Ar turėtumėte pirkti mėlyną šviesą blokuojančius akinius savo vaikams?

  • Autorius: Guostė B.
  • 2021, Rugsėjo 16d.
  • 0
  • 2127 Views
Ar turėtumėte pirkti mėlyną šviesą blokuojančius akinius savo vaikams
Gyvenant skaitmeniniame amžiuje, vaikų akys patiria didžiulę apkrovą. Mokslams naudojamas kompiuteris, bendravimui – išmanusis telefonas, o laisvalaikis irgi neįsivaizduojamas be televizoriaus ar planšetinio kompiuterio teikiamų pramogų. Taip kenksmingos ekranų šviesos nuvargintos vaikų akys silpsta ir daugeliui prireikia net korekcinių akinių. Silpstantis regėjimas – rimta problema, ypač kai su tuo susiduria jauni asmenys. Tačiau kaip nuo to apsaugoti savo vaikus?

Vaikiški akiniai
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com

Regėjimo problemos mokyklinio amžiaus vaikams

Nusilpusios, paraudusios, įsitempusios ir ašarojančios akys – nemalonūs pojūčiai, kuriuos sukelia praleistas laikas prie išmaniųjų įrenginių. Tačiau intensyvus žiūrėjimas į telefonų ekranus kelia ir kitas, rimtas sveikatos problemas – protarpiais išsiliejęs vaizdas, susilpnėjęs regėjimas, nuolat pasikartojantys galvos skausmai. Tai pastebima ne tik suaugusių tarpę, bet ir mokyklinio amžiaus vaikams. Kad to išvengti, svarbu stebėti regėjimo pokyčius, reguliariai atlikti akių patikrą, konsultuotis su gydytojais ir stengtis imtis visų prevencinių priemonių, padedančių užkirsti kelią ankstyvoms akių ligoms.

Kaip mėlynoji ekranų šviesa veikia vaikų akis?

Pagrindinė akių silpnėjimo priežastis – LED ekranų skleidžiama mėlyna šviesa. Vaikų akys itin gerai filtruoja visus šviesos spindulius, tarp kurių yra ir mėlyna ekranų skleidžiama šviesa. Ši šviesa elektromagnetiniame spektre yra arčiausiai ultravioletinių spindulių, be to, skirtingai nuo daugumos šviesos spindulių, patenkančių į mūsų akis, ji lengvai prasiskverbia per rageną, lęšiuką ir pasiekia tinklainę. Nors mėlyna ekranų šviesa turi ir teigiamą poveikį – suteikia energijos ir reguliuoja mūsų „vidinį laikrodį“ – ji neigiamai veikia akių tinklainę. Jeigu prie išmaniųjų įrenginių, kurie skleidžia intensyvią mėlyną šviesą praleidžiama daug laiko, akies tinklainės viduje yra ardomi fotoreceptoriai – šviesai jautrios ląstelės. Taip gali išsivystyti ar pablogėti kai kurios akių ligos, tokios kaip pigmentinis retinitas ar geltonosios dėmės degeneracija (AMD).

Simptomai, pasireiškiantys dėl mėlynosios šviesos poveikio

Mėlyna ekranų šviesa neigiamai veikia tiek suaugusius, tiek vaikus. Tai paprastai pasireiškia išsausėjusiomis ir įsitempusiomis akimis, nemiga bei suprastėjusiu regėjimu. Tad jeigu pastebite, kad jūsų vaikas skundžiasi bent vienu toliau nurodytu simptomu, pagrindinė priežastis gali būti – ekranų skleidžiama mėlyna šviesa.

Akys patiria įtampą

Dėl trumpo mėlynosios šviesos bangos ilgio ir didelės energijos, ši šviesa lengviau išsisklaido nei kita matoma šviesa, todėl vaiko akys sunkiau sutelkia dėmesį, o tai sukelia akių įtampą. Būtent dėl akių įtampos vaikai gali matyti išsiliejusį vaizdą, kęsti galvos skausmus, o jų akys tapti sausos ir sudirgusios. Atminkite, kad nuolatinis akių sausumas silpnina regėjimą, tad būtina imtis visų prevencinių priemonių siekiant išvengti ankstyvų akių ligų.

Sunkiau užmigti

Kaip jau minėta, mėlyna šviesa reguliuoja miegą ir vidinį laikrodį. Tad jeigu LED ekranai naudojami vėlų vakarą ar naktį, tai ima neigiamai veikti miego ciklą – smegenys neleidžia organizmui gaminti miego hormono – melatonino, nes šios vis dar gyvena „dienos režimu“. Taigi, mėlynosios šviesos poveikis trukdo tinkamai išsimiegoti, pailsėti, rytais sunku atsibusti, ima trūkti energijos, sunku susikaupti. Energijos trūkumas taip pat sukelia irzulį ir nerimą, todėl vaikas gali tapti nelaimingas ir piktas.

