Psichodelikas DMT skatina naujų nervinių ląstelių formavimąsi, rodo tyrimas

  • Autorius: Justinas B.
  • 2020, Lapkričio 19d.
  • 0
  • 733 Views
Psichodelikas DMT skatina naujų nervinių ląstelių formavimąsi, rodo tyrimas

Moksliniai tyrimai su pelėmis parodė, kad haliucogeninė medžiaga dimetiltriptaminas (DMT) skatina naujų nervinių ląstelių formavimąsi (neurogenezę), gerina mokymosi įgūdžius bei atmintį.

DMT veikia antidepresiškai, gerina kognityvines funkcijas

Ispanijos mokslininkų tyrimas parodė, kad DMT, vienas iš pagrindinių ajahuaskos (haliucinogeninis gėrimas, red. past.) veikliųjų medžiagų, pasižymi antidepresiniu ir naujų neuronų formavimąsi hipokampe skatinančiu poveikiu.

Tai reiškia, kad DMT skatina smegenų plastiškumą ir gerina kognityvinius įgūdžius, ypač mokymąsi ir atmintį.

Mokslininkų bandymas su pelėmis parodė, kad pelės, kurioms buvo skiriamas tam tikras DMT kiekis, iš kurio pašalintas haliuciogeninis poveikis, geriau atlieka užduotis, susijusias su naujos informacijos įsisavinimu ir atminties funkcija.

Galimai padeda gydyti nervų sistemos ir psichikos ligas

Studiją atlikę mokslininkai spėja, jog DMT gali tapti neurodegeneracinių ligų, tokių kaip Alzheimerio ar Parkinsono sindromai, efektyvia prevencine ir gydymo priemone.

Neurodegeneracinės ligos pažeidžia nervines ląsteles ir pasireiškia judėjimo, atminties bei kitų kognityvinių įgūdžių sutrikimais. Vienintelis būdas kaip atkurti pažeistas nervines ląsteles – paskatinti organizmo gebėjimą formuoti naujus neuronus. Šiuo atveju būtent DMT skatina naujų neuronų formavimąsi.

„Tikėtina, jog DMT dėl antidepresinio ir neurogenezę skatinančio poveikio gali būti taikomas įvairių psichikos ir nervų sistemos sutrikimų atvejais kaip terapeutinė priemonė“, – teigia tyrimo autoriai.

Vis dar trūksta įrodymų ir įstatymų palankumo

DMT yra natūrali, stipriausia haliuciogeninė medžiaga žinoma pasauliui. DMT yra randamas žmogaus kūne, o taip pat daugelyje augalų. Tradiciškai DMT ajuahaskos pagrindu kaip „gamtos medicina“ yra naudojamas Pietų Amerikos šamanų.

Mokslininkai sutinka, jog šiai dienai vis dar trūksta įrodymų apie terapeutinį, gydomąjį DMT poveikį. Kadangi bandymai buvo atliekami su pelėmis, neaišku, ar atitinkamas poveikis pasireikštų žmonėms.

Tyrėjai prognozuoja, jog DMT galėtų būti skiriamas pašalinus jo haliuciogeninį poveikį. Kita vertus, dabartinė teisinė situacija yra išties nepalanki psichodelikų potencialiam taikymui medicinoje.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus