Seimo LVŽS frakcijos pranešimas: Seime – dėmesys narkotikų bei tabako prevencijai

  • 2017 5 rugsėjo
  • 0
  • 122 Views

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai (LVŽS) įregistravo Seimo nutarimo projektą, kuriuo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas bus įpareigotas parengti Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos programą 2018–2028 metais.

Viena iš projekto iniciatorių Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė sakė: „Nacionalinė narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2010–2016 metų programa buvo tapusi svarbiu parlamentinės kontrolės įrankiu, tačiau 2014 metais Seime pritrūko politinės valios ir nors parengta 2015–2025 metų programa ankstesnės kadencijos Seimui buvo pateikta, tačiau taip ir nebuvo svarstyta. Strateginio dokumento stoka sudaro teisinį neapibrėžtumą ir neleidžia sistemiškai kovoti su priklausomybių narkotikams ir tabakui ligomis“.

Šiuo metu Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos specialistai, kovodami prieš šias priklausomybes, dirba be ilgalaikės prevencijos programos. Ankstesniam Seimui pateiktas, tačiau taip ir nepriimtas projektas per kelerius metus prarado savo aktualumą, jame naudojami pasenę statistiniai duomenys, turinys nesuderintas su XVII Vyriausybės prioritetais tabako, alkoholio, narkotikų kontrolės bei vartojimo prevencijos srityse, taikomi neambicingi vertinimo kriterijai.

Pasak LVŽS frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio, kovojant prieš žalingus įpročius būtina itin daug dėmesio skirti visuomenės švietimui, supažindinti vaikus ir kitus socialiai jautrius asmenis su tokių veiklų ilgalaikiu žalingu poveikiu. Todėl pagrindiniai prevencijos tikslai turi būti: užkirsti kelią psichoaktyviųjų medžiagų vartojimui, formuoti sveikus įgūdžius, suteikti žinių apie vartojimo žalą ir padarinius, ugdyti sveikatingumą, formuoti neigiamas nuostatas vartojimo atžvilgiu. Tai ilgalaikis uždavinys, kuris gali būti pasiektas tik daugelio institucijų nuoseklaus darbo ir bendradarbiavimo dėka.

Seimo nutarimo projektą registravę LVŽS frakcijos seniūnas R. Karbauskis, Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė A. Širinskienė akcentuoja, jog Lietuvai būtinas vienas strateginis dokumentas, atitinkantis nūdienos aktualijas ir prioritetus. Tokį dokumentą turi priimti Seimas ir taip įtvirtinti valstybės politikos tikslus ir uždavinius, susijusius su narkotinių ir psichotropinių medžiagų bei jų pirmtakų (prekursorių), taip pat naujų psichoaktyviųjų medžiagų, tabako ir alkoholio kontrole bei vartojimo prevencija.

 

Pranešimą paskelbė : Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Naujienos iš interneto
Naudojame slapukus (angl. cookies), geros naudojimosi patirties svetaine vardan.
Ok, ačiū