Izraelio mokslininkams pavyko atsukti žmogaus senėjimo procesus atgal

  • Autorius: Justinas B.
  • 2020, Lapkričio 23d.
  • 0
  • 625 Views
Izraelio mokslininkams pavyko atsukti žmogaus senėjimo procesus atgal

Izraelio mokslininkai teigia atradę būdą, kaip deguonies pagalba galima sustabdyti ar netgi pasukti atgal žmogaus biologinius senėjimo procesus, rašoma „The Jerusalem Post“.

Tel Avivo universiteto profesoriaus Shai Efrati vadovaujamo tyrimo metu mokslininkai 35 tiriamuosius, vyresnius kaip 64 metų, tris mėnesius penkias dienas per savaitę po 90 minučių per dieną patalpindavo į barokamerą, kurioje taikydavo hiperbarinę deguonies terapiją (HBOT).

Terapijos metu dalyviams buvo skiriamas grynasis deguonis, kurio spaudimas yra nuo 2 iki 3 kartų didesnis lyginant su įprastu atmosferos slėgiu. Tokiu būdu į tiriamųjų organizmo audinius patekdavo didelis kiekis deguonies.

Procedūra paskatino ląstelių regeneraciją

Kas dvidešimt minučių terapijos metu tiriamieji penkioms minutėms nusiimdavo specialias kaukes, kad deguonies lygis audiniuose sugrįžtų į normos ribas.

„Būtent deguonies lygio svyravimas terapijos metu paskatino ląstelių regeneraciją. Taigi daugkartinė ir reguliari deguonies terapija ne tik sustabdo biologinius senėjimo procesus, tačiau ir pasuka juos atgal“, – komentavo S. Efrati.

Kaip vyksta biologinis senėjimas?

Mokslininkai tyrimo metu siekė išsiaiškinti, ar hiperbarinė deguonies terapija gali pakeisti du pagrindinius biologinio senėjimo veiksnius: DNR telomerų trumpėjimą ir senstančių ląstelių kaupimąsi.

Telomeros randamos kiekvienos chromosomos gale – jos stabilizuoja chromosomas ir apsaugo nuo suirimo replikacijos metu. Kaskart vykstant replikacijai, chromosoma trumpėja, kol telomeroms pasiekus tam tikrą ilgį, ląstelė tampa nebepajėgi dalytis. Būtent tuomet pasireiškia ląstelės senėjimas.

Senstančių, nebefunkcionuojančių ląstelių kaupimasis organizme skatina kognityvinių ir kitų su senėjimo procesais susijusių funkcijų silpnėjimą ar netgi ligų (pavyzdžiui, vėžio) atsiradimą.

Tiriamųjų organizmas ląsteliniu lygmeniu prilygo 25 metų amžiaus žmogui

Mokslininkams pavyko sustabdyti biologinio senėjimo procesą: remiantis jų studiją, po daugkartinių hiperbarinės deguonies terapijos sesijų tiriamųjų organizmas ląsteliniu lygmeniu prilygo dvidešimt penkerių metų amžiaus žmogui.

„Mes ne tik sustabdėme senėjimo procesus – mes parodėme, jog galima pasukti biologinį organizmo laiką atgal. Mūsų tyrimas suteikia vilties, kad senėjimo procesai gali būti valdomi. Tai atveria daug galimybių jauniesiems mokslininkams“, – teigė S. Efrati.

Justinas B.

Justinas yra redaktorius, rašytojas, internetinių projektų vystytojas. Siekia, kad skaitytojai gautų tvarią, patikrintą ir naudingą informaciją kiekvieną dieną.

Rodyti visus įrašus