Hemorojus: ligos simptomai, gydymo metodai ir prevencija

Hemorojus ligos simptomai, gydymo metodai ir prevencija(1)

Hemorojus – liga, apie kurią net ir šiais laikais daugelis vengia kalbėti ir nemalonius jį lydinčius simptomus ignoruoja.

Tai sutrikimas, kai storojoje žarnoje aplink išangę esančios kraujagyslių pagalvėlės pradeda didėti ir slenka žemyn.

Pagrindiniai hemorojaus simptomai – kraujavimas, skausmas, niežulys ir kiti nemalonūs pojūčiai išeinamosios angos srityje. Pats akivaizdžiausias simptomas – kraujavimas tuštinantis. Visiems šiems nemaloniems negalavimams įvardyti ir skirtas hemorojaus terminas.

Hemorojaus rizikos veiksniai

  • Herojus vystosi dėl padidėjusio slėgio dubens srityje, todėl dažniausiai pasitaiko žmonėms, ilgą laiką nekeičiantiems kūno padėties: dirbantiems sėdimą, arba atvirkščiai – stovimą darbą.
  • Hemorojumi dažniau serga mažai judantys, visiškai nesportuojantys žmonės.
  • Didesnę riziką susirgti hemorojumi patiria ir nėščiosios, nes augant vaisiui didesnis spaudimas tenka dubens kraujagyslėms.
  • Įtaką daro ir paveldimumas: jei tėvai ar seneliai sirgo šia liga, tikimybė susirgti hemorojumi išauga net kelis kartus.
  • Hemorojaus atvejų dažniau pasitaiko tarp vyresnio amžiaus žmonių. Hemorojumi vidutiniškai serga vienas iš dviejų 50 m. ir vyresnių žmonių.

Hemorojaus gydymas

Kaip ir daugelio kitų ligų, hemorojaus gydymo sėkmę lemia tai, kiek liga pažengusi.

  • Pirmosios ir antrosios stadijų hemorojaus gydymas. Įprastai jei pacientai į gydytojus kreipiasi vos pasirodžius pirmiesiems simptomams ir ilgai nedelsdami, išgydyti hemorojų – gana paprasta ir užtenka vadinamojo konservatyviojo gydymo. Dažnai tokiais atvejais pakanka pakoreguoti mitybos įpročius, gyvenimo būdą ir vartoti gydytojo skirtus medikamentus – žvakutes ar tepalus.
  • Įsisenėjusio hemorojaus gydymas. Pažengusios stadijos hemorojaus vaistai dažnai neveikia, todėl prireikia sudėtingesnio operacinio gydymo.

Intervencinis ambulatorinis hemorojaus gydymas

Intervencinis hemorojaus gydymas – greitas (trunkantis vos 5–10 min.) ir neskausmingas, nes gleivinė neturi skausmo receptorių. Procedūros metu naudojamas specialus iš gumos pagamintas žiedas, kuriuo perrišami bei užveržiami vidiniai hemorojaus mazgai. Guminis žiedas sudaro barjerą kraujotakai, todėl patologiniai krauju neaprūpinami audiniai žūva ir natūraliai pasišalina.

Hemorojaus gydymas intervenciniu metodu. Šaltinis: Mayoclinic.org

Hemorojaus gydymas lazeriu (lazerinė proktologija)

Vis dažniau hemorojui gydyti pasitelkiamas lazeris, tačiau klinikos taiko kiek skirtingas metodikas.

Vienas dažniausių gydymo būdų – fotokoaguliaciniu lazeriu su proktoskopu. Lazeris turi specialų ultragarsinį daviklį, kuris padeda aptikti ir sunaikinti hemorojinius mazgus bei juos maitinančias kraujagysles. Lazerio spinduliai veikia tik hemorojinius mazgelius, tačiau ne aplinkinius audinius, todėl jie nėra pažeidžiami.

Po lazerinės procedūros hemorojiniai mazgai susitraukia, surandėja ir galiausiai išnyksta. Hemorojaus gydymo lazeriu privalumai:

  • pacientai nejaučia skausmo;
  • po operacijos nelieka pjūvių, žaizdelių, randų;
  • jei operacija pavyko sėkmingai, beveik iškart po jos galima vykti į namus ar net darbą, todėl nesutrikdomas gyvenimo ritmas;
  • hemorojus išgydomas visam laikui ir nebeatsinaujina: operacijos veiksmingumas – net 93–99 proc.;
  • operacija – nebrangi, dalį lėšų kompensuoja ligonių kasos.

Esminis tokio hemorojaus gydymo privalumas – jog daugeliu atvejų po lazerinės proktologijos galima vykti į namus ar net darbą, todėl nesutrinka gyvenimo ritmas.

Operacinis hemorojaus gydymas

Tais atvejais, kai hemorojaus mazgai yra stipriai išvešėję ir išvirtę į išorę, taikomas vienintelis šiuo atveju galimas operacinis gydymas.

Atkreipkite dėmesį: nereikia laukti, kol hemorojus progresuos: tokiu atveju chirurginis gydymas gali būti vienintelė alternatyva.

Operacijai jau reikia vietinės arba bendrosios nejautros, mažiausiai parą po operacijos reikia praleisti ligoninėje, o dar 3–4 sav. po operacijos – gydantis namuose. Tai sutrikdo pacientų darbingumą. Dėl atvirų žaizdelių, likusių po operacijos, gydymas yra skausmingas, todėl jei tik įmanoma, patariama rinktis kitas gydymo metodikas.

Po bet kurio intervencinio hemorojaus gydymo pacientams skiriama speciali dieta, padedanti išvengti vidurių užkietėjimo: reikia vartoti kuo įmanoma daugiau skysčių, skaidulų turinčio maisto.

Hemorojaus prevencija

  • Sveika mityba. Siekiant užkirsti kelią hemorojui, reikėtų stengtis maitintis kuo sveikiau. Kasdieniams racione turėtų būti netirpių skaidulų turinčių produktų: įvairių grūdų produktų, košių, sėlenų, sėklų, vaisių ir daržovių, lieso pieno produktų. Reikėtų vengti greitojo maisto, riebalų, aštrių patiekalų, alkoholio.
  • Pakankamas kiekis skysčių. Labai svarbu išgerti ne mažiau nei 2 litrus skysčių kasdien. Geriausiai tinka vanduo, tačiau tiks ir žalioji, žolelių arbatos, nedideli kiekiai sulčių.
  • Judėjimas. Vienas iš hemorojų labiausiai provokuojančių veiksnių – ilgas sėdėjimas ir nutukimas, todėl patariama kuo dažniau vaikščioti, važinėti dviračiu, plaukioti baseine ar užsiimti kita patinkančia veikla. Iškart išsipirkti metinį sporto klubo abonementą tikrai nebūtina. Ieškokite daugiau progų pajudėti: į netoliese esantį darbą eikite pėsčiomis, kilkite ne liftu, bet lipkite laiptais ir pan.

Kovoti su hemorojumi gali padėti nesudėtingas pratimas – kasdien bent po 20 kartų reikia sutraukti ir atleisti išangės raumenis. Venkite ilgo tupėjimo, nekilnokite sunkių daiktų.

Rūta Anusevičienė

Rūta – daugiau nei 7 m. darbo patirtį sukaupusi profesionali žurnalistė ir tekstų kūrėja, besidominti subalansuota mityba, sportu ir kitomis sveikesnio gyvenimo alternatyvomis.

Rodyti visus įrašus