Per mažai kalbama apie periodontito ir diabeto sąsajas, teigia mokslininkė

  • Autorius: Guostė B.
  • 2020, Gruodžio 1d.
  • 0
  • 777 Views
Dantų mokomasis muliažas.

2019 metų duomenimis, 34,2 milijonams amerikiečių yra diagnozuotas cukrinis diabetas. Ir nors sveikatos specialistai pacientams padeda gana efektyviai valdyti ligą, – Touro odontologijos medicinos koledžo (JAV) profesorės dr. Danielos Gurpegui Abud teigimu, per mažai kalbama apie tai, kokias rizikas diabeto eigai gali sukelti viena klastingiausių burnos ertmės ligų – periodontitas.

Stokojama žinių apie diabeto ir periodontito sąsajas

Periodontitas (dar vadinamas „parodontoze“) yra uždegiminė liga, pažeidžianti visus periodonto audinius ir pasireiškianti dantenų uždegimu, atraminių danties audinių ir alveolės kaulo nykimu, „dantenų kišenių“ susidarymu.

Sunkesnių formų periodontitas yra sunkiai gydomas, o ligos sukelti pažeidimai gali būti negrįžtami.

Periodontologijos profesorė dr. D.Gurpegui Abud komentavo, jog daugelis cukriniu diabetu sergančiųjų pacientų nėra tinkamai informuoti apie periodontito ir diabeto sąsajas.

Ligos didina viena kitos riziką

Mokslininkė pabrėžė, jog visų pirma reikėtų suprasti, kad tiek periodontitas, tiek diabetas yra sisteminės uždegiminės ligos. Tai reiškia, kad abi šios gretutinės ligos sunkina didina viena kitos riziką ar apsunkina eigą.

Pavyzdžiui, periodontitu sergančiųjų pacientų organizme padidėja citokinų, siejamų su diabetu, išsiskyrimas. Lygiai taip pat diabetu sergantiesiems būdinga hiperglikemija skatina oksidacinio streso organizme būseną, kuri tiesiogiai paveikia burnos ertmę ir gali sukelti periodontitą arba bloginti jo eigą.

Periodontitas iš pradžių gali būti besimptomis

Įprastai periodontitas pasireiškia dantenų kraujavimu, nemaloniu skoniu burnoje, nemaloniu burnos skleidžiamu kvapu, dantų akmenų susidarymu ar dantų praradimu. Tačiau kaip nurodė D.Gupergui Abud, kartais pradinėse stadijose periodontitas gali būti besimptomis.

„Visiems žmonėms svarbu itin kruopščiai ir reguliariai rūpintis burnos higiena. Tačiau sergantieji diabetu ar patiriantys burnos ertmės ligų simptomus savo burnos higiena turėtų rūpintis dar atidžiau“, – tikino D.Gurpegui Abud.

Kaip užtikrinti tinkamą periodontito profilaktiką?

Pasak mokslininkės visiems žmonėms reguliariai lankytis pas odontologą pagal individualias rekomendacijas.

Pacientai, kuriems yra diagnozuotas periodontitas, turėtų kas tris mėnesius atlikti burnos higieną. Kitais atvejais burnos higieną rekomenduojama atlikti kartą arba du per metus.

Taip pat svarbu bent dvi minutes du kartus per dieną kruopščiai valytis dantis pagal gydytojo rekomendacijas, o po valgio naudoti dantų siūlą.