Pigesni vaistai turi greičiau atsirasti rinkoje, mano EP | Būkime sveiki

Pigesni vaistai turi greičiau atsirasti rinkoje, mano EP

Trečiadienį Europos Parlamentas patvirtino rezoliuciją dėl naujų taisyklių, kurios paspartintų generinių vaistų išleidimą į rinką. Tai pigesni esamų vaistų analogai, kuriuos galima parduoti su savo prekės ženklu pasibaigus patento galiojimui.

Remiantis Europos Komisijos duomenimis, generiniai vaistai pirmus dvejus jų pardavimo metus būna vidutiniškai 40 proc. pigesni negu originalūs. Tyrimai taip pat rodo, kad įmonės įvairiais būdais siekia pratęsti savo išskirtinę teisę pardavinėti patentinės apsaugos netekusius vaistus, neįleisdamos į rinką pigesnių jų analogų.

„Nepriimtina, kad kartais net 700 dienų vėluojama nustatyti vaistų kainą ir kompensavimo tvarką“, – pažymėjo EP pranešėja Antonyia Parvanova (Liberalai ir demokratai, Bulgarija). Europarlamentarai siūlo nustatyti 60 dienų terminą, per kurį ES valstybės turėtų nuspręsti dėl generinių vaistų kainų ir kompensavimo tvarkos. Tik dar neregistruotiems naujiems vaistams jie siūlo palikti esamą 180 dienų terminą.

Siekdami skaidrumo, EP nariai taip pat siūlo įpareigoti ES valstybių vaistų kontrolės tarnybas paviešinti savo narių bei ekspertų pavardes ir jų interesų deklaracijas. Be to, bent kartą per metus jos turėtų viešai paskelbti kompensuojamųjų vaistų bei jų kainų sąrašą, įsitikinę europarlamentarai.

Rezoliucijai pritarė 559 EP nariai, 54 nepritarė , o 72 susilaikė. Ji leidžia Parlamentui pradėti derybas su ES Taryba siekiant galutinai patvirtinti šias taisykles per antrąjį svarstymą.

Europos Parlamentas siekia sumažinti automobilių keliamą triukšmą

Siekdami apsaugoti žmonių sveikatą, trečiadienį EP nariai pritarė teisės akto projektui, kuriuo norima sugriežtinti transporto priemonių keliamo triukšmo ribas. Europarlamentarai dar siūlo naujuose automobiliuose nurodyti jų triukšmingumo lygį, taip pat nustatyti minimalius elektrinių ir hibridinių automobilių garso reikalavimus, kad juos pastebėtų pėstieji.

Europos aplinkos agentūros duomenimis, pusė ES miestų gyventojų dėl automobilių kenčia bent 55 decibelus viršijantį triukšmą. Manoma, kad nuolatinis eismo triukšmas gali paskatinti širdies ir kraujagyslių ligas, pažeisti organų funkcijas, sukelti miego sutrikimus.

Naujosiose taisyklėse numatoma palaipsniui mažinti transporto priemonių sukeliamo triukšmo ribas. Po šešerių metų nuo jų įsigaliojimo naujų lengvųjų automobilių modelių (išskyrus sportinius) triukšmingumo lygis negalėtų viršyti 68 decibelų (dabar nustatyta 74 decibelų riba), o po aštuonerių metų ši riba būtų taikoma visoms naujoms transporto priemonėms. Europarlamentarai balsavo už tai, kad didelės galios sunkvežimių, sveriančių daugiau kaip 12 tonų, triukšmingumui toliau galiotų 81 decibelo riba.

EP nariai pripažįsta, kad automobilio keliamas triukšmas priklauso ne tik nuo variklio garso, bet ir nuo kelio dangos, padangų ir transporto priemonės aerodinamikos. Vis dėlto naujosiomis taisyklėmis kol kas numatoma riboti tik variklio keliamą triukšmą.

Europarlamentarai siūlo ženklinti naujų automobilių keliamo triukšmo lygį, panašiai, kaip dabar ženklinamas degalų sunaudojimas, padangų triukšmingumas ar anglies dvideginio išlakų lygis.

Kadangi tylios elektrinės ir hibridinės transporto priemonės gali kelti grėsmę pėstiesiems, EP nariai siūlo nustatyti privalomus minimalius tokių automobilių garso standartus, kurie leistų juos anksčiau pastebėti.

Rezoliucijai pritarė 401 EP narys, nepritarė 228, o susilaikė 20. Ji leidžia Parlamentui pradėti derybas su ES Taryba, siekiant patvirtinti šias taisykles per antrąjį svarstymą.

Europos Parlamentas siekia mažinti žvejybos intensyvumą

Trečiadienį Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje dėl ES žuvininkystės politikos reformos numatomos priemonės stabdyti pernelyg intensyvią žvejybą. Siūloma uždrausti išmesti sužvejotas netinkamas žuvis į jūrą, nustatyti tvarios žvejybos kvotas bei planuoti žuvų išteklius pagal tikslesnius mokslinius duomenis.

Europos Komisijos duomenimis, apie 80 proc. Viduržemio jūros ir 47 proc. Atlanto vandenyno žuvų išteklių yra peržvejojama. Peržvejojami ir 5 iš 7 žinomų Baltijos jūros žuvų išteklių. Europarlamentarai siekia nuo 2015 m. uždrausti ES valstybėms nustatyti netvarias žvejybos kvotas. Numatoma leisti kasmet sužvejoti tik tiek tam tikros rūšies žuvų, kiek jų per metus atsinaujina. EP narių įsitikinimu, tokia praktika turėtų padėti iki 2020 m. atkurti sumažėjusius žuvų išteklius. ES taip pat sudarys tikslesnius daugiamečius žuvų išteklių valdymo planus remdamasi valstybių pateiktais moksliniais duomenimis.

Beveik ketvirtadalis ES sugaunamo laimikio yra išmetama dėl netinkamo dydžio ar rūšies. Dauguma tokių žuvų miršta. Siekdami sustabdyti tokią praktiką, EP nariai siekia įpareigoti žvejus nuo 2014 m. iškrauti visą sužvejotą laimikį uoste. Skirtingoms žuvų rūšims ši prievolė įsigaliotų skirtingu metu, pvz., Baltijos jūros lašišoms – vėliausiai nuo 2014 m., o visai žvejybai Baltijos jūroje – vėliausiai nuo 2016 m. Netinkamo dydžio ar rūšies laimikio nebūtų leidžiama naudoti maistui, o tik kitoms reikmėms, pavyzdžiui, trąšoms arba jaukui.

Rezoliucijai šiuo klausimu pritarė 502 EP nariai, nepritarė 137, o susilaikė 27. Ji leidžia Parlamentui pradėti derybas su ES Taryba, siekiant patvirtinti šiuos teisės aktus per antrąjį svarstymą. Tarybai pirmininkaujanti Airija siekia susitarimo dėl jų iki birželio pabaigos, kad atnaujinti teisės aktai įsigaliotų kitąmet.

„Šiandien Europos Parlamentas pirmąkart panaudojo savo bendro sprendimo galias žuvininkystės politikoje, siekdamas sustabdyti pernelyg intensyvią žvejybą. Iki 2020 m. žuvų ištekliai turėtų atsinaujinti. Dėl to atsiras galimybė sugauti papildomus 15 mln. tonų žuvies ir sukurti 37 tūkst. naujų darbo vietų“, – teigė EP pranešėja Ulrike Rodust (Socialistai ir demokratai, Vokietija).

Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

Naudojame slapukus (angl. cookies), geros naudojimosi patirties svetaine vardan.
Ok, ačiū
Privacy Policy