusius odos procesus.

Atrado genetinį faktorių, sukeliantį regeneracijos procesus pelėse

Mokslinio tyrimo metu, buvo identifikuotas genetinis faktorius, kuris veikia kaip molekulinis jungiklis, kontroliuojantis plaukų folikulų formavimąsi. Šis „jungiklis“ dažniausiai deaktyvuojamas susiformavus odai ir išlieka tokioje būsenoje suaugusiųjų audiniuose.

Tačiau kai mokslininkai pabandė aktyvuoti šį genetinį faktorių specifinėse suaugusių pelių ląstelėse, jie pastebėjo, kad suaugusių pelių oda sugeba pati išsigydyti žaizdas, nepalikdama jokių randų. Ant atsinaujinusios odos pradėjo augti kailis, ji galėjo pašiurpti – skirtingai negu atvejais, kai po odos gijimo lieka randai.

„Mes parodėme, kad savaiminė ir visiška odos regeneracija yra įmanoma“, – teigė Vašingtono universiteto profesorius Ryanas Driskellis.

Ir žmoguje gali slypėti neatrastos regeneracinės galimybės

Iki šiol žinduoliams nebuvo priskiriamos tokios regeneracinės savybės kaip kitiems organizmams. Pavyzdžiui, salamandros gali atsiauginti galūnes ir regeneruoti savo odą.

Tačiau naujasis Vašingtono universiteto mokslininkų tyrimas pademonstravo, kad žmoguje taip pat gali slypėti neatrastos regeneracinės galimybės.

Profesorius R.Driskellis su savo komanda naudojo vienos ląstelės RNR sekos nustatymą, kad palygintų genus ir ląsteles besivystančioje bei suaugusioje odose. Besivystančioje odoje jie identifikavo transkripcijos faktorių (pavadintą Lef1) – baltymus, kurie jungiasi prie DNR ir gali turėti įtakos genų aktyvavimui arba deaktyvavimui.

Kuomet Vašingtono universiteto mokslininkai aktyvavo Lef1 faktorių specifinėse suaugusios pelės odos dalyse, tai padidino odos regeneracines galimybes išsigydyti žaizdas beveik nepaliekant randų.

Darbas bus tęsiamas toliau

Šiai dienai vis dar trūksta tyrimų ir klinikinių bandymų, kad gauti rezultatai su pelėmis būtų sėkmingai adaptuojami žmonėms. Vašingtono universiteto mokslininkai ir toliau tęs darbą, kad geriau suprastų, kaip Lef1 ir kiti genetiniai faktoriai veikia odos atsinaujinimo procesuose.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus