JAV mokslininkai atrado geną, galimai gydantį osteoartritą (sąnarių degeneracija)

  • Autorius: Guostė B.
  • 2020 7 gruodžio
  • 0
  • 162 Views
JAV mokslininkai atrado geną, galimai gydantį osteoartritą (sąnarių degeneracija)

Osteoartritas yra viena dažniausių degeneracinių sąnarių ligų, vien JAV paveikianti daugiau kaip 32 milijonus žmonių. Ir nors šiai dienai osteoartritas laikomas nepagydoma liga, naujausią studiją pristatę JAV mokslininkai teigia atradę geną, kuris gali būti taikomas osteoartrito gydyme.

Tas pats genas galimai sukelia ir gydo ligą

Vašingtono universiteto medicinos mokyklos mokslininkai, atlikę bandymus su pelėmis, atrado, kad specifinis genas, anksčiau sietas su cukrinio diabeto, vėžio ir raumenų atrofijos išsivystymu, galimai dalyvauja ir osteoartrito atsiradime bei gali būti taikomas šios ligos gydyme.

Kai mokslininkai į pelių DNR įtraukė geną pavadinimu Fox01, gyvūnų organizmuose pradėjo vystytis osteoartritas. Tačiau kuomet mokslininkai padidino Fox01 lygį, osteoartrito progresavimą pavyko sustabdyti, o pelėse nustatyti sumažėję sąnarių kremzlių pažeidimai.

Studijos autoriai mano, kad taikantis į Fox01 geną, gali pavykti atrasti osteoartrito gydymo būdą, kadangi padidinus Fox01 geno lygį pastebimi sąnarių kremzlių atsinaujinimo procesai.

Ateityje gali pavykti suvaldyti osteoartritą

„Mums vis dar trūksta žinių apie osteoartrito vystymosi ir sąnarių degeneracinius procesus, kad galėtume sėkmingai gydyti šią itin dažnai pasitaikančią ir negrįžtamus pakitimus sąnariuose sukeliančią ligą“, – komentavo vyriausias studijos autorius, dr. Regis O‘Keefe.

Tačiau naujausias tyrimas parodė, kad didinant Fox01 lygį, pelių organizme užsiveda autofagijos procesai, kuomet pažeistos sąnarių ląstelės pradeda nykti. Tai, savo ruožtu, gerina sąnarių kremzlių būklę ir padeda išlaikyti sveikus sąnarius.

Studiją paskelbę autoriai neatmeta galimybės, jog nanotechnologijų pagalba gali pavykti padidinti Fox01 lygį ir osteoartritu sergančių žmonių sąnariuose, tokiu būdu pagerinant pažeistų sąnarių būklę.

Jei ši procedūra pasiteisintų, ilgainiui galima būtų sustabdyti osteoartrito progresavimą ir apsaugoti milijonus sergančiųjų nuo chirurginių sąnarių operacijų.

Naujienos iš interneto
Naudojame slapukus (angl. cookies), geros naudojimosi patirties svetaine vardan.
Ok, ačiū