Metabolizmas: Medžiagų apykaitos sutrikimas arba kodėl nekrenta svoris?

Mantas Liekis, šio straipsnio autorius, yra mitybos specialistas, profesionalus sportininkas, Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės narys. Šiuo metu tęsia žmogaus mitybos magistro studijas užsienyje.


Medžiagų apykaitos (metabolizmo) sutrikimai dažniausiai pasireiškia sergantiems anoreksija, sportininkams, kultūristams, bei žmonėms, kurie ilgai metė svorį, taip pat – Yo-Yo dietų megėjams.

Medžiagų apykaitos sutrikimas yra paremtas kalorijų (toliau – kcal) suvartojimu ir svorio metimu. Teoriškai žmogus nebegali numesti svorio jei valgo labai mažai kcal (600-1200 kcal) arba esant dideliam fiziniam aktyvumui (atvejai gali skritis).

Žmonės vis dar mano, kad mitybos planas gali išspręsti jų problemas metant svorį. Netiesa. Jeigu į mane kreipiasi žmogus ir prašo atsiųsti mitybos planą, kad jis galėtų numesti svorio, aš jam elementariausiai galėčiau liepti valgyti 600-800 kcal – jis tikriausiai numestų svorio per kelias savaites, jeigu galėtų atlaikyti šį kalorijų deficitą, bet tai tik paruoštų jį dar didesniam svorio prieaugiui ateityje, nes padidinus kcal ar grįžus prie įprastų mitybos įpročių (2000 kcal) įvyktų nauja medžiagų apykaitos adaptacija. Teoriškai – visi žmonės gali numesti svorio (valgant labai mažai kcal ir sportuojant), tačiau ne viskas taip paprasta.

Pavyzdys: žmogus nori numesti svorio, o tam, kad jis jo numestų jam reikia sukurti kalorijų deficitą: teoriškai, jeigu šio žmogaus apykaita yra 2500 kcal, o jis valgo tik 2000 kcal. Norint sukurti naują adaptaciją reiktų valgyti po 1500 kcal per dieną, o tai – jau yra žmogus su sugadinta medžiagų apykaita, nes jo organizmas yra nukentėjęs, jeigu jis šiol sugebėjo išlaikyti svorį valgant tik 2000 kcal (vietoj 2500 kcal).

Kuo pasireiškia medžiagų apykaitos sutrikimas?

Medžiagų apykaitos sutrikimas pasireiškia:

  • dideliu noru valgyti,
  • mažu kcal suvartojimu (ir negalėjimu numesti svorio valgant mažai),
  • persivalgymais,
  • dideliu aktyvumu ir nedavalgymu,
  • greitu svorio prieaugiu (suvalgius daugiau maisto),
  • baime daugiau kcal turinčiam maistui, virškinimo problemomis (pilvo pūtimu, deginimo pojūčiu stemplėje).

Kaip organizmas kontroliuoja metabolizmą?

Medžiagų apykaitos sutrikimas pasireiškia todėl, kad evoliuciškai mūsų organizmai yra prisitaikę išgyventi tam tikrą skaičių dienų badaujant. Kas įvyksta bado metu? Žmogus apriboja suvartojamų kcal ir maistinių medžiagų kiekį (dėl maisto trūkumo įvyksta organizmo adaptacija prie mažesnio kiekio kcal ir maistinių medžiagų kiekio), tuomet organizmas, norėdamas apsisaugoti nuo svorio netekimo, sumažina kūno temperatūrą, sulėtina kūno judesius (pvz: lėčiau mirksima, lėčiau ir tyliau kalbama, reakcijos tarp neuronų tampa lėtesnės), atmintis suprastėja.

Krintant svoriui sumažėja bendra kūno masė; riebalai, raumenys. To pasekoje organizmui reikia mažiau maistinių medžiagų mažesnio svorio palaikymui. Badaujant organizmas išmoksta perdirbti kūno ląsteles (ima energiją iš raumenų, riebalų), mažiau vitaminų ir mineralų pašalina su išmatomis, organizmas prisitaiko įsisavinti daugiau vitaminų, mineralų iš maisto.

Taip pat, bado metu išsiskiria daugiau kortizolio, nes organizmas nori išgyventi (kas nėra geras dalykas). Be šių visų dalykų, žmogus susiduria su insulino sumažėjimu, grelino padidėjimu, leptino sumažėjimu, GLP-1 sumažėjimu, CCK ir PYY sumažėjimu, be to, žmogus pradeda galvoti apie maistą, jaučia alkį ir negali pasisotinti po suvalgyto maisto.

Medžiagų apykaitos adaptacija metant svorį

Praktiškai – medžiagų apykaitos adaptacija yra geras dalykas, kad galėtumėme išgyventi, bet blogas norint numesti svorio, nes organizmas labai gerai prisitaiko prie sumažinto kcal kiekio. Todėl – geriau yra valgyti daugiau negu jums reikia (dėl šios priežasties dažnai treneriai pasiekia greitų rezultatų su žmonėmis, kurie prieš pradedant dirbti su jais valgė du kartus daugiau kalorijų – 3000 kcal prieš dietą ir 1500 kcal dietos metu).

Ką rodo mano praktika? Kol kas parodė, kad 90 procentų mano klientų turėjo sugadintą medžiagų apykaitą (išskirtiniais atvejais žmonės valgydami po 1000-1200 kcal negalėjo numesti svorio, vieni iš mano klientų turėtų valgyti apie 2500kcal svorio palaikymui, o jie kreipiasi į mane valgydami po 1500 kcal ir nori numesti svorio – tai yra labai kebli situacija ir kažką pakeisti per mėnesį yra sudėtinga, todėl norėčiau, kad žmonės suprastų, kad norint numesti svorio ir paskui išlaikyti rezultatus reikia apie 6-12 mėn).

Kaip įvyksta medžiagų apykaitos sutrikimas?

Vienas iš pavyzdžių: moteris sveria 80kg, sakykime, kad ji pirmą kartą pradėjo laikytis dietos, tad tikėtina, kad jos metabolizmas nėra sugadintas, nes tai pirmas svorio metimo kartas, prieš pradedant laikytis dietos moteris valgė šiek tiek daugiau kcal negu jos metabolizmo greitis, moters bazinė medžiagų apykaita buvo 2400kcal, priaugo svorio, nes ištisus metus valgė daugiau kcal negu reikėjo, sakykime apie 2500kcal dienai.

Pirmąjį kartą – svoris krito labai greitai, po kelių mėnesių didelio kcal deficito moteris numetė apie 10-15kg, nes papildomai taikė badavimą, sportavo, taip sukurdama didesnį kcal deficitą. Neskaičiuojant kcal ir maistinių medžiagų kiekio, vidutiniškai į dieną valgė po 1500kcal.

Apsidžiaugusi greitais rezultatais, kuriuos pasiekė per 2 mėnesius, pasiruošė kelionei, šventėms ar vestuvėms, bet ši moteris neišmoko teisingai maitintis ir neatitaisė savo metabolizmo po labai griežtos dietos, per šventes tik valgė ir opa jau +5kg, paskui tingėjo grįžti prie buvusio rėžimo arba ją kankino didelis alkis, todėl ji nebegalėjo valgyt mažiau, nes ją sugadino greitas svorio metimas, kuris buvo itin drastiškas.

Po švenčių ir jau su sulėtėjusia medžiagų apykaita ši moteris grįžo prie įprasto rėžimo (kuris buvo prieš dietą) ir atsiaugino svorį labai greitai (dėl sugadintos apykaitos) tik problema ta, kad šį kartą medžiagų apykaita yra sulėtėjusi, taip pat, svorio metimo metu individas neteko raumeninės masės (ko pasekoje apykaita sulėtėjo dar labiau, nes buvo valgoma nekokybiškai ir nesportuojama).

Šią situaciją moteris perėjo keletą kartų ir kas kartą save nuvarydama į dar didesnę duobę. Dėl žinių stygiaus ši situacija kartosis, kartosis, kol nebe išeis numesti svorio ir reikės tenkintis 1200kcal dienai.

Dabar žinote, ką jums padaro noras greitai pasiekti rezultatus ir kaip įvyksta metabolizmo adaptacija. Automatiškai tas pats liečia vyrus.

D.U.K.

Kas yra metabolizmas?

Metabolizmas (medžiagų apykaita) yra cheminių reakcijų, vykstančių kiekvienoje ląstelėje, visuma. Jis įgalina mūsų ląsteles augti, daugintis, reaguoti į aplinką, judėti.

Kokie yra metabolizmo procesai?

Anabolizmas – tai medžiagų įsisavinimas organizmui augti, atsinaujinti ir vystytis.
Katabolizmas – tai tarpinė fazė, kurios metu sudėtingos medžiagos skyla iki elementarių, o atpalaiduota energija kaupiama ląstelėse adezintrifosfato pavidalu (ATF). 

Kas yra kalorijų (kcal) deficitas?

Tai yra organizmo būsena, kai siekiant numesti svorio, organizmas turi sunaudoti daugiau energijos (kcal) negu jos gauna su maistu.

Kuo pasireiškia metabolizmo sutrikimas?

Dideliu noru valgyti, mažu kcal suvartojimu, persivalgymais, dideliu aktyvumu ir nedavalgymu, greitu svorio prieaugiu (suvalgius daugiau maisto), baime daugiau kcal turinčiam maistui, virškinimo problemomis (pilvo pūtimu, deginimo pojūčiu stemplėje).

Mantas Liekis

Mantas yra mitybos specialistas, profesionalus sportininkas, Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės narys. Šiuo metu tęsia žmogaus mitybos magistro studijas užsienyje.

Rodyti visus įrašus