Lietuvos bibliotekos pritaikys erdves autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams

Lietuvos bibliotekos pritaikys erdves autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams

Lietuvoje startavo naujas projektas „Biblioteka visiems“ – nuo lapkričio mėnesio visos šalies bibliotekos pasipuošė spalvota dėlione, kuri simbolizuoja atvirumą ir draugiškumą autizmo spektro sutrikimus turintiems asmenims, praneša LR Sveikatos apsaugos ministerija.

Viešosios vietos dažnai nėra tinkamai pritaikytos

Kaip rašoma LR SAM tinklapyje, nors Lietuvos bibliotekos yra atviros visiems lankytojams nepriklausomai nuo jų skirtumų ar turimų negalių, tėvai, auginantys autizmo spektro sutrikimais paliestus vaikus neretai vengia viešų vietų, kurios dažnai nėra tinkamai pritaikytos.

Norėdami padrąsinti tokius vaikus auginančias šeimas ir didinti visuomenės jautrumą jų atžvilgiu, Lietuvos bibliotekos susivienijo ir nuo lapkričio mėnesio pradėjo įgyvendinti projektą „Biblioteka visiems“, kurio vienas tikslų – pritaikyti erdves autizmo spektro sutrikimą turintiems asmenims.

Kaip keisis bibliotekų erdvės?

Kadangi dauguma autizmo spektro sutrikimą turinčių asmenų geriau priima vaizdinę informaciją ir baiminasi nežinomos aplinkos, nuo šiol visose Lietuvos viešųjų bibliotekų interneto svetainėse bus pristatomos vaizdinės socialinės istorijos ir plakatai, padedantys autizmo spektrą turintiems asmenims susipažinti su bibliotekos erdvėmis, taisyklėmis, darbuotojais.

Bibliotekose autizmo spektro sutrikimą turinčius vaikus ir jų šeimas pasitiks apmokyti darbuotojai, kurie pateiks visą reikalingą informaciją.

Atkreipdami dėmesį į tai, kad asmenims su autizmo spektro sutrikimais būdinga jautri reakcija į sensorinius dirgiklius, kiekvienoje bibliotekoje bus įdiegtas specialus rinkinys („sensorinis gesintuvas“), kuris padės vaikams skirti lytėjimo informaciją, pažinti aplinką ir lavinti smulkiąją motoriką.

Be to, bibliotekose bus įrengtos specialios patalpos ir priemonės, padedančios nusiraminti, nuslopinti emocijas; lavinti vaizduotę, kūrybiškumą, dėmesio koncentraciją. Šios priemonės taip pat skirtos ir kitų kalbos ar komunikacijos sutrikimų turintiems lankytojams.

Lietuvoje tai – didelis žingsnis į priekį

LR SAM duomenimis, autizmo spektro sutrikimas būdingas 1-2 proc. gyventojų, kurių kasmet daugėja. Autizmo spektro sutrikimą turintys asmenys patiria bendravimo sunkumų, staigių įniršio ir agresijos priepuolių. Jie pasižymi dažnai kartojamais, neįprastais judesiais.

Tyrimai rodo, kad bibliotekos tokiems asmenims yra puiki atsipalaidavimo, edukacijos ir bendraminčių susibūrimo vieta, tad palankesnis jų pritaikymas Lietuvoje yra didelis žingsnis į priekį.

Viešąsias Lietuvos bibliotekas apimantį projektą „Autizmo spektro ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio surikimų turintiems asmenims draugiškų bibliotekų tinklo diegimas“ inicijavo Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka. Projektą finansuoja LR Kultūros ministerija, vykdo – Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus