Per didelis cukraus kiekis kraujyje (prediabetas) gali pakenkti smegenims

  • Autorius: Guostė B.
  • 2021, Vasario 18d.
  • 0
  • 668 Views
Per didelis cukraus kiekis kraujyje (prediabetas) gali pakenkti smegenims

Naujausias britų mokslininkų tyrimas rodo, kad prediabetas – organizmo būklė, kai cukraus kiekis kraujyje viršija normą – gali neigiamai paveikti smegenų sveikatą, skelbia drugs.com.

„Mes manome, kad yra potencialus ryšys tarp padidėjusio cukraus kiekio kraujyje ir pablogėjusios smegenų būklės“, – teigė vyriausioji tyrimo autorė, Londono universiteto koledžo mokslininkė dr. Victoria Garfield.

Ženkliai išauga kognityvinio nuosmukio ir kraujagyslinės demencijos rizika

Dr. V.Garfield komanda tyrimo metu analizavo daugiau kaip pusės milijono gyventojų, kurių vidutinis amžius siekė 58 metus, sveikatos duomenis, gautus iš Jungtinės Karalystės biobanko.

Tyrėjai išsiaiškino, kad žmonės, kuriems nustatytas prediabetas, susiduria su 42 proc. didesne kognityvinių gebėjimų susilpnėjimo rizika ir 54 proc. didesne tikimybe susirgti kraujagysline demencija, lyginant su žmonėmis, kurių cukraus kiekis kraujyje yra normalus.

Be to, sąsaja tarp prediabeto ir kognityvinio nuosmukio bei kraujagyslinės demencijos išliko net ir tuomet, kai mokslininkai įvertino kitus galimus rizikos veiksnius (amžių, rūkymą, kūno svorį, širdies ligas, skurdą ir pan.).

Tiesa, mokslininkai atkreipė dėmesį, kad prediabetas neturi įtakos Alzheimerio ligos pasireiškimui, skirtingai negu II tipo cukrinio diabeto atveju.

Daugelis savo jėgomis gali atsikratyti prediabeto

Niujorko Lenox Hill ligoninės endokrinologė dr. Minisha Sood drugs.com komentavo, kad kognityvinis smegenų susilpnėjimas, susijęs su padidėjusi gliukozės kiekiu, gali pasireikšti įvairiose stadijose. Tad, jos teigimu, žmonės, kuriems nustatoma prediabetinė būklė, turėtų būti apie įspėti apie šią riziką.

Tyrimo rezultatus įvertinusi Niujorko Glen Cove klinikos šeimos gydytoja dr. Barbara Keber teigė, kad prediabetas išties gali pakenkti kraujo tekėjimui smegenyse, kadangi turi tokį pat poveikį viso organizmo kraujotakai.

„Turime atminti, kad itin svarbu siekti užkirsti kelią prediabetinės būklės ir cukrinio diabeto išsivystymui, kaip ir kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje“, – sakė dr. B.Keber.

Šeimos gydytojos teigimu, daugelis žmonių, kuriems nustatomas prediabetas, gali savo jėgomis atsikratyti šios grėsmės savo sveikatai. Tam svarbu laikytis diabeto išsivystymo riziką mažinančios mitybos, reguliariai mankštintis.