JAV mokslininkai atrado baltymą, kuris turi įtakos Laimo ligos eigai

  • Autorius: Justinas B.
  • 2020, Lapkričio 17d.
  • 0
  • 622 Views
JAV mokslininkai atrado baltymą, kuris turi įtakos Laimo ligos eigai

Jeilio universiteto (JAV) mokslininkai atrado baltymą, kuris galimai apsaugo nuo spirochetų šeimai priklausančių bakterijų sukeliamos infekcijos vadinamos Laimo liga, skelbia news.yale.edu.

Jeilio universiteto mokslininkai tyrimo metu mielių ląstelėse išreiškė daugiau kaip 1000 žmogaus genų ir analizavo jų sąveiką su 36 Borrelia burgdorferi (bakterijų, sukeliančių Laimo ligą) mėginiais.

Pastebėta, jog vienas baltymas mažina bakterijų paplitimą

Mokslininkai atrado, kad baltymas, vadinamas peptidoglikaną atpažįstančiu baltymu 1 (PGLRYRP1), veikia kaip signalas imuninei sistemai susidūrus su Laimo ligos sukėlėjais.

Jie pastebėjo, jog laboratorinėse pelėse, kurių organizme stokojama baltymo PGLRYRP1, užfiksuotas didesnis borrelia burgdorferi bakterijų paplitimas, lyginant su pelėmis, kuriose randamas didesnis baltymo kiekis.

Aiškinsis baltymo funkcionavimo reikšmę žmogaus organizme

Vienas iš tyrimo autorių, epidemiologijos profesorius Jeilio universitete Erolas Fikrigas teigė:

„Stimuliuojat žmogaus organizmą gaminti didesnius baltymo PGLRYRP1 kiekius, gali pavykti lengviau įveikti infekciją.”

Šiuo metu Jeilio mokslininkų komanda tiria, ar žmonės, kurių organizme nustatomas didesnis baltymo kiekis, yra labiau atsparūs Laimo ligai. Šios hipotezės patvirtinimas paaiškintų, kodėl kai kuriems infekuotiems asmenims Laimo ligos eiga būna daug lengvesnė.

Laimo liga kelia susirūpinimą pasauliniu mastu

Laimo liga (arba – boreliozė) yra erkių sukeliamas, itin klastingas, lėtinis ar recidyvuojančios eigos infekcinis susirgimas, pažeidžiantis įvairius vidaus organus ir organizmo sistemas.

Laimo liga pasireiškia skirtingai, priklausomai nuo infekuoto žmogaus. Daugelis žmonių, kuriems diagnozuojama ši liga, patiria vidutinio sunkumo simptomus, ir yra gana lengvai išgydomi antibiotikais. Tačiau tam tikrais atvejais – ypač, kuomet infekcija diagnozuojama pažengusiose stadijose – Laimo liga gali išplisti į širdį, sąnarius, nervų sistemą ir kitas organizmo dalis bei sukelti negrįžtamų pažeidimų.

Kadangi vakcinos nuo šios Laimo ligos nėra, infekcija kelia didelį susirūpinimą tiek mokslo ir medicinos pasaulyje, tiek visuomenėje apskritai.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus