Po 14 metų pertraukos mokslininkai atnaujino sparčiai plintančios babeziozės gydymo gaires

Babeziozės gydymo gairės paskutinį kartą buvo atnaujintos 2006 metais, kuomet infekcija dar buvo mažai žinoma.

Babeziozė yra erkių sukeliama liga, kuri žmonėms gali pasireikšti nuo besimptomės eigos iki itin sunkios, gyvybei pavojingos būklės. Verta paminėti, jog babezioze gali susirgti tiek gyvūnai, tiek žmonės.

Ši liga pažeidžia raudonuosius kraujo kūno kūnelius (eritrocitus) taip sukeldama anemiją (mažakraujystę), kuri gali pasireikšti gelta (odos pageltimas) ir tamsiu šlapimu.

Susirgus žmonės jaučia simptomus panašius į peršalimo ligą: pakyla temperatūra, atsiranda šaltkrėtis, prakaitavimas, galvos, raumenų, sąnarių skausmai, sumažėja apetitas, atsiranda kosulys. Rečiau gali būti gerklės, pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, akių junginės paraudimas, jautrumas šviesai, blyškumas, depresija ar padidėjęs jautrumas.

Kadangi pastaruosius 14 metų pasauliniu mastu fiksuojamas sparčiai augantis babeziozės susirgimų skaičius, Amerikos infekcinių ligų asociacija (IDSA) paskelbė atnaujintas babeziozės prevencijos ir gydymo gaires, skelbia technology.org.

Babeziozės gairės skirtos sveikatos specialistams ir jų pacientams

Jeilio visuomenės sveikatos mokyklos (JAV) vyriausiasis mokslininkas Peteris Krause‘as, sukvietęs keturiolikos JAV medicinos ir visuomenės sveikatos specialistų komitetą, parengė atnaujintas babeziozės gydymo gaires. Babeziozės gydymo gairės paskutinį kartą buvo atnaujintos 2006 metais, kuomet infekcija dar buvo mažai žinoma.

„Gairių atnaujinimui skyrėme itin daug laiko ir pastangų. Gairėse pateikėme informaciją remdamiesi naujausiais moksliniais tyrimais, todėl ji yra labai naudinga, tiksli ir aktuali. Atnaujintos gairės itin padės sveikatos specialistams ir jų pacientams“, – komentavo P.Krause‘as.

Informuojama apie rekomenduotiną testavimą ir gydymą

Iki pastarųjų atnaujinimų babeziozės gydymo gairės buvo leidžiamos kartu su Laimo ligos, anaplazmozės ir kitų erkių sukeliamų ligų rekomendacijomis, tačiau nuo šiol išleistose gairėse koncentruojamasi tik į babeziozės ligą.

Vieni iš pagrindinių babeziozės gydymo gairių atnaujinimų yra šie:

  • vienkartinis testavimas dėl babeziozės gali būti netikslus;
  • antibiotikų atovakvono ir azitromicino derinys yra rekomenduotinas pirminis ligos gydymo būdas;
  • babeziozės gydymas medikamentais tęsiasi 7-10 dienų, tačiau sunkios būklės pacientams gydymas gali užsitęsti iki šešių savaičių ar ilgiau;
  • identifikuoti atvejai, kai rekomenduotinas gydymas yra neefektyvus pasireiškus atsparumui antibiotikams.

Babeziozė labiausiai paplitusi JAV ir Kinijos regionuose

Šiuo metu babeziozė yra itin paplitusi šiaurinėse JAV dalyse ir šiaurės rytų Kinijoje, fiksuojamas spartus augimas ir kitose JAV bei Europos regionuose.

Babeziozę žmonėms perduoda Ixodes genties erkės, tačiau liga į žmogaus organizmą gali patekti ir atliekant kraujo perpylimą arba iš užsikrėtusios moters vaisiui nėštumo ar gimdymo metu.

Rizikos grupės

Babeziozė gali būti sunki, gyvybei grėsminga liga, asmenims, kurie:

  • neturi blužnies;
  • turi nusilpusį imunitetą, serga vėžiu, limfoma ar AIDS;
  • turi kitų rimtų sveiktos problemų (kepenų ar inkstų susirgimai);
  • gauna imunosupresinį gydymą;
  • yra virš 50 metų amžiaus.  

Sergant sunkia ligos forma, gali vystytis komplikacijos:

  • mažas ir nestabilus kraujo spaudimas;
  • sunki hemolizinė anemija (eritrocitų hemolizė);
  • labai mažas kraujo plokštelių trombocitų kiekis (trombocitopenija);
  • gyvybiškai svarbių organų veiklos sutrikimas – inkstų, plaučių, kepenų nepakankamumas;
  • mirtis.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus