16 priežasčių, kodėl svoris nekrinta kasdien

Moteris stovi ant svarstyklių.

Dažnai į mitybos specialistus besikreipiantys žmonės nori numesti daug kilogramų per keletą savaičių, nors šiuos kilogramus prisiaugino per kelis ar net keliolika metų. Taip pat yra norinčių, kad svoris kristų kasdien, nors tai tiesiog nėra įmanoma.

Šiame straipsnyje sužinosite, kas įtakoja kūno svorio pokyčius ir kodėl svoris nekrinta kasdien.

Kaip turėtų kristi svoris?

Paprastai, laikantis vidutinio kcal deficito turėtumėte netekti apie vieno procento kūno svorio į savaitę, tačiau sukuriant mažesnį kcal deficitą galite numesite tik apie 0.5% kūno svorio į savaitę, kas būtų geras rezultatas.

Svoris tiesiog negali kristi kasdien. Jis krenta savaitėmis, kartais – mėnesiais. Šio proceso metu kinta apimtys, kas taip pat yra kūno pokyčių indikatorius, nors skaičiai ant svarstyklių ir nesikeičia. Svorio metimas – tai toks procesas, kuomet itin svarbu orientuotis į ilgalaikius rezultatus. Daryti pakitimus mityboje rekomenduotina tik tuo atveju, jeigu svoris nepakito per tris savaites, kitu atveju – tai normalus procesas.

Priežastys įtakojančios skaičius ant svarstyklių

1. Miego trūkumas

Dėl prasto miego galite užlaikyti daugiau skysčių, sutrikdyti hormonų balansą, netekti raumeninės masės. Miego trūkumas gali sukelti įvairius pokyčius jūsų kūne, kas gali lemti svorio padidėjimą.

Pavyzdžiui, neišmiegant pakankamai laiko keičiasi jūsų hormonų veikla, kuri reguliuoja jūsų apetitą ir alkį. Miego trūkumas sumažina leptino išsiskyrimą. Hormonas leptinas reguliuoja apetitą ir medžiagų apykaitą (leidžia sudeginti daugiau kcal).

Sumažėjus leptino išskyrimui jūs susiduriate su didesniu alkiu, persivalgote nesveiko maisto, per laiką priaugate svorio.

Papildomai, mokslinė studija nurodė, kad žmonės, kurie skyrė daugiau laiko miegui suvalgė mažiau riebalų ir angliavandenių dienos pabaigoje (kas šiems žmonėms leido sukurti kcal defictą ir numesti svorio). Taip pat, buvo atlikta kita mokslinė studija, kuri nurodė, kad žmonės, kurie miegojo mažai prarado daugiau raumeninės masės, palyginus su grupe žmonių, kurie miegojo 7-9h į dieną.

Mažesnė raumeninė masė lėtina metabolizmą ir rezistenciją insulinui, kas gali lemti svorio padidėjimą grižus prie įprastų mitybos įpročių.

2. Dieną prieš atlikote sunkią treniruotę

Dieną prieš atlikote sunkią treniruotę. Sužaloti, skaudantys raumenys užlaiko daugiau vandens, todėl automatiškai jie sveria daugiau. Reikia palaukti, kol kūnas (raumenys) adaptuosis prie sukelto uždegimo. Po kelių dienų, organizmui atsigavus, svoris turėtų grįžti į normalų arba mažesnį svorį (jeigu metate svorį).

3. Pradėjote vartoti medikamentus

Tiek vaistai, tiek papildai gali prisidėti prie vandens užlaikymo kūne. Medikamentai gali stimuliuoti jūsų apetitą, todėl suvalgysite daugiau maisto, priaugsite svorio, tai pat, kai kurie medikamentai gali sulėtinti jūsų medžiagų apykaitą, todėl kalorijas deginsite lėčiau, priaugsite svorio.

ℹ️ SVARBU: Tam tikri vaistai gali sutrikdyti organizmo balansą, todėl cukrus ir maistinės medžiagos bus panaudojamos nekokybiškai. Be to, tam tikri steroidiniai vaistai, pavyzdžiui, vaistai nuo depresijos, šizofrenijos, psichologinėms ligoms gydyti – gali lemti svorio augimą.

Pagrindiniai medikamentai lemiantys svorio augimą:

  • Insulinas, tiazolidindionai ir sulfonilkarbamidai.
  • Antipsichoziniai vaistai (haloperidolis, klozapinas, risperidonas, olanzapinas ir ličio).
  • Antidepresantai (amitriptilinas, imipraminas, paroksetinas ir sertralinas).
  • Epilepsijos vaistai (valproatas, karbamazepinas ir gabapentinas).
  • Steroidinių hormonų vaistai (prednizonas ar kontraceptinės tabletės).
  • Kraujospūdį mažinantys vaistai (beta adrenoblokatoriai, propranololis ir metoprololis).

4. Dieną prieš suvalgėte daugiau druskos

Didelis druskos suvartojimas užlaikys skysčius organizme. Pavyzdžiui, padidinus druskos suvartojimą, jūsų kūnas užlaikys natrį ir skysčius. Dėl šio proceso veiklos jūsų organizmas gali užlaikyti apie 1.5l skysčių iki tol, kol sumažinsite druskos vartojimą iki minimumo.

Taip pat, valgant daug druskos organizmas pripranta prie didesnio druskos kiekio, pašalina daugiau druskos iš organizmo, todėl per laiką žmogaus organizmas nebekaupia tiek daug skysčių padidinus druskos suvartojimą.

5. Valgymas naktimis

Pavalgius vėlai vakare – ryte sversite daugiau, nes maistas bus užsilaikęs žarnyne. Skirtingiems maisto produktams reikia skirtingai laiko, kad jie būtų suvirškinti, todėl suvalgius tam tikro produkto ryte – galite sverti daugiau, nes maistas nebus suvirškintas.

6. Neišsituštinote

Metant svorį dažnas žmogus susiduria su tuštinimosi problemomis, nes valgo nepakankamai kalorijų, skaidulų, geria nepakankamai vandens, bet tai yra normalu, nes sukuriant kcal deficitą žmogus suvalgo mažiau maisto, todėl didžioji dalis maisto yra perdirbama ir nėra ko pašalinti. Pagrindinis principas, kodėl nesituštinimas lemia didesnį svorį ant svarstyklių – pašalintų produktų kiekis (nes išmatos sveria).

7. Dieną prieš patyrėte daug streso

Stresinės situacijos gali pakeisti žmogaus mitybos įpročius, vieni žmonės stresinėse situacijose praranda norą valgyti, kiti – stresą mažina valgydami daug nesveiko, saldaus, daug kcal turinčio maisto.

Padidėjęs stresas gali padidinti alkį, norą valgyti nesveiką maistą. Todėl žmonės, kurie valgo nesveiką maistą, sukuria nereikalingą kcal perteklių, kuris per laiką lemia svorio prieaugį.

Nesveikas maistas organizme užlaiko daugiau vandens, vanduo užsilaiko glikogeno pavidalu, tačiau perpildžius glikogeno ir kepenų talpyklas, nereikalingos kcal gautos iš angliavandenių yra kaupiamos riebalų pavidalu.

Nesveikas maistas organizme užlaiko daugiau vandens, vanduo užsilaiko glikogeno pavidalu, tačiau perpildžius glikogeno ir kepenų talpyklas, nereikalingos kcal gautos iš angliavandenių yra kaupiamos riebalų pavidalu.

Mokslinė studija atlikta 2015 metais parodė, kad stresas gali neigiamai paveikti moters metabolizmo greitį. Tyrime moterys buvo paveiktos streso, šios moterys sudegino 100 kcal mažiau per dieną.

Ilgalaikėje perspektyvoje lėtesnis moters metabolizmo greitis gali lemti papildomų kilogramų atsiradimą, nes vien tik per savaitę moteris sudegina 700 kcal mažiau (tai yra vienas ganėtinai didelis valgis).

Taip pat, daug stresuojant insulinas yra aukštas, kuo daugiau insulino yra išskiriama, tuo lėčiau dega riebalai. Be to, išsiskiriant per daug insulino suprastėja riebalų oksidacija, kodėl sunkiau sudeginti riebalus ir numesti svorį.

8. Dieną prieš gėrėte labai daug vandens

Iš vakaro išgėrus labai daug skysčių – organizmas užlaikys šiek tiek skysčių, todėl sversite daugiau. Tačiau kartais vandens ciklavimas padeda netekti daugiau svorio, pavyzdžiui, kelias dienas vartojama daug skysčių, tada kelias dienas yra nutraukiamas skysčių vartojimas (vartojama minimaliai). Tokiu principu iš organizmo pašalinama daugiau skysčių, žmogus sveria mažiau, tačiau tai reiktų daryti tik su specialisto priežiūra.

9. Dieną prieš suvalgėte daug angliavandenių

Suvalgius daug angliavandenių – sukaupsite daugiau glikogeno, kas lems padidėjusi kūno svorį. Gligokenas yra gliukozė sukaupta žmogaus raumenyse, kepenyse, kuri gali būti panaudota darbui, kuriam reikia greitos energijos.

ℹ️ VERTA ŽINOTI: vienas gramas glikogeno organizme užlaiko apie 3-4 gramus vandens, todėl žmonės, kurie turi daugiau raumeninės masės užlaiko daugiau vandens. Taigi, žmogaus organizmas gali užlaikyti apie 300-500 g glikogeno (priklausomai nuo individo), todėl žmogus gali sverti 2-3 kg daugiau dieną po angliavandenių užkrovos.

Žmonės, kurie valgo daug angliavandenių gali netekti apie 2-4 kg svorio per savaitę vien tik dėl to, kad netenka glikogeno atsargų ir valgo mažai angliavandenių turintį maistą, laikosi keto dietos (mitybos).

10. Moteriški hormonai

Moterys turi suprasti, kad dėl hormonų veiklos tam tikromis savaitėmis dienomis gali sverti iki 3 kg daugiau. Medicininiai tyrimai nustatė apie 150 simptomų, kuriuos moterys gali patirti per kelias dienas iki mėnesinių laikotarpio.

