Gleivės gerklėje (užnosinis lašėjimas): Simptomai, priežastys ir gydymo būdai

  • Autorius: Guostė B.
  • 2021, Kovo 31d.
  • 0
  • 26601 Views
Gleivės gerklėje (užnosinis lašėjimas): Simptomai, priežastys ir gydymo būdai

Nosis, gerklė ir sinusai nuolatos gamina gleives, kurios užkerta kelią viršutinių kvėpavimo takų išsausėjimui. Kadangi mūsų įkvepiamas oras yra pilnas mikrobų, žiedadulkių ir kitų aplinkos teršalų, gleivės sulaiko ir padeda pašalinti įkvėptas kenksmingas daleles.

Įprastai gleivių nejaučiame: jos maišosi su seilėmis ir yra nuryjamos arba pašalinamos per nosį. Tačiau jei užnosis pradeda išskirti per daug gleivių, pasireiškia užnosinis lašėjimas.

Užnosinis lašėjimas yra užnosies liaukų sukeliamas perteklinis gleivių išsiskyrimas galinėse nosies ir gerklės dalyse. Žmonės, kuriems nustatomas užnosinis lašėjimas, jaučia nemalonų gleivių susikaupimą ir tekėjimą gerklėje bei kitus simptomus.

Remdamiesi medikų pateiktais duomenimis, apžvalgiame užnosinio lašėjimo simptomus, priežastis ir galimus gydymo būdus.

Užnosinio lašėjimo simptomai

  • Gerklės skausmas ar niežėjimas;
  • Gleivių tekėjimas ir susikaupimas galinėje gerklės dalyje;
  • Pykinimo pojūtis, kurį sukelia gleivių perteklius skrandyje;
  • Dažnas spjaudymasis gleivėmis arba gleivių rijimas;
  • Apsunkintas kvėpavimas;
  • Kosulys, sustiprėjantis naktį.

Užnosinio lašėjimo priežastys

Užnosies lašėjimą (gleivės gerklėje) dažniausiai sukelia tam tikri aplinkos arba kūno pokyčiai. Viena iš dažniausių užnosinio lašėjimo priežasčių yra alergijos. Pavyzdžiui, sezoninė alergija, kurią sukelia augalų žiedadulkės, gali paskatinti užnosinį lašėjimą, organizmui pradėjus gaminti perteklinį kiekį gleivių, kad būtų pašalinamos žiedadulkių sporos.

Šaltas arba sausas oras taip pat gali sukelti užnosinį lašėjimą: kvėpavimas šaltu ar sausu oru gali sudirginti nosį ir gerklę, todėl organizmas pradeda gaminti gleives, kad sudrėkintų ir sušildytų nosies bei gerklės kanalus, palengvintų dirginimo simptomus. Taip pat ir virusinės infekcijos (pavyzdžiui, peršalimas ar gripas) gali tapti užnosinio lašėjimo priežastimi.

Užnosinį lašėjimą gali sukelti ir per aštraus maisto vartojimas, nėštumas, buitinių ar kosmetikos priemonių išskiriamos cheminės medžiagos, tabako dūmai, tam tikri medikamentai (pavyzdžiui, kontraceptikai, kraujo spaudimą mažinantys vaistai), lėtinės kvėpavimo takų ligos, tokios kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga.

Be to, užnosinis lašėjimas gali pasireikšti esant kreivai ar pažeistai nosies pertvarai, kadangi tuomet apsunkėja gleivių pašalinamas organizme.

Gydymo būdai

Įprasti

Dažniausiai užnosies lašėjimas išnyksta savaime, tačiau, priklausomai nuo sindromo priežasties ir taikomo gydymo, yra būdinga komplikacijų tikimybė. Pavyzdžiui, jei į nosies ar gerklės ertmę patenka mikrobai, dėl kurių gleivių perteklius užkemša sinusus ar Eustachijaus vamzdelį, gali pasireikšti infekcija.

Siekiant išvengti komplikacijų, svarbu kuo anksčiau pradėti gydymą – į medikus rekomenduojama kreiptis simptomams užsitęsus ilgiau negu dešimt dienų.

Priklausomai užnosies lašėjimo priežasties, įprastai ligos gydymui yra skiriami medikamentai, kurie sausina gleivinę, antihimistaniniai preparatai arba gleives skystinantys vaistai. Jei užnosies lašėjimas susijęs su užsikimšusiais sinusais, simptomus lengvina drėkintuvų ir garintuvų naudojimas, druskingi nosies purškalai.

Alternatyvūs

Pasireiškus užnosies lašėjimui, patariama naudotis ir alternatyviais gydymo metodais namų sąlygomis.

  • Galvos pakėlimas

Jei užnosies lašėjimo simptomai intensyvėja naktį, rekomenduojama miegoti galvą laikant aukštesnėje padėtyje negu likęs kūnas – tą galima padaryti miegant ant kelių pagalvių. Tokia kūno padėtis miegant sumažina juntamų gleivių kiekį gerklėje ir kvėpavimo takuose.

  • Didesnis vandens suvartojimas

Esant užnosies lašėjimui, organizmas praranda vandenį, kurio kiekį galima atstatyti vartojant daugiau skysčių. Didesnis vandens suvartojimas užkerta kelią organizmo dehidratacijai, suskystina gleives ir padeda joms sklandžiau tekėti. Be to, gerklės skausmo lengvinimui ir sinusu valymui gali padėti šiltų arbatų, sultinių vartojimas.

Kada laikas kreiptis į medikus?

Jei pastebite neįprastos spalvos išsiskiriančias gleives, kurios neišsivalo – svarbu kreiptis į medikus, kadangi tai gali būti bakterinės ar virusinės infekcijos požymis. Jei užnosies lašėjimą sukelia bakterijos, gali būti reikalingas gydymas antibiotikais.

Taip pat į gydytojus svarbu kreiptis atvejais, kai išsiskiria nemalonaus kvapo gleivės ar pasireiškia karščiavimas, o simptomai trunka ilgiau, negu dešimt dienų. Tokiais atvejais gali prireikti papildomų tyrimų, kad pavyktų nustatyti tikslią diagnozę.

Verta įsiminti

Užnosinis lašėjimas yra dažnai pasireiškiantis sutrikimas. Geriausias būdas to išvengti – kuo labiau sumažinti kontaktavimą su alergenais.

Dauguma užnosies lašėjimo atvejų praeina savaime, vartojant nereceptinius vaistus arba taikant alternatyvias namų gydymo priemones, tačiau jei simptomai užsitęsia ilgiau arba pasireiškia papildomų simptomų, – svarbu laiku kreiptis į medikus, kad būtų išvengta komplikacijų.