Mokslininkams pavyko sumažinti Parkinsono ligos simptomą neinvaziniu būdu

Mokslininkams pavyko sumažinti Parkinsono ligos simptomą neinvaziniu būdu

Smegenų stimuliacija – sąlyginai naujas įvairių neurologinių sutrikimų gydymo būdas. Įprastai tai yra invazinė procedūra, kadangi elektrodai turi būti implantuoti smegenyse. Tačiau Londono universiteto koledžo mokslininkams pavyko panaudoti neinvazinę elektrinę smegenų stimuliaciją tremoro (arba drebėjimo) lengvinimui, kuris įprastai pasireiškia sergant tokiais sutrikimais, kaip Parkinsono liga.

Parkinsono liga yra viena dažniausių neurodegeneracinių susirgimų, įprastai siejamų su senėjimu (nors yra ir daug jaunesnio amžiaus žmonių, paveiktų šios ligos). Kol kas nėra žinomos tikslios Parkinsono ligos atsiradimo priežastys, kaip ir nėra metodų, galinčių išgydyti šią ligą.

Mokslininkams nepavyksta išsiaiškinti tremoro priežasčių

Technology.org rašoma, jog drebėjimas – nekontroliuojami raumenų susitraukimai – vienas iš dažniausių ir labiausiai varginančių Parkinsono ligos simptomų. Dėl ritmiškų raumenų susitraukimų, sergantiesiems gali tapti labai sunku valgyti, vaikščioti, apsirengti ar apskritai pasirūpinti savimi. Drebėjimas gali pasireikšti ir dėl kitų neurologinių susirgimų.

Nepaisant dešimtmečiais trunkančių tyrimų, mokslininkai iki šiol negali atsakyti, kokia yra pagrindinė drebėjimo priežastis. Būtent dėl to praktiškai neįmanoma atrasti efektyvaus medikamentinio tremoro gydymo. Kartais tam padeda chirurginės intervencijos smegenyse, tačiau tokios procedūros yra labai rizikingos, todėl taikomos gana retais atvejais.

Atrado naują neinvazinį tremoro gydymo būdą

Londono universiteto koledžo mokslininkai neseniai atrado naują būdą, kaip realiu laiku apskaičiuoti ir stebėti atsiskyrusias smegenų bangų fazes, kas leidžia gydyti drebulį neinvaziniu elektrinės stimuliacijos būdu.

Mokslininkai į savo tyrimą pasikvietė 11 tiriamųjų, kuriems nustatytas esencialinis tremoras (ET). Eksperimentinio gydymo metu tyrimo dalyviams ant galvos buvo uždėti elektrodai, išdėstyti taip, kad maksimaliai padidintų smegenėlių elektrinius laukus. Smegenų stimuliacija buvo sinchronizuota su specifinėmis nukrypstančių virpesių fazėmis.

Mokslininkai nustatė, kad neinvazinė smegenų stimuliacija ženkliai sumažino tremorą.

Tikisi sukurti plačiai prieinamą gydymo metodą

„Tremoras pasireiškia dėl nenormalios sinchronizacijos motorinėse smegenų srityse, tačiau biologiniai procesai, lemiantys tremorą, vis dar nėra gerai suprantami. Taikydami sutrikusios smegenų sinchronizacijos modelį, pacientus galime gydyti neinvaziškai, nepaisant ribotų žinių apie tremoro priežastis“, – komentavo vienas iš tyrimo autorių, dr.Niras Grossmanas.

Mokslininkai planuoja ir toliau plėtoti pradėtus smegenų stimuliacijos tyrimus, tikėdamiesi sukurti plačiai prieinamą tremoro gydymo metodą, kuris galėtų būti taikomas Parkinsono liga sergantiesiems pacientams.

Paskutiniu metu Parkinsono liga vis labiau tampa suvaldoma mokslo pagalba. 2020 m. rugsėjo mėnesį, Šefildo universiteto mokslininkai atrado, jog keičiant trajektorijas, kuriomis subrendusios nervinės ląstelės gauna energijos, bei gerinant mitochondrijų funkcionavimą, gali būti atrastas naujas Parkinsono ligos gydymo būdas.

Taip pat, neseniai vykusiame Šiaurės Amerikos radiologų draugijos (RSNA) kasmetiniame renginyje mokslininkai pristatė dirbtinio intelekto pagrindu sukurtą itin paprastą regos tyrimą, kuris gali palengvinti Parkinsono ligos diagnostiką.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus