Rūkantieji susiduria su 3 kartus didesne priešlaikinės mirties rizika

Rūkantieji susiduria su 3 kartus didesne priešlaikinės mirties rizika

Naujausias Amerikos širdies asociacijos tyrimas parodė, jog rūkantieji susiduria su beveik tris kartus didesne priešlaikinės mirties rizika dėl kardiovaskulinių ligų, lyginant su žmonėms, kurie niekada nerūkė. Dar didesnė priešlaikinės mirties rizika būdinga tiems, kurie pradeda rūkyti vaikystėje, praneša medicalexpress.com.

Pasauliniai tyrimai rodo tas pačias tendencijas

Prieš kurį laiką Kubos mokslininkai atrado sąsają tarp rūkymo vaikystėje ir priešlaikinės mirties. Amerikos širdies asociacija nutarė ištirti, ar šie duomenys gali būti pritaikomi ir platesnei populiacijos daliai.

JAV mokslininkus nustebino, kad jų gauti duomenys atitiko ne tik Kubos, bet ir kitų pasaulio valstybių (kaip Jungtinė Karalystė, Australija, Japonija) panašių tyrimų rezultatus.

„Amžius, nuo kada žmogus pradeda rūkyti, yra itin svarbus ir dažnai nepakankamai įvertinamas rizikos faktorius. Tie žmonės, kurie pradeda rūkyti jauname amžiuje, susiduria su itin aukšta priešlaikinės mirties dėl kardiovaskulinių ligų rizika“, – nurodė vyriausiasis Amerikos širdies asociacijos tyrimo autorius Blake‘as Thomsonas.

Metimas rūkyti ženkliai sumažina priešlaikinės mirties riziką

Amerikos širdies asociacija surinko 1997-2014 metų duomenis apie 390 929 JAV piliečių nuo 25 iki 74 metų amžiaus sveikatos būklę. Tyrime dalyvavo tik rūkantieji arba anksčiau rūkę asmenys, kurie buvo suskirstyti į grupes pagal amžių, nuo kada pradėjo rūkyti.

Per tiriamąjį laikotarpį 4 479 žmonės iki 75 metų amžiaus mirė dėl širdies ligų arba insulto. Mokslininkai ištyrė, kad 2 proc. iš jų pradėjo rūkyti nesulaukę 10 metų amžiaus, 19 proc. – tarp 10-14 metų. Didelė dalis jų rūkė iki pat mirties.

Be to, nors rūkantieji susiduria su tris kartus didesne priešlaikinės mirties dėl kardiovaskulinių ligų rizika, metimas rūkyti gali ženkliai sumažinti priešlaikinės mirties riziką.

Jei tai žmonės, kurie meta rūkyti 35-44 metų amžiaus, sumažina priešlaikinės mirties riziką iki 80 proc.; metantys rūkyti 45-54 m. amžiaus, sumažina riziką iki 40 proc., o 55-64 m. amžiaus – apie 30 proc.

„Sveikatos politika turėtų būti orientuota ne tik į rūkymo prevenciją jaunimo tarpe, tačiau ir į priklausomybės nuo rūkymo gydymą“, – teigė B.Thomsonas.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus