Kviečiame vasario 16-ąją minėti kaip Blaivybės dieną | Būkime sveiki

Kviečiame vasario 16-ąją minėti kaip Blaivybės dieną

  • Autorius: Guostė B.
  • 2008 15 vasario
  • 0
  • 152 Views

Vasario 16-tąją minėsime Lietuvos Valstybės atkūrimo 90–asias metines. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu šie metai paskelbti Blaivybės metais. Sveikatos apsaugos ministerija kviečia vasario 16-tąją minėti ir kaip Blaivybės dieną, nes šią dieną gimė vienas garsiausių lietuvių tautos švietėjų, kultūros puoselėtojų, blaivybės idėjų skleidėjų – Motiejus Valančius.

2008 m. LR Vyriausybė patvirtino Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą Blaivybės metų programą, skirtą teigiamam visuomenės požiūriui į blaivybę formuoti, sveikos gyvensenos nuostatoms stiprinti. Pagrindinis programos tikslas – skatinti visuomenę sveikai ir blaiviai gyventi. To siekiama plėtojant valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, visuomeninių organizacijų ir bendruomenės bendradarbiavimą, skleidžiant blaivybės idėjas, diegiant jaunajai kartai sveiko gyvenimo vertybines nuostatas.

“Istorija rodo, kad alkoholio vartojimo įpročiai nėra tik kultūros, papročių pasekmė – juos gali sukurti bei keisti ir valstybės politika, ir visuomenės nuomonė, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Romualdas Sabaliauskas. – Minėdami vasario 16-tąją kaip Blaivybės dieną, pasisakome už gražesnę ir blaivesnę Lietuvą.” Pasak jo, daugiausia problemų dėl alkoholizmo kyla Europoje. Tačiau blaivybės idėjos yra įvairiais būdais palaikomos maždaug 80 pasaulio valstybių (draudžiamas viešas alkoholio vartojimas, ribojamas alkoholinius gėrimus perkančiųjų ir vartojančiųjų amžius, draudžiama arba ribojama reklama ir pan.).

Reklama:

Lygiai prieš 150 metų, 1858 m., vyskupas Motiejus Valančius pradėjo skleisti blaivybę – per parapijų iškilmes, per atlaidus viešai ragino žmones nevartoti alkoholinių gėrimų. 1860 m. Žemaitijos vyskupijoje jau buvo apie 80 procentų blaivininkų (Kauno gubernijoje net 84 proc. visų katalikų buvo tapę blaivininkais). Per šešerius metus degtinės gamyba sumažėjo 8 kartus. Liaudyje vyravo visuotinė nepakantumo girtavimui atmosfera.

Šiuo metu alkoholio vartojimas pasiekė pavojingą ribą ir daro didelę žalą Lietuvos žmonių sveikatai. Alkoholinių gėrimų gamyba ir vartojimas auga. Lietuva dėl besaikio alkoholio vartojimo priskiriama Europos aukščiausios rizikos šalių grupei. Statistikos departamento prie LR Vyriausybės duomenimis, pastaraisiais metais vienam šalies gyventojui vidutiniškai teko apie 11 litrų (1999 m. vienam gyventojui tenkantis absoliutaus alkoholio kiekis buvo 9,5 litro), o vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui – 13,2 litro absoliutaus alkoholio. Vaikų ir paauglių alkoholio vartojimas Lietuvoje pasiekė grėsmingą mastą. Šių problemų sprendimas šiandien yra vienas svarbiausių tautos sveikatos ir gerovės stiprinimo uždavinių.

SAM Ryšių su visuomene skyrius,

Video reklama:
Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

Naudojame slapukus (angl. cookies), geros naudojimosi patirties svetaine vardan.
Ok, ačiū