UNICEF visame pasaulyje sieks koordinuoti COVID-19 vakcinų pirkimą ir tiekimą

UNICEF visame pasaulyje sieks koordinuoti COVID-19 vakcinų pirkimą ir tiekimą

Pastangos, dedamos įsigyjant ir platinant COVID-19 vakcinas, įgijo neregėto masto apsukas: jas deda daugiau nei 170 šalių.

Vykdydamas didžiausią ir greičiausią tokio tipo operaciją pasaulyje, Jungtinių Tautų Vaikų fondas, plačiau žinomas kaip UNICEF, paskelbė, kad vadovaus koronaviruso vakcinų įsigijimui ir tiekimui. Pagrindinis šios organizacijos tikslas – užtikrinti, kad visos šalys galėtų saugiai, greitai ir tinkamai naudotis vakcinomis, kai tik jos bus pradėtos tiekti rinkai.

Šeštadienį savo „Twitter“ paskyroje UNICEF paskelbė žinutę:

„Esame pasiruošę naujam dideliam iššūkiui: koordinuoti COVID-19 vakcinų tiekimą visame pasaulyje ir padėti užbaigti šią blogiausią pandemijos stadiją.“

Planuojama, kad vakcinos pirmiausia bus tiekiamos į šalis, kuriose gyvenimo lygis – žemas arba žemesnis nei vidutinis.

UNICEF taip pat koordinuos pirkimus bei rems daugiau nei 80 didesnes pajamas gaunančių šalių, kurios finansuos vakcinų pirkimą iš savo biudžeto ir pareiškė ketinančios dalyvauti COVAX programoje. COVAX yra atvira visoms šalims priemonė, padėsianti užtikrinti, kad nė viena šalis neliktų be galimybės naudotis būsimąja COVID-19 vakcina.

UNICEF vykdančioji direktorė Henrietta Fore sakė:

„Tai visų šalių vyriausybių, gamintojų ir daugiašalių partnerių bendradarbiavimas siekiant tęsti aukšto lygio kovą su pandemija. UNICEF, sutelkusi visas pajėgas, sieks užtikrinti, kad, tiekiant vakcinas, visos šalys galėtų saugiai, greitai ir teisėtai pasiskiepyti, kol vakcinų rezervas neišseko.“

Pasitikėjimas koronaviruso vakcinomis krenta

Manoma, kad pastangos įsigyjant ir platinant COVID-19 vakcinas gali būti didžiausia istorijoje tokio tipo operacija.

Šiuo metu jau 28 gamintojai pasidalijo COVID-19 vakcinų gamybos planais iki 2023 m. UNICEF teigia, kad vaistų gamintojai per ateinančius 1–2 metus gamins „precedento neturinčius“ vakcinų kiekius. Tačiau gamintojai teigia, kad šių grandiozinių planų įgyvendinimas labai priklausys nuo klinikinių tyrimų sėkmės, išankstinių pirkimo sutarčių, finansavimo, finansavimo ir registravimo procedūrų.

Verta paminėti, kad planams koją pakišti gali pati visuomenė: pasitikėjimas koronaviruso vakcinomis krenta. Kaip minėjo Didžiosios Britanijos vyriausybės patarėjas J. Farraras, 79 proc. respondentų sako, kad nuo šio viruso skiepytis neskubėtų.

UNICEF yra pagrindinė vienvalenčių vakcinų (pavyzdžiui, tymų ir poliomielito) pirkėja. Organizacija tiek įprastinei imunizacijai, tiek ir reaguodama į ligų protrūkius kaip 100 šalių atstovė kasmet įsigyja daugiau nei 2 milijardus įvairių vakcinų dozių.

Organizacija, pirkdama ir tiekdama vakcinas, glaudžiai bendradarbiaus su Pasaulio sveikatos organizacija, Gavi vakcinų aljansu, Pasaulio banku, Bilo ir Melindos Geitsų fondu ir kitais partneriais.

Rūta Anusevičienė

Rūta – daugiau nei 7 m. darbo patirtį sukaupusi profesionali žurnalistė ir tekstų kūrėja, besidominti subalansuota mityba, sportu ir kitomis sveikesnio gyvenimo alternatyvomis.

Rodyti visus įrašus