Tarptautinė savižudybių prevencijos konferencija 2019 (Video)

  • Autorius: Guostė B.
  • 2019, Gruodžio 23d.
  • 0
  • 680 Views

2019 m. gruodžio mėn. vykusios tarptautinės konferencijos, skirtos savižudybių prevencijos gerosios patirties sklaidai, pranešimas žiniasklaidai. Parengė: Seimo kanceliarijos patarėja Jolita Šedauskienė, tel. (8 5) 239 6860, el. p. [email protected]


„Kiek reikėjo prarasti žmonių, sulaužyti likimų, kad garsiai prabiltume apie skausmą, išgyventą savanoriškai iš gyvenimo pasitraukusio, ir ne ką mažesnį čia pasilikusio artimo“, – atidarydamas Seime vykusią tarptautinę konferenciją „Savižudybių prevencijos gerosios patirties sklaida“ susirūpinęs kalbėjo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Robertas Šarknickas. Jis pabrėžė, „kad šios kadencijos Seimas pirmasis valstybiniu mastu atkreipė dėmesį į šią labai jautrią socialinę problemą, įsteigė šiai problemai spręsti nuolat dirbančią Seimo komisiją“.

Konferencijoje savo šalies gerąja patirtimi dalinosi Japonijos mokslininkas, vienas iš kovos su savižudybėmis aktyvistų Japonijoje Jasuyuki Šimizu. Jis pristatė Japonijos įstatymų bazę, institucijų kompetencijas savižudybių prevencijos srityje, apžvelgė pastarųjų metų Japonijos nacionalinio savižudybių prevencijos centro, įkurto 2005 m. veiklą. Didžiausius išgyvenimus, anot mokslininko iš Japonijos, patiria nusižudžiusių žmonių vaikai, kurie jaučiasi kalti dėl tėvų poelgio, dažnai ir patys nori žengti šį siaubingą žingsnį.

Savo veiklą savižudybių prevencijos srityje 2004 m. J. Šimizu pradėjo paskatindamas vaikus ir paauglius prabilti viešai apie savo išgyvenimus, įkūrė nevyriausybinę organizaciją „Lifelink“, teikiančią pagalbą nusižudžiusių asmenų artimiesiems.

„Nesitikėjau, kad šalyje, kuri taip toli nuo Japonijos, išgyvensiu tokias stiprias emocijas“, –nuoširdžiai kalbėjo konferencijos svečias, pažadėdamas ne kartą čia grįžti, gilintis į Lietuvos savižudybių prevencijos programas, teikti ekspertinę pagalbą.

Pranešimus apie savižudybių prevencijos politiką Lietuvoje, prevencinių priemonių įgyvendinimą, veiklos patirtį, pamokas ir iššūkius konferencijoje skaitė Sveikatos apsaugos ministerijos Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas, Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vedėjas Marius Strička, Vilniaus miesto savivaldybės vicemerė Edita Tamošiūnaitė, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos skyriaus vedėja dr. Vaiva Klimaitė, Savižudybių prevencijos asociacijos lektorė, asociacijos „Artimiems“ narė Viktorija Andreikėnaitė.

Konferencijoje savo asmeniniais išgyvenimais dalijosi aktorius Marius Repšys, ne kartą mąstęs apie pasitraukimą iš gyvenimo. „Manyje viskas degė, viskas virė, aš kentėjau“, – jautriai kalbėjo aktorius, prisipažindamas, kad taip jaustis ir gyventi nenorėjo, o kreiptis pagalbos tiesiog bijojo.

Tarptautinė konferencija, skirta savižudybių prevencijos gerosios patirties sklaidai. Kalba aktorius Marius Repšys. Nuotrauka: LRS

Jis siūlė dar mokyklos suole supažindinti vaikus su šalia mūsų egzistuojančiomis socialinėmis problemomis ir jų sprendimo būdais.

Konferencijoje dalyvavo diplomatai, Seimo nariai, savivaldybių merai, įvairių institucijų ir įstaigų atstovai, mokslininkai, visuomeninių organizacijų nariai.

Muzikinę dovaną konferencijos dalyviams padovanojo žymus atlikėjas Edgaras Lubys.

„Gera terapija šiandien buvo, kalbėjome širdimi“, ­– apibendrindamas konferencijoje išsakytas mintis kalbėjo komisijos pirmininkas R. Šarknickas, džiaugdamasis, kad „nemažai nuveikta ir Lietuvoje, o iškalbingiausi nuveiktų darbų įrodymai – skaičiai: per paskutinius trejus metus (2015–2018 m.) 30 procentų sumažėjęs savižudybių skaičius.“

Konferencijos vaizdo įrašas: