Vėžys įkalina – kas padeda įveikti ligą?

  • Autorius: Guostė B.
  • 2015, Gegužės 13d.
  • 0
  • 642 Views

Gegužės 14 dieną Vilniuje, viešbutyje Holiday Inn ( Šeimyniškių g.1 ) kraujo vėžiu sergančių ligonių bendrija  „Kraujas“ jau trečią kartą organizuoja konferenciją „Kraujo diena“, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į kraujo vėžiu sergančių pacientų problemas. Mokymuose onkohematologinėmis ligomis sergantys žmonės bei jų artimieji gaus žinių apie savo ligas ir naujausius gydymo būdus, bendrosios praktikos gydytojai turės puikią galimybę atnaujinti informaciją ir pasisemti patirties iš kolegų hematologų.

„Kraujo diena“ suvienija gydytojus, pacientus bei jų artimuosius, kad suteiktų reikiamų žinių ir sutelktų bendrai veiklai, atskleistų kelius, kaip padėti sau susirgus vėžiu. Efektyvus gydymas naujausiais metodais, bendravimo galia ir žinios  – tai trys svarbiausi dalykai, kurių neturėtų pamiršti pacientas – būtent jie gali padėti įveikti onkologinę ligą.

Nauji diagnozavimo, gydymo metodai ir modernūs vaistai padarė perversmą onkologijoje  – vis daugiau vėžiu sergančių žmonių pasveikta. Ligos, kurios vos prieš keletą metų reiškė mirties nuosprendį, šiandien yra efektyviai gydomos. Tačiau Lietuvoje vėžio gydymo rezultatai dar smarkiai atsilieka nuo kitų Europos Sąjungos šalių pasiekimų. Rezultatai priklauso ne tik nuo gydytojų ir technologijų, svarbu ir tai, kaip pacientas vykdo nurodymus, laikosi gydymo režimo, bendrauja su juo besirūpinančia medikų komanda. Pasitikėjimas gydytojais, jų pastangų vertinimas ir glaudus bendradarbiavimas padeda pasiekti geresnių rezultatų.

OHLB „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė puikiai žino kraujo vėžiu sergančių pacientų poreikius: „ Bendraudamas su gydytoju pacientas ne visada suspėja išklausinėti apie viską, kas jam rūpi. Tam pritrūksta laiko, savo vaidmenį suvaidina stresas ir įtampa, todėl dažnai ligoniai patys ieško informacijos internete, klausinėja vienas kito. Neretai šios žinios būna paviršutiniškos ir netikslios. Mes labai stengiamės suteikti pacientams visą naujausią informaciją iš gydytojų lūpų, tokiu būdu palengviname ir medikų kasdienybę – vėliau dirbdami jie sutaupo laiko aiškindami, bendravimas su išsilavinusiais ir motyvuotais pacientais gydymo procesą gali paveikti tik teigiamai“, – sako I.Drėgvienė. Jau trečius metus bendrijos vairą laikanti moteris dažniausiai girdi pacientų klausimus apie naujus vaistus ir gydymo būdus. Sergantiesiems labiausiai rūpi, kada gyvybes gelbstinčios inovacijos pasieks Lietuvą ir kodėl naujausi Europos Sąjungoje registruoti vaistai taip sunkiai skinasi kelią mūsų šalyje?

Onkohematologinėmis ligomis sergantys pacientai turės galimybę išklausyti  VUL SK Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro medikų pranešimų apie pagrindines piktybines kraujo ligas bei gydymo metodus, užduoti visus rūpimus klausimus, pasikonsultuoti. Centro vadovas Prof. dr. med. Laimonas Griškevičius skaitys pranešimą apie Hodžkino ir Ne Hodžkino limfomas, Dr. med. Valdas Pečeliūnas –  apie mielominę ligą, gydytoja hematologė  Regina Pileckytė  – apie lėtinę limfoleukemiją, gydytoja hematologė Sima Pakštytė  – apie mieloprofileracines ligas.

Bendrosios praktikos gydytojai iš visos Lietuvos dalyvaus konferencijoje   „Kraujo ligos  – kaip jas atpažinti ir stebėti“. Pranešimus apie pagrindines  piktybines kraujo ligas skaitys VUL SK Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro medikai. Bus  pristatyta skubios pacientų registracijos VUL SK programa – „Žalieji  koridoriai“, Lietuvos nacionalinio kaulų čiulpų donorų registro vyr. ordinatorė gydytoja hematologė  Rita Čekauskienė kalbės apie pacientų po kaulų čiulpų transplantacijos problemas ir bendrosios praktikos gydytojų vaidmenį stebint šiuos pacientus, VUL SK Infekcinių ligų konsultacijų ir imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Doc. med. dr. Ligita Jančorienė aptars onkologinių pacientų skiepų planą.

Gydytoja hematologė Rita Čekauskienė neabejoja, kad bendrosios praktikos gydytojams svarbu nuolat atnaujinti žinias apie kraujo vėžio ligas  : „ Mūsų ligos yra retos, sudėtingos. Bendrosios praktikos gydytojai gali per kelerius metus susidurti vos su vienu kitu tokiu pacientu. Tačiau susidurti tikrai tenka, nes kiekvienas sunegalavęs pirmiausia kreipiasi į šeimos gydytoją, todėl jis turi būti pasiruošęs atpažinti ligą ir atsiųsti pacientą pas mus. Šeimos gydytojai turi būti labai budrūs ir sutikę pacientą, kuris jau įveikė kraujo ligą ir po kelerių metų gydymo jau nebėra taip atidžiai stebimas hematologų. Mes norime būti labai kolegiški ir priminti gydytojams visa tai, kas svarbu, padėti jiems atnaujinti žinias apie hematologines ligas, sudėlioti akcentus. Ir manau mums visiems, tiek gydytojams, tiek pacientams, šis bendradarbiavimas bus labai naudingas,“ – tikisi gydytoja hematologė R.Čekauskienė .

Šiandien, kai onkologinių susirgimų skaičius nuolat didėja, pacientai susiduria su daugeliu iššūkiu, kuriuos įveikti reikia daug jėgų, informacijos ir artimųjų palaikymo. Vėžys nėra tik medicinos problema – susirgusieji patiria izoliaciją visuomenėje, iškyla bendravimo su artimaisiais sunkumų, daugelis yra priversti įveikti sudėtingas gyvenimo permainas, susijusias su  darbo, socialinio ir ekonominio statuso praradimu, patiria nusivylimą dėl  sudėtingo gydymo sukeltų pašalinių poveikių .

OHLB „Kraujas“ šioje konferencijoje taip pat pristato Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo NVO programos Lietuvoje fondo projektą pagalbos onkologiniams ligoniams  savanorių programą „Draugų kalendorius“ , kurią vykdo drauge su Vilniaus Universiteto ligoninės Santariškių klinikomis. Šiuo metu VUL SK Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre pacientams įvairią pagalbą teikia pirmoji mokymus baigusi savanorių grupė. Šio projekto rėmuose dabar  sostinėje vyksta ir socialinių plakatų kampanija “Vėžys įkalina”, kuria siekiama atkreipti dėmesį į onkologinėmis ligomis sergančių žmonių patiriamas kančias, socialinę izoliaciją.

OHLB “Kraujas” konferencija “Kraujo diena” vyks š. m. gegužės 14d. Vilniuje, viešbutyje „Holiday Inn“ ( Šeimyniškių g. 1 ). Nuo  9 valandos ryto – mokymai pacientams bei jų artimiesiems. Nuo 14.30 –   bendrosios praktikos gydytojams skirta konferencija “Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“.