Specifinės žarnyno bakterijos galimai pasižymi antiradiaciniu poveikiu

  • Autorius: Justinas B.
  • 2020, Lapkričio 4d.
  • 0
  • 567 Views
Specifinės žarnyno bakterijos galimai pasižymi antiradiaciniu poveikiu

Naujausioje UNC Linebergo vėžio centro mokslininkų atliktoje studijoje keliama prielaida, kad tam tikros žarnyno bakterijos gali padėti apsisaugoti nuo kenksmingo radiacijos poveikio.

Dideli radiacijos kiekiai, gaunami įvykus nelaimingiems nutikimams, radioterapijai ar kitiems su radiacijos išeiga į išorę susijusiems veiksniams, gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų – netgi mirtį.

Nors kraujo ląstelės ir virškinamojo trakto audiniai yra linkę greitai atsinaujinti, jiems būdingas didelis jautrumas galimam radiacijos poveikiui. Kita vertus, virškinimo trakte „gyvena“ dešimtys trilijonų mikroorganizmų, ribojančių neigiamą radiacijos poveikį organizmui.

Nuo radiacijos apsaugo dviejų rūšių bakterijų kultūros

Mokslinės studijos metu laboratorinės pelės buvo paveikiamos gyvybei pavojingo radiacijos kiekio. Pastebėta, kad tam tikros bakterijų rūšys pelių žarnyne sąlygoja mažesnę radiacijos sukeliamą žalą sveikatai.

Tyrėjai atkreipė dėmesį, kad radiacija mažiau paveiki pelėms, kurių mikrobiotoje (mikroorganizmų visuma randama visuose daugialąsčiuose organizmuose, red. past.) buvo nustatyti dideli kiekiai Lachnospiraceae ir Enterococcaceae kultūrų bakterijų.

Atrasta daugiau teigiamų bakterijų funkcijų

Tyrimas parodė, kad Lachnospiraceae ir Enterococcaceae bakterijų kultūros mikrobiotoje padidina metabolitų propionato ir triptofano gamybą, kurie organizmui suteikia ilgalaikę apsaugą nuo radiacijos, sumažina kaulų čiulpų gaminamų kamieninių ląstelių mutacijų riziką, švelnina įvairių virškinimo trakto sutrikimų simptomus ir mažina DNR pažeidą.

Abu metabolitai – propianas ir triptofanas – kai kuriose šalyse yra pardavinėjami kaip maisto papildai, nors nėra patvirtintas jų antiradiacinis poveikis.

Planuojami bandymai su probiotiniais papildais

Mokslininkai spėja, kad didesni Lachnospiraceae ir Enterococcaceae bakterijų kiekiai gali būti randami žmonėms, itin retai susiduriantiems su virškinimo sistemos sutrikimais. Kitaip tariant, harmoningai veikianti žarnyno mikrobiota galimai veiksmingiau apsaugo nuo radiacijos. Tačiau to patvirtinimui vis dar trūksta mokslinių įrodymų.

Šiuo metu mokslininkai ruošiasi bandymams su Lachnospiraceae ir Enterococcaceae bakterijų papildais, kuriais bus siekiama įsitikinti antiradiaciniu bakterijų veikimo mechanizmu. Patvirtinus bakterijų veiksmingumą, tolimesni tyrimai persikels į klinikinius bandymus su žmonėmis.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus