Natūralūs aliejai plaukams: veiksminga ar tik madinga? Aliejų Top 10

Šioje nuotraukoje mergina ilgais garbanotais plaukais rožiniame fone.

Priemonės plaukų priežiūrai vis populiarėja. Bene didžiausią efektą suteikia natūralūs aliejai plaukams, tačiau juos rinktis ir naudoti reikia atidžiai, kitaip nesulauksime norimo efekto. Tad ką reikėtų žinoti apie natūralius aliejus, kurie iš jų – tinkamiausi plaukams, kaip juos išsirinkti bei kokių klaidų vengti?

Aliejai plačiai naudojami odos bei plaukų priežiūrai. Jiems gaminti naudojamos įvairios augalų dalys, dažniausiai – sėklos. Natūraliuose aliejuose aptinkama daug vertingų komponentų – nuo nesočiųjų riebiųjų rūgščių, vitaminų ir mineralų iki antioksidantų.

Aliejų tipai

  • Neriebūs (pavyzdžiui, vynuogių kauliukų). Juos paprasta užtepti ir išplauti, jie neapsunkina plaukų.
  • Pusriebiai (avokadų, saulėgrąžų, alyvuogių, migdolų) aliejai gerai įsigeria į plaukus, juos gana paprasta pašalinti.
  • Riebūs (ricinų, taukmedžių) aliejai – didelės molekulinės masės, aplipinantys plaukus, sunkiau pašalinami, įprastai naudojami tik pašildyti.

Aliejų spaudimo ir apdorojimo būdai:

  • Šaltai spausti nerafinuoti aliejai pasižymi geresnėmis savybėmis, yra išsaugoję kur kas daugiau vertingų medžiagų, lyginant su rafinuotaisiais.
  • Rafinuoti aliejai. Rafinavimo metu aliejus apdorojamas aukštoje temperatūroje, dažnai naudojami cheminiai priedai, todėl produktas praranda daug vertingųjų savybių. Bene vienintelis rafinuoto aliejaus privalumas – ilgesnis galiojimo laikas.

Populiariausi natūralūs aliejai plaukams: TOP 10

  1. Alyvuogių aliejus – vienas universaliausių, nes veikia ne tik plauko išorę, bet įsiskverbia ir į vidurinį sluoksnį, be to, tinka visų tipų plaukams. Po alyvuogių aliejaus kaukės plaukai pamaitinami, tampa žvilgantys. Naudojimas: tepama ant drėgnų plaukų, palaikoma 20–25 min., po to plaukai išplaunami šampūnu.
  2. Arganų aliejus įsiskverbia į plauko vidų, todėl plaukai tampa elastingi, švelnūs, lengvai iššukuojami. Jis ypač tinka lūžinėjantiems, silpniems, slenkantiems plaukams.
  3. Avokadų aliejus gerai įsiskverbia, gali būti naudojamas vietoje kondicionieriaus, nes puikiai suminkština plaukus bei suteikia jiems žvilgesio.
  4. Kanapių aliejus gerai tiks linkusiems šiauštis, veltis, garbanotis plaukams. Jį naudojant plaukai tampa švelnesni, puresni, labiau blizga.
  5. Kokosų aliejus – vienas dažniausiai naudojamų kosmetologijoje aliejų. Jis stiprina plaukus iš vidaus, todėl ypač tinka nualintiems, silpniems plaukams.
  6. Migdolų aliejus stiprina plaukus, padeda atkurti natūralią jų struktūrą, skatina augimą, suteikia žvilgesio.
  7. Ricinų aliejus padeda išsaugoti drėgmę, minkština ir maitina plaukus, skatina augimą, stabdo slinkimą, padeda atsikratyti pleiskanų. Naudojimas: šiek tiek pašildytu ricinų aliejumi įtrinama galvos oda, palaikoma iki 2 val., po to plaukai ištrenkami šampūnu.
  8. Sezamų aliejus puikiai tinka cheminio šukavimo, dažymo pažeistiems plaukams; taip pat jis apsaugo nuo išsausėjimo, UV spindulių poveikio.
  9. Simondsijų (jojobos) aliejus – neriebus, lengvai įsigeria, ypač tinka turintiems riebius plaukus, nes padeda sureguliuoti riebalinių liaukų veiklą.
  10. Varnalėšų aliejus puikiai padeda spręsti plaukų slinkimo, skilinėjimo, pleiskanojimo problemas. Naudojimas: aliejus įtrinamas į galvos odą ir plaukų šaknis, palaikoma apie pusvalandį ir plaukai išplaunami kaip įprastai.

Eteriniai aliejai plaukams:

  • Levandų eterinis aliejus pasižymi valomuoju poveikiu, skatina plaukų augimą.
  • Rozmarinų eterinis aliejus padeda sumažinti pleiskanojimą, stimuliuoja plaukų folikulus.

Kaip išsirinkti aliejus plaukams?

Plaukų tipas. Skirtingi aliejai tinka skirtingų tipų plaukams. Pavyzdžiui, vieni jų ir taip riebius plaukus gali dar labiau riebinti ar atvirkščiai.

Pageidaujamas efektas. Dažniausiai plaukų aliejai naudojami turint tam tiktą tikslą – plaukus sustiprinti, sumažinti plaukų slinkimą, pleiskanojimą, sudrėkinti, pamaitinti, išvengti galiukų skilinėjimo ir t. t. Tačiau dažniausiai minimi šie plaukų aliejų efektai:

  • padeda palaikyti plaukų drėgmės lygį;
  • plauko paviršiuje sukuria apsauginį sluoksnį;
  • papildo plaukų struktūrą.

Kokybė. Kokybiškas plaukų aliejus nebus pigus. Jei aliejaus kaina maža, tikėtina, kad jo sudėtis bus papildyta įvairiais sintetiniais priedais, nesuteikiančiais jokios naudos nei plaukams, nei galvos odai. Kokybiškas aliejus visuomet turės kvapą.

Kaip tinkamai naudoti plaukų aliejus?

  • Jei plaukai sausi ir pagrindinis tikslas – juos sudrėkinti, suteikti žvilgesio, patariama naudoti ne taip giliai į plauko struktūrą įsiskverbiančius aliejus ir tepti juos ant drėgnų plaukų. Tokiu atveju tiks neriebūs aliejai, kuriuos sudaro mononesotieji riebalai.
  • Jei plaukai pažeisti tiesinimo, dažymo ar cheminių procedūrų, tuomet reikėtų rinktis aliejus, kurių sudėtyje yra sočiųjų riebalų. Jie įsiskverbs ir sustiprins plaukus.

Riebių plaukų savininkėms aliejų patariama naudoti 1 k. per savaitę, normalių – 2 k./mėn., sausų – 1 k./mėn.

Kasdieniam naudojimui įprastų ir eterinių aliejų galima įlašinti į plaukų šampūnus, kaukes, balzamus, kondicionierius ir kitas plaukų priežiūros priemones.

Ką daryti, jei plaukų aliejus nesuteikia norimo efekto?

Gali būti, kad teks išbandyti kelis ar net keliolika skirtingų aliejų, kol rasite tinkamiausią. Tad prieš rinkdamiesi plaukų aliejų įvertinkite:

  • plaukų būklę;
  • plaukų tipą;
  • struktūrą;
  • aliejaus naudojimo būdą (ant sausų/drėgnų plaukų; tepamos tik šaknys arba tik plaukų galiukai; turi būti laikoma trumpiau arba ilgiau ir t. t.).

Dažniausios klaidos naudojant plaukų aliejus

  • Nepasidomima, kaip aliejų naudoti. Aliejai plaukams naudojami skirtingai: vienus reikia šildyti, kiti gali būti naudojami iškart; vienus reikia tepti ant šaknų, kitus galima tepti ir ant šaknų, ir ant galiukų, ir t. t. Pavyzdžiui, beveik visais atvejais eteriniai aliejai įtrinami į plaukų šaknis: jie gerina kraujotaką, vertingomis medžiagomis aprūpina plaukų folikulus, pasižymi antiseptiniu poveikiu.
  • Aliejaus tepama per dažnai. Klaidingai manoma, kad ant šaknų tepamas aliejus tik dar labiau riebins plaukus. Atvirkščiai – aliejus sureguliuos odos riebalų išsiskyrimą. Tačiau yra viena svarbi sąlyga – aliejaus naudojimo dažnis turi atitikti plaukų tipą. Jei aliejai naudojami per dažnai, plaukų šaknys išties greičiau susiriebaluos.
  • Naudojama per daug aliejaus. Aliejai – ypač koncentruotas produktas, todėl jų perteklius apsunkina, riebina plaukus, sumažina žvilgesį, aliejaus likučius sunku pašalinti. Todėl į plaukų galiukus reikia įtrinti vos kelis lašus gryno aliejaus, naudojant kaip kaukę aliejų svarbu paskirstyti kuo tolygiau, galima ir šukuojant.
  • Aliejus ant šlapių plaukų. Dažnai pasitaikantis, vienas grubiausių ir labiausiai plaukui kenkiančių įpročių – netaisyklingas aliejaus plaukams naudojimas. Šlapi plaukai yra pažeidžiamiausi, o ant jų užtepus aliejaus ir pradėjus džiovinti džiovintuvu, sukuriamas „kepimo“ efektas, plaukai yra deginami tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Sveikos odos instituto ambasadorė pataria: “Jeigu naudojate aliejukus plaukams, juos tepkite ant beveik sausų plaukų, kurių jau nedžiovinsite džiovintuvu, kitaip galite padaryti negrįžtamą žalą. Ant visiškai šlapių plaukų naudokite tik specialias, tam pritaikytas priemones”.

Daugiau klaidų kurios daromos plaukų priežiūroje rasite čia.

Taigi, atsakant į straipsnio antraštėje užduotą klausimą, natūralūs aliejai iš tiesų yra veiksmingi, tik reikia rasti tinkamus ir laikytis visų naudojimo rekomendacijų.

Rūta Anusevičienė

Rūta – daugiau nei 7 m. darbo patirtį sukaupusi profesionali žurnalistė ir tekstų kūrėja, besidominti subalansuota mityba, sportu ir kitomis sveikesnio gyvenimo alternatyvomis.

Rodyti visus įrašus