Nauja programėle bus siekiama slopinti pasąmoninį potraukį alkoholiui

  • Autorius: Justinas B.
  • 2020, Lapkričio 6d.
  • 0
  • 924 Views
Nauja programėle bus siekiama slopinti pasąmoninį potraukį alkoholiui

Neseniai leidinyje „JAMA Psychiatry“ publikuotoje studijoje mokslininkai pristatė naująją išmaniųjų telefonų programėlę „SWiPE“, kurios pagalba gali pavykti nuslopinti pasąmoninį potraukį alkoholiui ir užkirsti kelią galimam atkryčiui alkoholizmo paliestiems asmenims.

Alkoholio vartojimo atkryčius sukelia pasąmoningas potraukis

Asmenys, reguliariai vartojantys alkoholį, jaučia „kognityvinį šališkumą“ su alkoholiu susijusioms užuominoms. Jie pasąmoningai atkreipia dėmesį į vietas ir socialines situacijas, kuriose buvo vartojamas alkoholis, tam tikrus kvapus, vaizdus, primenančius alkoholio vartojimą.

Būtent šios užuominos alkoholizmo problemų turinčius, tačiau nebevartojančius asmenis nesąmoningai paskatina vėl įsitraukti į alkoholio vartojimą. Taip pasireiškia vadinamasis atkrytis.

Tačiau jei minėtosios užuominos ima vis mažiau traukti žmogaus pasąmoningą dėmesį, jis tampa labiau įgalus sąmoningai priimti sprendimus.

Sumažinama atkryčio galimybė iki 17 proc.

„SWiPE“ programėlės veikimo principas yra paremtas naujoviška kognityvinio šališkumo modifikacijos (angl. Cognitive Bias Modification) programa.

Kognityvinio šališkumo modifikacija yra kompiuterizuota smegenų lavinimo programa, kuria treniruojamos smegenys automatiškai vengti su alkoholiu susijusių užuominų.

Programėlėje įvedami alkoholiniai gėrimai ir prekės ženklai, kurių žmogus norėtų pasąmoningai vengti, ir pateikiami įvairūs pozityvūs vaizdiniai, susiję su sveikatai palankia veikla, aktualia konkrečiam žmogui.

Pirmieji tyrimo rezultatai parodė, kad po keturių programos sesijų, ankstyvojo atkryčio tikimybė sumažėjo iki 17 procentų, lyginant su placebo grupe.

Etapas po detoksikacijos – pats rizikingiausias

„Taikyti papildomas prevencines priemones galimam atkryčiui po alkoholio detoksikacijos etapo yra itin svarbu, kadangi tai laikas, kai žmonės išties nori nevartoti alkoholio ir supranta, kad neturėtų to daryti, tačiau tuo pačiu jų potraukis alkoholiui išlieka itin stiprus“, – aiškino Monašo universiteto priklausomybės studijų profesorė Victoria Manning.

Kitaip tariant, po detoksikacijos žmogus sąmoningai supranta, kad nevartodamas alkoholio jis turės daugiau pinigų, jausis geresnės sveikatos, palaikys stabilesnius santykius. Tačiau pasąmoninis protas nepaliauja jo atakuoti: „Išgerk bent vieną, tik vieną, tai tave atpalaiduos, pasijusi geriau, nusipelnei to“.

Programėlė gali tapti papildoma intervencija

Programėlę sukūrę mokslininkai tikina, kad tik nedidelė dalis žmonių, turinčių problemų su alkoholiu, kreipiasi profesionalios pagalbos. Šiuo atveju programėlė išmaniajame telefone gali tapti viena iš papildomų intervencijų, padedančių vengti alkoholio vartojimo.

Mokslininkai ir toliau tirs programėlės tinkamumą, priimtinumą ir efektyvumą alkoholio vartojimo mažinimo ir atkryčio prevencijai.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus