Kokie būtini vitaminai nėščiosioms?

  • Autorius: Guostė B.
  • 2021, Birželio 29d.
  • 0
  • 3269 Views
Kokie būtini vitaminai nėščiosioms?

Nėštumas yra ypatingas laikas moters gyvenime, kada reiktų skirti ypatingą dėmesį savo sveikatai ir būsimam vaikeliui. Todėl labai svarbu žinoti kokie vitaminai yra naudingi ne tik vaisiaus vystymuisi, bet ir psichinės bei fizinės sveikatos palaikymui.

Reikia žinoti, kad planuojant nėštumą, jau reikėtų pradėti naudoti maisto papildus, kurie padėtų ne tik sėkmingai pastoti, bet ir išnešioti kūdikį. O jei jau laukiatės, tada rekomenduojama kreiptis į savo gydytoją, su kuria pasitarus ir padarius reikalingus sveikatos tyrimus, parinks kokius maisto papildus jums reiktų įtraukti į savo kasdieninį mitybos racioną.

Iki 12 nėštumo savaitės reikia ypatingai rūpintis, kad jums netrūktų reikalingų vitaminų ir mineralų bei labai atsakingai vartoti medikamentus, geriausiai jei tik įmanoma, vengti jų. Labai svarbu, kad jums netrūktų vitaminų C, D, folio rūgšties, kalcio bei geležies preparatų, tačiau labai svarbu juos tarpusavyje suderinti, kad ateityje nekiltų nepageidautino šalutinio poveikio.

Vitamino C nauda nėštumo metu

Rekomenduojama vitamino C nėščioms moterims paros suma (RPN) yra 85 miligramų (mg). Vitaminas C arba kitaip dar askorbo rūgštis veikia kaip antioksidantas, apsaugantis nuo žalingo aplinkos poveikio, infekcijų ir toksinų. Taip pat padeda greičiau gyti žaizdoms bei yra gyvybiškai svarbu baltymų, kolageno, kremzlių, kaulų, sausgyslių ir odos struktūros kūrimui.

Be viso to, vitaminas C padeda organizmui įsisavinti geležį, kuri padeda išvengti mažakraujystės ir padeda sureguliuoti deguonies lygį kraujyje.

Dažnai nėščiąsias vargina pavargusių kojų sindromas ar išsiplėtusios kojų venos, tai askorbo rūgštis padeda sustiprinti venų sieneles bei pašalinti blogojo cholesterolio ar toksinų sankaupas bei gerina kraujotaką. Tai labai aktualu kūdikio vystymuisi, nes padeda formuotis vaiko audiniams, stiprina placentos kraujagysles bei suteikia vaikeliui daugiau deguonies, kas sumažina įvairias komplikacijas, pavyzdžiui tokias kaip placentos atitrūkimas.

Dar viena teigiama vitamino C savybė yra tai, kad jis padeda išvengti vidurių užkietėjimo, kas taip pat yra dažnai pasitaikanti problema nėštumo metu. Odos elastingumui taip pat vitaminas C turi įtakos, tad pasistenkite, jog nėštumo metu jūs suvartotumėte rekomenduotiną paros normą.

Vitaminas D būtinas sklandžiam ir lengvam nėštumui

Kitas labai svarbus dalykas yra vitaminas D, kuris yra gyvybiškai svarbus nėštumo metu ne tik besilaukiančiai, bet ir vaisiaus vystymuisi. Jo dėka yra lengviau pasisavinami kiti vitaminai ir mineralai, tokie kaip kalcis ar fosforas.

Vitaminas D labai reikalingas skeleto vystymuisi ir dantims, nes nuo jo kiekio priklauso jų mineralinis tankis. O vyresniame amžiuje reiktų vartoti vitaminą D profilaktiškai, kad išvengti osteoporozės rizikos. Taip pat vitaminas D stiprina imuninę sistemą bei padeda palaikyti gerą širdies ir kraujagyslių darbą, o mažylį gali apsaugoti nuo tokių ligų kaip diabetas, išsėtinė sklerozė, reumatoidinis artritas ar vėžys.

Folio rūgštis – svarbiausi vitaminai nėščiosioms

Folio rūgštis, kurios sudėtyje yra folatas, vitaminas B padeda skatinti angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitą ir turi tiesioginės įtakos nukleino rūgščių (DNR) sintezei bei pagrindinėms organizmo gyvybinėms funkcijoms, tokioms kaip kūno ląstelių augimas ir dalijimasis ar kraujodara, kuri būtina naujų organizmo ląstelių gamybai. Be to, būtent folio rūgštyje esantis vitaminas B9 užtikrina būsimo vaikelio nervinio vamzdelio susidarymą.

Mūsų organizmas gali pasisavinti iki 45 procentų folantų, gaunamų su maistu, todėl rekomenduojama planuojant nėštumą, pastojus ir pirmąjį nėštumo trimestrą vartoti folio rūgšties papildus papildomai. Rekomenduojama folio rūgšties doze yra 400–800 mkg per parą,