Akių ligos

Kita mėlynos ekranų šviesos daroma žala – tai susilpnėjęs regėjimas. Telefonų, kompiuterių ar televizorių skleidžiama šviesa vargina akis, todėl nuolatinis ir kasdienis jų naudojimas gali sukelti rimtas akių ligas, tokias kaip suprastėjęs regėjimas, padidėjusi geltonosios dėmės degeneracijos, glaukomos ar tinklainės degeneracinių ligų rizika. Nuo to apsisaugoti gali padėti tik ribojamas laikas prie išmaniųjų įrenginių, subalansuoto ir visaverčio maisto vartojimas bei mėlyną šviesą blokuojantys akiniai.

Kaip veikia mėlyną šviesą blokuojantys akiniai?

Mėlyną ekranų šviesą blokuojančius lęšius itin paprasta atskirti. Pakreipus akinius, ant stiklų galima išvysti mėlynus arba violetinius atspalvius – tai ne kas kita kaip apsauginė danga nuo mėlynos ekranų šviesos. Ši apsauginė danga sulaiko dalį akims kenksmingų spindulių, sklindančių nuo įvairių skaitmeninių ekranų, ir taip neleidžia jiems pažeisti akies audinių – ragenos, tinklainės ir lęšiuko. Paprastai, stiklai su apsauga sulaiko apie 20 proc. mėlynosios šviesos, todėl akys jaučia ne tokią didelę įtampą, jos būna ne tokios jautrios, sudirgusios ar išsausėjusios. Be to, mėlyną šviesą blokuojantys akiniai pagerina melatonino išsiskyrimą ir padeda išlaikyti normalų miego ciklą.

Naršymas internete
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com

Papildomi patarimai, kaip apsaugoti vaikų akis nuo regos silpnėjimo

Akiniai be dioptrijų, tik su mėlynosios šviesos apsauga – puiki prevencinė priemonė, padedanti užkirsti kelią akių silpnėjimui. Tiesa, tai ne vienintelė praktikoje taikoma priemonė. Tėvai, siekiantys apsaugoti vaikų akis nuo regos silpnėjimo, ne tik riboja laiką prie kompiuterio, bet ir pasitelkia kitas, itin kasdieniškas priemones.

Daugiau laiko lauke

Aktyviai praleistas laikas lauke ne tik stiprina imuninę sistema, bet ir padeda išlaikyti akis sveikas. Specialistai teigia, kad vaikai lauke kasdien turėtų praleisti ne mažiau nei dvi valandas. Taip sumažėja rizika susirgti įvairiomis akių ligomis, o jeigu vaikas nešioja akinius, liga mažiau progresuoja.

Namų darbai – natūralioje šviesoje

LED taupiosios lemputės taip pat skleidžia mėlyną šviesą, todėl vaikai turėtų ruošti namų darbus dienos šviesoje, o ne sutemus, pasišviečiant staline lempa. Tad visus svarbiausius darbus rekomenduojama atlikti dar šviesiu paros metu.

Daryti pertraukėles ir mankštas

Viena svarbiausių sveikų akių taisyklių – pertraukos. Atsitraukus nuo išmaniųjų įrenginių akys atsipalaiduoja, dingsta įtampa, sausumas, taip pat pagerėja regėjimo aštrumas. Rekomenduojama atlikti ir tam tikrus mankštos pratimus, kurie leis greičiau akims atsigauti ir dar labiau sustiprėti. Kaip teisingai atlikti jogos pratimus akims galite rasti paspaudę nuorodą čia.

Valgyti daugiau vitaminų turinčių maisto produktų

Vitaminai A ir E stiprina akis. Šių vitaminų rasite ne tik maisto papilduose, bet ir natūraliuose maisto produktuose. Norintys gauti daugiau vitamino E turėtų dažniau valgyti grūdinės kilmės produktų, augalinių aliejų ir daržovių – morkų ir špinatų. A vitamino gausu pieno produktuose ir žuvyje.

Visi išmanieji įrenginiai skleidžia intensyvią mėlyną šviesą. Tai gali turėti įtakos silpnėjančiam vaiko regėjimui, nemigai, galvos skausmui ar išsiblaškymui. Apsaugoti vaikus nuo neigiamo ekranų poveikio galima ribojant laiką praleistą prie išmaniųjų įrenginių, darant pertraukas ir akių mankštas, valgant vitaminais praturtintus maisto produktus bei įsigijus mėlyną ekranų šviesą blokuojančius akinius. Nors šie akiniai nesuteikia 100 proc. apsaugos – tai puiki prevencinė priemonė akių ligų vystymuisi ar jų progresavimui. Be to, akinius su mėlyną ekranų šviesą blokuojančia apsauga rekomenduojama nešioti ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.