„Supermaistas” ir jo galia: mitas ar tiesa? Nuo A iki Z

„Supermaistas” ir jo galia: mitas ar tiesa? Nuo A iki Z

Daugelis mūsų esame girdėję apie „supermaistą“ – maisto produktus, kurie pasižymi išskirtinai aukšta maistine verte ir yra pateikiami beveik kaip stebuklingi. Tačiau kiek tame yra tiesos? Aiškinomės, ar tam tikrų maisto produktų priskyrimas supermaistui turi pagrindo.

Daugybė maisto produktų, įskaitant tam tikrus vaisius, daržoves, prieskonius, augalinius miltelius, baltymų batonėlius, yra parduodami su „supermaisto“ etikete. Dažnai supermaistas pateikiamas kaip turintis žymų teigiamą poveikį mūsų sveikatai. Tačiau ką iš tikrųjų reiškia supermaistas ir ar jis išties egzistuoja?

Kas yra supermaistas?

Šiuo metu nėra nustatyto supermaisto apibrėžimo, tačiau supermaisto sąvoka apibūdinami maisto produktai, kuriuose gausu maistinių medžiagų ir kurie teikia didelę naudą sveikatai.

Sveikatingumo industrija ypač išpopuliarino supermaisto produktus. Įvedus „supermaisto“ terminą į internetinę paiešką, įvairiose elektroninėse parduotuvėse galima atrasti įvairių maisto produktų, kurių didelė dalis kainuoja išties nemažai.

Statistika rodo, jog verslo įmonės uždirba milijonus, ženklindamos maisto produktus kaip supermaistą – 2018 metais pasaulinė supermaisto produktų rinkos vertė siekė 137 milijardus JAV dolerių. Tačiau ar supermaisto mada yra pagrįsta?

Specialistai skeptiškai vertina supermaisto terminą

Daugelis sveikatos specialistų skeptiškai vertina supermaisto sąvoką. Kodėl? Visų pirma, supermaistas nėra moksliškai apibrėžtas, kaip ir nėra jokių nustatytų supermaisto ženklinimo ar supermaisto sąvokos naudojimo pakuočių etiketėse reikalavimų. Dėl šių priežasčių nėra jokios garantijos, kad maisto produktas, paženklintas supermaistu, savo sudėtyje turi tam tikrų maistinių medžiagų ar yra ypač naudingas sveikatai.

Pirkėjai dažnai gali pagalvoti, kad produktai, kurie yra ženklinami kaip supermaistas, yra sveikesni nei įprasti maisto produktai, tačiau tai – nebūtinai tiesa.

Maisto produktų ženklinimas supermaistu neretai paskatina pirkėjus išleisti pinigus tokiems produktams, kaip augaliniai milteliai, baltymų batonėliai ar egzotiniai papildai, nors galimai didesnę naudą sveikatai galima būtų gauti įsigyjant pigiau kainuojančių maisto produktų, tokių kaip švieži vaisiai ar daržovės.

Be to, neretai supermaistui priskiriamų produktų sudėtyje yra patentuotų vaisių ir daržovių miltelių ar mišinių, neatskleidžiant juose esančių maistinių medžiagų – vitaminų, mineralų ar antioksidantų – kiekio vienoje porcijoje. Turbūt nenuostabu, kodėl Europos Sąjunga netgi uždraudė supermaisto sąvokos naudojimą etiketėse, nebent gamintojas aiškiai nurodo produkto maistinį turinį ir maistinę vertę.

Kai kurie mitybos specialistai išreiškia susirūpinimą, kad supermaistu ženklinami produktai vartotojams gali atrodyti kaip turintys stebuklingą poveikį sveikatai. Pavyzdžiui, viename interviu gydytoja dietologė Catherine Collins komentavo, jog įvairių maisto produktų ženklinimo supermaistu tendencija yra kelianti nerimą, o daug žmonių turi neteisingą įsivaizdavimą apie maisto produktus, pažymėtus kaip supermaistas.

„Supermaisto terminas geriausiu atveju yra beprasmis, o blogiausiu atveju – kenksmingas. Ne tik kad nėra mokslinio pagrindo maisto produktus priskirti supermaistui, tačiau toks produktų pozicionavimas sukuria įspūdį, kad mityba, kurioje vartojami įprasti, kasdieniai maisto produktai yra nevisavertė“, – teigė dietologė C.Collins.

Dauguma supermaisto produktų – naudingi sveikatai

Didžioji dalis supermaisto produktų yra augalinės kilmės. Pavyzdžiui, itin populiarūs supermaistui priskiriami produktai yra goji uogos, čija sėklos, maca milteliai, spirulina, acai uogos, kakava, ciberžolė, mėlynės, imbieras, česnakas, citrusiniai vaisiai, kryžmažiedės daržovės bei kiti.

