Lietuvoje judėjimo ligomis serga apie 5 % gyventojų, tai reiškia, kad serga apie 150 000 žmonių. Žinoma, kad nejudrumo problemos tipas gali būti labai įvairus. Kol vienais atvejais gali būti jaučiami tik skausmai, o kitu atveju – net paralyžius.
Taip pat statistika atskleidžia, kad dažniausiai judėjimo ligomis serga vaikai ir paaugliai, tačiau jos gali paveikti bet kokio amžiaus žmones. Kineziterapeutai akcentuoja, kad moterys dažniau serga judėjimo ligomis nei vyrai, tad jos turėtų daugiau dėmesio skirti judrumo sveikatai. Plačiau apie tai pasakoja gydytojas Kasparas.
Kodėl jaunimas labiau kenčia nuo judėjimo ligų?
Jaunų žmonių smegenys dar nėra visiškai išsivysčiusios, ypač tos dalys, kurios atsakingos už pusiausvyrą ir erdvės suvokimą. Tai gali padaryti juos jautresnius judėjimo pojūčiams, kurie sukelia pykinimą ir vėmimą. Tai ypač galioja, kai kalbama apie vaiko amžiaus žmones, kurie apskritai yra labai jautrūs aplinkai. „Jaunimas praleidžia daug laiko žiūrėdami į ekranus (telefonus, kompiuterius, televizorius), o tai gali sukelti akių nuovargį ir regėjimo sutrikimus. Šie simptomai gali prisidėti prie orientacijos sutrikimų, o galiausiai ir judėjimo ligų“,- pasakoja Kasparas.
Net ir stresas bei nerimas gali sustiprinti judėjimo ligų simptomus. Jaunimas dažniau patiria stresą ir nerimą dėl mokyklos, egzaminų, socialinio spaudimo… Dėl to daugiau laiko praleidžia namuose pasyviai, mažai juda, o tai galiausiai sukelia įvairius skausmus.
Ką galima padaryti, kad išvengtumėte judėjimo ligų?
Jei judėjimo ligos sukelia jums didelį diskomfortą ar trukdo kasdienei veiklai – kreipkitės į gydytoją. Gydytojas gali padėti nustatyti tikslią judėjimo ligų priežastį ir rekomenduoti optimaliausią gydymą. Visgi, jaunimas tikrai gali išvengti lėtinių su judėjimo funkcija susijusių ligų, kurios nors ir pasitaiko vis dažniau, nes tai tikrai nėra diagnozė.
„Svarbiausia yra kuo daugiau judėti. Tai yra auksinė taisyklė. Galioja ir tiems, kurie jaučia skausmus. Dažniausiai blogai besijaučiantys nenori kaip tik niekur eiti. Tačiau reikia. Tai užtikrins, kad žmogaus kūnas bus sveikas, o siela tuo pačiu šviesi“,- mintį užbaigia gydytojas.