8 faktai apie endometriozę, kuriuos svarbu žinoti

  • Autorius: Guostė B.
  • 2021, Kovo 15d.
  • 0
  • 1234 Views
Endometriozė - kas tai? Simptomai, gydymas ir mityba | Nuo A iki Z

Nors endometriozė paveikia 1 iš 10 moterų, ši liga apipinta daugybe mitų, o sergančios moterys neretai užtrunka metus, kol gauna reikalingą pagalbą. Kadangi kovas visame pasaulyje minimas kaip endometriozės pažinimo mėnuo, dalijamės aštuoniais faktais apie endometriozę.

#1. Tai nėra „tiesiog menstruacijų ciklo skausmas“

Kaip pabrėžia Jungtinės Karalystės Endometriozės labdaros fondo komunikacijos vadovė Faye Farthing, vienas iš didžiausių mitų apie endometriozę yra tas, kad žmonės su šia liga turėtų tiesiog „susitaikyti“, nes endometriozės keliami skausmai yra „kaip mėnesinių ciklo“.

„Tokie komentarai gali būti žalingi ne tik patiriantiems skausmus, tačiau ir visai visuomenei, kadangi tai trukdo žmonėms kreiptis pagalbos ir skatina įvairius tabu apie menstruacijas“, – komentavo F.Farthing.

#2. Simptomai gali būti kompleksiniai

Dažni endometriozės simptomai yra dubens skausmas, skausmingos ir nereguliarios mėnesinės, skausmas lytinių santykių metu ar po jų, skausmingas tuštinimasis, skausmas šlapinantis, nuovargis, vaisingumo sutrikimai.

„Endometriozė kiekvieną paveikia skirtingai. Nors kai kurie gali nejusti jokių simptomų, kitiems pasireiškiantys simptomai gali būti išties sekinantys“, – teigė F.Farthing.

#3. Kol liga diagnozuojama, gali praeiti keli metai

Pasak F.Farthing, vidutiniškai prireikia aštuonerių metų, kad endometriozė būtų diagnozuota. Visų partijų parlamentinės grupės (APPG) 2020 spalio mėnesio ataskaitoje nurodyta, jog iš 10 tūkstančių endometriozės pacientų, 58 proc. iki ligos diagnozės nustatymo pas savo šeimos gydytoją apsilankė daugiau nei dešimt kartų, 42 proc. gydytojus lankė daugiau nei penkis kartus. Per šį laiką daugumos būklė buvo neteisingai diagnozuota, o daliai pasakyta, kad simptomai yra „tik jų galvoje“.

Savalaikis endometriozės nediagnozavimas ne tik gali pabloginti ligos eigą, tačiau ir neigiamai paveikti sergančiųjų psichikos sveikatą, karjerą ar santykius.

#4. Menstruacijos, iš esmės sutrikdančios gyvenimo kokybę, nėra normalios

Nėra normalu jausti menstruacijų simptomus, dėl kurių tenka likti namuose, nieko neveikti ar kreiptis į greitąją pagalbą. F.Farthing tokiu atveju pataria rašytis mėnesinių skausmų ir simptomų dienoraštį ir pasidalyti šia informacija su savo šeimos gydytoju arba ginekologu. Jei gydytojas neskiria dėmesio būklės diagnostikai, verta kreiptis į kitą gydytoją.

#5. Būtina atlikti tinkamą diagnostiką

Kad būtų patvirtina endometriozės diagnozė, reikia atlikti specialius tyrimus. Nors ultragarso arba magnetinio rezonanso tyrimai šiuo atveju gali būti naudingi, laparoskopija yra endometriozės diagnostikos standartas.

„Laparoskopija yra procedūra, leidžianti chirurgui atlikti išsamų dubens įvertinimą ir patvirtinti diagnozę, atlikti biopsijas, tuo pačiu gydant endometriozę“, – teigia moterų sveikatos ekspertė dr. Nitu Bajekal.

#6. Endometriozė turi įtakos psichologinei sveikatai

Endometriozės simptomai ir ligos gydymas gali itin neigiamai paveikti psichologinę sveikatą. Todėl, anot F.Farthing, sergančioms moterims turi būti sudarytos visos sąlygos gauti paramą tiek fizinės, tiek psichologinės sveikatos atžvilgiu. Be to, endometriozė neretai stipriai paveikia ir socialinį gyvenimą.

#7. Gydymas gali apimti chirurgines intervencijas

Endometriozės gydymas priklauso nuo individualaus atvejo, tačiau įprastai endometriozė pirmiausia gydoma medikamentiniu būdu, kuriam nepasiteisinus gali būti taikomos chirurginės intervencijos.

#8. Yra vilties

Tinkamo gydymo pritaikymas gali suteikti daug vilties. Be to, gyvenimo būdo koregavimas taip pat gali turėti įtakos endometriozės eigai.

Pavyzdžiui, vis daugiau kalbama apie tai, kad mityba, kurios pagrindą sudaro augalinės kilmės maistas, gali palengvinti endometriozės simptomus. Taip pat skausmo kontrolei gali padėti akupunktūra, joga, kvėpavimo technikos, reguliarios mankštos.