Plačiai naudojami vaistai galimai sukelia Alzheimerio ligą, atskleidė tyrimas

Plačiai naudojami vaistai galimai sukelia Alzheimerio ligą, atskleidė tyrimas

ℹ️ Alzheimerio liga – lėtinė smegenų liga, pažeidžianti smegenis ir laipsniškai priverčianti žmogų pamiršti įvykius, faktus, veiksmus ir galiausiai net savo galūnių valdymą.


Kalifornijos universiteto San Diego medicinos mokyklos vadovaujama mokslininkų grupė nustatė, kad anticholinerginiai vaistai, skiriami įvairių ligų gydymui (nuo alergijų, hipertenzijos iki šlapimo nelaikymo), gali būti siejami su padidėjusia kognityvinių funkcijų silpnėjimo ir Alzheimerio ligos rizika, skelbia technology.org.

Mažinant medikamentų vartojimą, gali pavykti išvengti ligų ateityje

Anticholinerginiai medikamentai veikia kaip neurotransmiterio acetilcholino blokatoriai, suaktyvinantys parasimpatinius nervinius signalus. Šie vaistai skiriami įvairių ligų gydymui.

Tačiau kaip nustatė Kalifornijos universiteto mokslininkai, daugiau kaip dešimtmetį stebėję 688 sveikus tiriamuosius (vidutinis tiriamųjų amžius – 74 metai), – žmonėms, kurie vartoja bent vienos rūšies anticholinerginį vaistą, būdinga 47 procentais didesnė rizika susidurti su kognityviniu funkcijų pablogėjimu, kuris neretai išsivysto į tokias neurodegeneracines ligas, kaip Alzheimerio liga.

„Atliktas tyrimas leidžia manyti, jog mažinant anticholinerginių vaistų skyrimą pacientams, kurie dar nesusidūrė su kognityvinių funkcijų problemomis, gali būti išvengiama sunkių sveikatos sutrikimų ateityje – ypač žmonėms, esantiems Alzheimerio ligos rizikos grupėje“, – teigė viena tyrimo autorių, profesorė Lisa Delano-Wood.

Problemos kyla vartojant didesnes nei rekomenduojama vaistų dozes

Tyrimo autoriai taip pat atkreipė dėmesį, kad nors vyresnio amžiaus žmonėms anticholinerginiai vaistai organizme metabolizuojasi kitaip, negu jauniems žmonėms, problema ta, kad daugelis vyresnio amžiaus žmonių juos vartoja daug didesnėmis negu rekomenduojamomis dozėmis. Būtent perteklinės vaistų dozės siejamos su didesne rizika sveikatai.

„Dėl to itin svarbu, kad vyresnio amžiaus žmonės reguliariai lankytųsi pas savo gydytojus dėl anticholinerginių vaistų vartojimo ir atidžiai stebėtų vaistų vartojimo dozes“, – pabrėžė viena tyrimo autorių Alexandra Weigand.

Tuo tarpu jau minėtoji L.Delano-Wood pridūrė, jog vis dar trūksta tyrimų, kurie analizuotų smegenų ir kognityvinių funkcijų prastėjimo sąsajas su anticholinerginių vaistų vartojimu. Mat iki šiol neaišku, ar šie medikamentai tik paskatina kognityvinių funkcijų prastėjimą (kurios paspartina neurodegeneracinių ligų išsivystymą), ar taip pat ir tiesiogiai sukelia Alzheimerio ir kitas neurodegeneracines ligas.

Naujienos iš interneto

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus
Naudojame slapukus (angl. cookies), geros naudojimosi patirties svetaine vardan.
Ok, ačiū