Ir nors nėra nustatyto supermaisto apibrėžimo, o daugelis sveikatos specialistų skeptiškai vertina šį terminą, kai kurie maisto produktai, priskiriami supermaistui, pasižymi išties reikšmingu teigiamu poveikiu sveikatai.

Pavyzdžiui, uogos, kurias žmonės dažnai apibūdina kaip supermaistą, yra siejamos su įvairiapusiška nauda sveikatai. Kai kurie tyrimai rodo, kad uogų vartojimas gali pagerinti kraujagyslių funkcionavimą ir sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Kita vertus, vis dar trūksta pakankamai įrodymų, kad galima būtų patvirtinti šiuos teiginius.

Taip pat ir vartojimas kryžmažiedžių daržovių, tokių kaip lapiniai kopūstai, brokoliai ir žiediniai kopūstai, yra siejamas su mažesne širdies ligų ir tam tikrų vėžio rūšių rizika. Tuo tarpu įrodyta, kad česnakai pasižymi priešvėžiniu, priešdiabetiniu ir kraujospūdį mažinančiu poveikiu.

Citrusiniai vaisiai yra žinomi dėl jų sudėtyje esančios didelės koncentracijos priešuždegiminių ir antioksidacinių metabolitų, įskaitant flavonoidus, alkaloidus, karotenoidus, kumariną, fenolio rūgštį, eterinius aliejus. Taigi tikėtina, kad dauguma maisto produktų, priskiriamų supermaistui, vienaip ar kitaip yra naudingi sveikatai.

Supermaisto produktai nebūtinai pranašesni už kitus

Supermaisto produktų nauda sveikatai dažniausiai yra grindžiama juose esančia didele koncentracija vitaminų, mineralų, įvairių augalinių junginių (pavyzdžiui, polifenolių, karotinoidų), kurie veikia priešuždegimiškai ir apsaugo ląsteles nuo oksidacinio streso, vaidinančio pagrindinį vaidmenį senėjimo procesuose.

Kita vertus, kai kurie supermaisto produktai yra laikomi pranašesniais už kitus, nors tam nėra jokių pagrįstų įrodymų. Pavyzdžiui, daugelio žmonių manymu, supermaistu vadinami lapiniai kopūstai yra sveikesni už kitų rūšių daržoves. Tačiau nors lapiniai kopūstai išties naudingi organizmui dėl savo priešuždegiminio ir antivėžinio poveikio, tai dar nereiškia, kad kitos daržovės yra mažiau naudingos, ar, kad lapiniai kopūstai yra būtina optimalios sveikos mitybos sudedamoji dalis.

Net ir mažiau populiarūs žalumynai, kaip rėžiukai, portulakos ar šveicariški mangoldai, yra ne ką mažiau maistingi ar susiję su teigiamu poveikiu sveikatai: jų sudėtyje taip pat gausu priešuždegiminių ir antioksidacinių medžiagų, tokių kaip polifenoliai ir karotenoidai.

Svarbiausia – mitybos raciono visuma

Svarbu atkreipti dėmesį, jog skeptiškas supermaisto vertinimas nereiškia, kad šie produktai nėra vertingi sveikatai. Tai tik reiškia, kad ir daugelis kitų, supermaistui nepriskiriamų maisto produktų turi panašią maistinę vertę, tačiau jie nėra tokie populiarūs kaip supermaistu ženklinamas maistas.

Be to, nors supermaisto produktai ypač populiarūs tarp vartotojų, verta žinoti, kad vienas ar keli maisto produktai negali užpildyti viso maisto raciono. Sveika mityba yra ta, kurią sudaro įvairūs maisto produktai, organizmui suteikiantys skirtingų rūšių maistinių medžiagų. Tad, kalbant apie maisto poveikį sveikatai, svarbi yra maisto raciono visuma, o ne vieno ar kito maisto produkto vartojimas.

Nepaisant to, kad jūsų mityboje bus įtraukta keletas supermaistui priskiriamų maisto produktų, – jei didžiąją maisto raciono dalį sudarys perdirbtas, greitas, daug cukraus turintis maistas, mažai tikėtina, jog jų neigiamą poveikį sveikatai kompensuos supermaisto produktai.

Tuo tarpu jei kasdienėje mityboje dominuos visaverčiai maisto produktai ir bus ribojamas perdirbtų maisto produktų kiekis – tokia mityba suteiks visas reikalingas maistines medžiagas ir be supermaistui priskiriamų maisto produktų vartojimo.