Moterys susiduria su papildomu maisto potraukiu, padidėjusiu alkiu, vandens susilaikymu ir patinimais, visa tai yra priešmenstruaciniai simptomai, dėl kurių moteris gali priaugti svorio.

Apetito pokyčiai paprastai atsiranda skirtinguose menstruacinio ciklo etapuose, vadinamuose folikulo ir liutealine fazėmis.

Folikulinė fazė prasideda kai moteris kraujuoja, ir baigiasi prieš ovuliuojant. Šios fazės metu moteris išskiria daug estrogenų (estrogenai slopina norą valgyti), todėl moteris nori valgyti mažiau.

Liutealinė fazė fazė prasideda po ovuliacijos ir tęsiasi iki pirmosios kito laikotarpio dienos. Liutealinės fazės metu progesteronas yra dominuojantis hormonas. Kadangi progesteronas stimuliuoja apetitą, moteris šio periodo metu nori valgyti daugiau. Be to, tyrimai parodė, kad moterys liutealinės fazės metu suvalgo daugiau kalorijų, palyginti su menstruacinio ciklo folikuline faze ir nuo gautų kcal iš angliavandenių sveria dar daugiau.

Prie to pačio, moterys gali patirti padidėjusį vandens ir druskos susilaikymą menstruacijų laikotarpiu. Tai nutinka dėl padidėjusio hormono progesterono. Progesteronas suaktyvina hormoną aldosteroną, dėl kurio inkstai sulaiko vandenį ir druską. Vandens susilaikymas gali sukelti pilvo pūtimą ir patinimą, ypač pilvo, rankų ir kojų srityse. Tai gali sukelti svorio padidėjimą ir išvaizdos pasikeitimus.

11. Priaugote raumeninės masės

Pradėjus sportuoti sporto salėje jūs stimuliuojate raumenų augimą, kas gali lemti svorio prieaugį, tačiau tai yra teigiamas dalykas, nes atrodysite tvirtesni bei būsite fiziškai stipresni.

Raumuo užima mažiau vietos lyginant su riebalais, todėl atrodysite dailiau, nors skaičiai ant svarstyklių ir gali būti padidėję. Sportuojant ir laikantis dietos po mėnesio šie skaičiai turėtų pradėti mažėti, todėl turėtumėte tik džiaugtis, kad priaugate raumenų.

12. Įvyko organizmo adaptacija

Jei svoris laikosi vietoje tris savaites, reiškia turite didinti fizinį krūvį arba mažinti suvartojamų kcal kiekį. Gaila, bet žmogaus organizmas yra labai protingas, todėl jis prisitaiko prie mažesnio kiekio kcal ir didesnio fizinio krūvio tam, kad išgyventų. Todėl – turi būti sukuriama nauja adaptacija, kad kūnas gautų naują šoką ir galėtų keistis, tačiau iš kitos pusės – tai kainuoja labai daug psichologinių ir fiziologinių pastangų.

13. Alergija maisto produktams

Suvalgius netinkamą produktą galite užlaikyti daugiau vandens. Pavyzdžiui, žmonės, kurie netoleruoja laktozės, kazeino, suvalgę varškės gali jaustis išsipūtę, juos gali kankinti virškinimo problemos, kurios gali lemti svorio padidėjimą ir skaičiukus ant svarstyklių.

14. Papildomos skaidulos

Suvalgius daug daržovių ar kitokio maisto, kuriame yra gausu skaidulų, jūsų žarnyne susikaups daugiau vandens negu įprastai, nes skaidulos esančios maisto produktuose, sukaups daugiau vandens, todėl sversite daugiau.

15. Skydliaukės problemos

Skydliaukė reguliuoja žmogaus metabolizmą. Yra nustatyta, kad žmonės, kurie turi problemų su skydliauke, turi lėtesnę medžiagų apykaitą, palyginus su individais, kurie neturi problemų su skydliauke.

BMA (bazinės medžiagų apykaitos) skirtumai yra susiję su energijos balanso pokyčiais. Energijos balansas atspindi skirtumą tarp suvartotų kalorijų ir kūno sunaudotų kalorijų kiekio.

Buvo atliktas tyrimas, kuriame gyvūnams buvo duota amfetamino, kuris lėmė medžiagų apykaitos padidėjimą, tad gyvūnai numetė svorio. Remiantis tokiais tyrimais, daugelis žmonių mano, kad dėl skydliaukės hormonų lygio pokyčių, kurie lemia BMA pokyčius, gali pakisti energijos balansas, kuris lemia reikšmingus svorio pokyčius.

16. Susirgote

Kartais sirgimas prisideda prie svorio padidėjimo, bet tai laikina.

Šaltiniai:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4860870/

https://www.nature.com/articles/ejcn2016201

https://www.scientificamerican.com/article/sleep-deprivation-tied-to/

Mantas Liekis

Mantas yra mitybos specialistas, profesionalus sportininkas, Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės narys. Šiuo metu tęsia žmogaus mitybos magistro studijas užsienyje.

Rodyti visus įrašus