Žaizdelės burnoje – opinis nekrozinis gingivitas: priežastys ir gydimas

Žaizdelės burnoje - opinis nekrozinis gingivitas priežastys ir gydimas

Susirgus opiniu nekroziniu gingivitu, ant dantenų atsiranda kraterių pavidalo opų, padengtų pilku, lengvai nuvalomu apnašu. Kiekvieną tokia opelę nuo aplinkinių audinių skiria ryškus raudonos spalvos žiedas (eritema). Pašalinus pilkšvą apnašą, po juo esantys audiniai kraujuoja nuo mažiausio prisilietimo ir sukelia smarku skausmą.

Tokių opų gali būti tik apie vieną ar kelis dantis, bet gali atsirasti ir visoje burnoje. Opiniu nekroziniu gingivitu dažniausia serga 15-30 metų žmonės. Bedantėje burnoje opų pasitaiko retai.

Labiausiai vargina skausmas

Dažniausiai sergantieji skundžiasi labai smarkiu, „graužiančiu”, į aplinkinius bumos audinius plintančiu, tiesiog nepakeliamu skausmu. Taip pat iš burnos sklinda blogas kvapas, teka tąsios seilės.

Lengvai ir vidutinei opinio nekrozinio gingivito formai būdingi padidėję kaklo limfmazgiai, šiek tiek pakilusi temperatūra. Sergant sunkia ligos forma gali atsirasti bendros organizmo intoksikacijos požymių: padažnėjęs pulsas, labai aukšta kūno temperatūra, kraujo pakitimai (leukocitozė), bendras silpnumas. Ypač šie simptomai būna ryškūs vaikams.

Opinio nekrozinio gingivito priežastys

Opinį nekrozinį gingivitą gali sukelti dantų apnašos, bloga burnos higiena, daug ėduonies pažeistų dantų burnoje, intensyvus rūkymas, nevisavertė mityba, vitaminų C ir B grupės stoka, nuolatinis stresas ir pervargimas. Tačiau paprastai susergama ne dėl vienos kurios nors išvardytos priežasties, o tada, kai visi šie veiksniai pradeda veikti kartu.

Pajutus pirmuosius opinio nekrozinio gingivito simptomus, būtina kreiptis į stomatologą, nes negydoma liga progresuoja. Destrukciniai negrįžtami pokyčiai gali apimti gilesnius periodonto audinius, gali apsinuoginti dantų šaknys. Negydant prarandami dantys ir tenka kreiptis pas odontologą ir dantų technikų laboratoriją. Liga (lengva forma) kartais gali praeiti savaime, be gydymo.

Tačiau po kiek laiko atsinaujina. Tokiai ligos grįžtamajai formai būdingi paūmėjimai ir atoslūgiai (remisijos).

Kaip gydomas opinis nekrozinis gingivitas?

Gydymas taikomas atsižvelgiant į ligos sunkumą ir tai, kaip giliai ir plačiai yra pažeisti audiniai. Kartais dėl protezavimo tenka kreiptis į dantų technikų laboratoriją (pvz.: https://www.fabera.lt/). Sergantiesiesiems opiniu nekroziniu gingivitu taikomas ir vietinis, ir sisteminis gydymas.

Pirmiausia gydytojas padeda pacientui išsivaduoti nuo kankinančio skausmo, taip pat paskiria antibiotikų, pašalina apnašą, pataria skalauti burnos ertmę antiseptiniais skysčiais. Sergantysis turi sureguliuoti savo mitybą, vengti streso ir nuovargio. Baigus gydymą, gydytojas turi įspėti pacientą, kad liga gali vėl pasikartoti, todėl būtina vengti ją sukeliančių veiksnių.

Jei liga nebuvo pradėta laiku gydyti ir jau pažeidė gilesnius audinius, konservatyvaus gydymo gali neužtekti. Tada skiriamas periochirurginis gydymas.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus