Protinių dantų šalinimas – traukti ar palikti?

  • Autorius: Guostė B.
  • 2021, Lapkričio 23d.
  • 0
  • 2555 Views
Protiniai dantys ištraukti ar palikti

Protiniai dantys daugeliui tampa tikru galvos skausmu perkeltine ir tiesiogine prasme: jų dygimas kelia fizinį diskomfortą, o ir išdygę šie dantys gali sukelti eilę nemalonumų: nuo didesnės dantų ėduonies rizikos iki dantų susigrūdimo, sąkandžio problemų… Kokiais atvejais protinius dantis būtina šalinti ir ko tikėtis procedūros metu?

Nebūtina organizmo dalis

Netinkamai išaugęs protinis dantisKitaip nei likę 28 nuolatiniai dantys, protiniai dažniausiai išdygsta jau suaugus, 18-22-aisiais gyvenimo metais arba dar vėliau. Šie dantys dažnu atveju prasikala netaisyklingoje padėtyje, taip pat gali taip ir likti pilnai neišdygę (tokie dantys vadinami retinuotais). Įdomu tai, kad protiniai dantys žmogui neturi  funkcinės svarbos – mums tai tėra fizinis nepatogumas bei dar vienas evoliucijos teorijos įrodymas: išlikusi rudimentinė liekana. Maisto apdorojimo technologija, pakitusi mityba lėmė, kad šie dantys tapo nereikalingi. Mokslininkų teigimu, ilgainiui jie turėtų apskritai išnykti. Daliai žmonių (maždaug 15-20 proc.) protinių dantų užuomazgos niekada nesusiformuoja.

Apie tai, kad pradėjo dygti protiniai dantys, praneša eilė ne pačių maloniausių simptomų: gali pakilti temperatūra, patinti dantenos, pasireikšti jų kraujavimas. Labai dažnai jaučiamas skausmas (ypač ryte ir nakties metu), nuolatinis bendro pobūdžio diskomfortas.

Jeigu su šiais pojūčiais susidūrėte ir Jūs, vien tik nuskausminamųjų vaistų nepakanka. Siekiant efektyviai išspręsti problemą, kreipkitės pas gydytoją odontologą: šis įvertins Jūsų būklę, paskirs reikiamus medikamentus skausmui malšinti, atliks rentgeno nuotrauką. Taip pat, esant būtinybei, paskirs protinio danties šalinimo operaciją.

Kodėl gali prireikti šalinti protinį dantį?

Daugelio pacientų užduodamas klausimas – ar  protinį dantį šalinti būtina visais atvejais? Tikrai ne! Dalis žmonių su išdygusiais protiniais dantimis sėkmingai nugyvena visą savo gyvenimą.

Vis dėlto, likusiai populiacijos daliai šie dantys gali sukelti daug nemalonumų. Nemažai žmonių net ir išdygus protiniams dantims susiduria su uždegimu, kuris pasireiškia dantenų patinimu, karts nuo karto pakylančia temperatūra, lokaliu protinio danties ir aplinkinių audinių skausmu. Tam tikrais atvejais net tampa sunku prasižioti, kalbėti, kokybiškai susmulkinti maistą.

Blogai išdygę protiniai dantysDažnai pasikartojančio protinių dantų uždegimo priežastys gali būti įvairios, tačiau dažniausios iš jų – danties padėties anomalijos, kurios savo ruožtu pasireiškia dėl erdvės dygimui trūkumo danties lanke. Trūkstant vietos, protinis dantis gali niekada pilnai neprasikalti arba išdygti kreivai, remtis į kaimyninį dantį ir sukelti jo pažeidimus bei viso dantų lanko kreivumą.

Dar viena problema – protinius dantis dėl specifinės jų padėties burnoje gana sunku tinkamai prižiūrėti. Tai reiškia, kad besikaupiančios apnašos nuvalomos prasčiau, kaupiasi bakterijos, todėl išauga dantenų ir dantų ligų rizika: gali pasireikšti ėduonis, gingivitas, periodontitas. Siekiant užtikrinti maksimalią švarą, protinius dantis būtina valyti itin kruopščiai, rekomenduojama įsigyti vieno danties šepetėlį.

Dantų šalinimas – nesudėtinga procedūra

Susidūrus su būtinybe šalinti pažeistus, netinkamai išaugusius ar dažnai gendančius protinius dantis, daugelis pacientų nerimauja: bijo skausmo, sudėtingos operacijos ir gijimo. Tačiau jaudintis neverta – šiandien ši procedūra atliekama greitai ir gana nesudėtingai.

Viskas prasideda nuo konsultacijos. Susipažinus su gydytoju, apžiūrima paciento burnos ertmė, atliekama rentgeno nuotrauka. Ruošiantis protinio danties šalinimui, taikoma vietinė nejautra, todėl atliekant operaciją, pacientas nepatiria nemalonių pojūčių. Suveikus nuskausminimui, tiksliu judesiu gydytojas burnos chirurgas pašalina protinį dantį. Galiausiai susiuvamos dantenos ir pacientas paleidžiamas sveikti į namus.

Odontologijos klinikoje „32:Balti“ protinių dantų šalinimas atliekamas profesionalų: tai vyksta greitai ir be skausmo, naudojant modernius instrumentus ir skaitmenines diagnostikos priemones. Kreipkitės į mus ir suteiksime visą būtiną pagalbą Jūsų sveikatai ir puikiai savijautai užtikrinti!