Trys veiksniai, lemiantys pakartotinio užsikrėtimo vėjaraupiais riziką

Trys veiksniai, lemiantys pakartotinio užsikrėtimo vėjaraupiais riziką

Vėjaraupiai yra ūminė užkrečiama infekcinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (VZV). Įprastai persirgus vėjaraupiais imunitetas išlieka visam gyvenimui, tačiau pasitaiko retų atvejų, kai vėjaraupiais susergama pakartotinai.

Pakartotinio užsikrėtimo rizikos veiksniai

Kaip rašoma Healthline.com, dažniausiai persirgus vėjaraupiais arba pasiskiepijus nuo vėjaraupių įgyjamas imunitetas, dėl ko liga nepasireiškia ir nepasikartoja.

Tačiau išskiriami trys pagrindiniai veiksniai, lemiantys pakartotinio užsikrėtimo vėjaraupiais riziką:

  • jei pirmasis susirgimas vėjaraupiais pasireiškia iki 6 mėnesių amžiaus;
  • jei susirgimas buvo vidutinio sunkumo;
  • jei asmens imunitetas yra nusilpęs.

Nepavojinga vaikams, bet simptomai keliantys daug diskomforto

Vėjaraupiais užsikrečiama kontaktuojant su užsikrėtusiu asmeniui – oro lašeliniu būdu, per odą ar netiesiogiai per pūslelių išskyromis suteptus daiktus. Nuo užsikrėtimo vėjaraupiais iki pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo gali praeiti iki 21 dienos. Likus vienai ar dviem dienoms iki bėrimų pasireiškimo, užsikrėtęs asmuo jau gali užkrėsti kitus.

Ir nors vėjaraupiai nėra itin pavojinga liga vaikams, ligos simptomai gali kelti daug diskomforto. Sergant vėjaraupiais, pasireiškia intensyvų niežėjimą (o kartais ir skausmą) sukeliantis viso kūno pūslelinis bėrimas, kuris gali išplisti į gleivinę, viršutinius kvėpavimo takus ar akių junginę.

Vėjaraupiai tęsiasi iki savaitės, tačiau bėrimai gali neišnykti iki dviejų savaičių. Liga silpnina imunitetą, o tam tikrais atvejais gali komplikuotis iki bakterinių infekcijų.

Svarbu laikytis izoliacijos ir vartoti paskirtus vaistus

Pasireiškus pirmiesiems vėjaraupių simptomams, svarbu laiku kreiptis į medikus. Vėjaraupių gydymui išrašomi antihistamininiai preparatai ir odos tepalai, lengvinantys niežėjimo pojūčius.

Jei yra nustatoma sunki vėjaraupių stadija, medikai gali išrašyti antivirusinių vaistų. Kita vertus, antivirusiniai vaistai negydo vėjaraupių, o tik padeda sulėtinti viruso aktyvumą ir palengvina simptomus.

Taip pat užsikrėtęs asmuo turėtų būti izoliuojamas, vengti kontakto su aplinkiniais (ypač, kurie nėra persirgę vėjaraupiais).

Naujienos iš interneto

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus
Naudojame slapukus (angl. cookies), geros naudojimosi patirties svetaine vardan.
Ok, ačiū