Apklausa parodė, kad gydytojai klaidingai vertina nikotino žalą sveikatai

Apklausa parodė, kad gydytojai klaidingai vertina nikotino žalą sveikatai

Kaip parodė Rutgers universiteto (JAV) atlikta nacionalinė apklausa, daugelis JAV gydytojų kladingai mano, kad nikotinas sukelia vėžį, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemų ligas. Tačiau tiesa ta, jog ne nikotinas sukelia šią žalą sveikatai, o susidarančios toksinės medžiagos cigarečių dūmuose, praneša „Rutgers Today“.

Apklausa parodė žinių stoką

Rutgerso universiteto mokslininkai 2018-2019 metais apklausė daugiau kaip 1000 įvairių sričių medikų apie nikotino poveikį. Nors pagrindinė nikotino rizika sveikatai yra ta, kad jis sukelia priklausomybę nuo tabako gaminių, paaiškėjo, kad gydytojai nikotiną sieja su visai kitomis rizikomis sveikatai.

Apie 80 procentų gydytojų tiki, kad nikotinas tiesiogiai sukelia vėžį. Net 83 proc. gydytojų mano, kad nikotinas tiesiogiai atsakingas už širdies ligų išsivystymą, o 81 proc. – už lėtinės obstrukcinės plaučių ligos atsiradimą.

Ir tik mažiau nei trečdalis apklaustųjų medikų teisingai nurodė, kad nikotino vartojimą galima tiesiogiai sieti su gimdymo sutrikimais.

„Gydytojai turi suprasti tikrąsias nikotino vartojimo rizikas, kadangi jie yra atsakingi už pacientams taikomą pakaitinę nikotino terapiją, kuri padeda žmonėms atsikratyti priklausomybės nuo rūkymo. Gydytojai turėtų žinoti, kad cigaretės su mažesniu nikotino kiekiu nėra sveikesnis pasirinkimas negu tradicinės cigaretės“, – tikino Michaelis B. Steinbergas, profesorius ir Rutgers centro Tabako studijoms (angl. Rutgers Center for Tobacco Studies) medicinos vadovas.

Svarbu mažinti klaidingas nuostatas apie nikotino žalą

Remiantis JAV Ligų kontrolės centru (angl. Centers for Disease Control), apie 34 milijonus JAV piliečių rūko tabako gaminius.

Pakaitinės nikotino terapijos metu pacientams, siekiantiems mesti rūkyti, yra skiriami nereceptiniai nikotino gaminiai (pleistrai, gumos, pastilės) arba receptiniai medikamentai. Tačiau pasirodo žinių ir apie cigaretes su sumažintu nikotino kiekiu.

„Tai, jog JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) pateikė nikotino vartojimo mažinimo gaires, siūlant tiekti cigaretes su mažesniu nikotinu kiekiu, rodo, kad supratimo apie nikotino žalą didinimas medicinos srityje turėtų tapti prioritetu“, – teigė Cristine Delnevo, profesorė ir Rutgers centro Tabako studijoms vadovė.

Apklausą atlikę mokslininkai mano, jog tik aiški ir nuosekli komunikacija su gydytojais ir kitais visuomenės nariais gali sumažinti klaidingas nuostatas apie nikotino žalą ir užtikrinti efektyvesnį priklausomybės nuo rūkymo gydymo skatinimą.

Susiję: 2019 metų vasario mėnesio atliktos apklausos duomenimis, daugiau nei pusė (59%) rūkančių lietuvių gyventojų norėtų atsisakyti šios priklausomybės. Tačiau dažniausiai žmonės įvardija, jog jiems tai padaryti trukdo susiformavę įpročiai, valios trūkumas, didelis stresas ar kitų įtaka.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus