Dėl COVID-19 pandemijos vėžio tyrimų skaičius sumažėjo 60 proc.

  • Autorius: Guostė B.
  • 2021, Vasario 1d.
  • 0
  • 443 Views
Dėl COVID-19 pandemijos vėžio tyrimų skaičius sumažėjo 60 proc.

Prie nuolat didėjančių COVID-19 pandemijos sukeliamų nuostolių galima pridėti dar vieną: mokslinius vėžio tyrimus. Naujas tyrimas rodo, kad per pirmąją pandemijos bangą naujai pradėtų vėžio gydymą tiriančių studijų skaičius sumažėjo 60 procentų, rodo Medidata Enterprise Data Store surinkti duomenys.

„Trumpai tariant, pirmoji pandemijos banga sulėtino mokslo pažangą sveikatos srityse, kurios nesusijusios su COVID-19 infekcija”, – teigė tyrimo autorė, dr. Elizabeth Lamont.

Mokslininkė kartu su komanda peržiūrėjo Medidata Enterprise Data Store surinktus duomenis, kurie apima beveik 30 proc. visų vėžio tyrimų. Jie įvertino visas naujas vėžio studijas, pradėtas 2020 metų sausio-gegužės mėnesiais, ir palygino gautus duomenis su pastarųjų ketverių metų statistika.

Nustatyta, jog prieš pandemiją buvo pradėti 1249 tyrimai – vidutiniškai 312 per metus. Tuo tarpu nuo pandemijos pradžios buvo pradėtas tik 191 tyrimas.

Tyrime atsiskleidžia tik dalis problemų

„Gauti duomenys patvirtina naujai pradėtų vėžio studijų skaičiaus sumažėjimą pandemijos metu. Tačiau tai – tik dalis nerimą keliančios istorijos. Šioje studijoje nekalbama apie vėžio tyrimus, kurie buvo sustabdyti, atidėti. Tiesa ta, jog praėjusių metų pavasarį jau vykstančių tyrimų skaičius sumažėjo maždaug 50 proc.”, – pastebėjo Amerikos klinikinių onkologų draugijos (ASCO) atstovas dr. Richardas Schilsky.

Anot jo, tokią situaciją lėmė sparčiai užklupusi pandemija ir nežinojimas, kaip prisitaikyti prie naujų aplinkybių.

„Kadangi tuo metu nebuvo žinoma, kaip galima tęsti ar pradėti tyrimus užtikrinant saugumą, mokslininkai buvo paprasčiausiai išsiųsti namo. Tie mokslininkai, kurie buvo kliniškai apmokyti, buvo siunčiami dirbti į įvairias gydymo įstaigas. Visa tai rimtai pakenkė mokslinių tyrimų laukui“, – paaiškino dr. R.Schilsky.

Situacija gerėja

Dr. E.Lamont pastebi, kad vis tik pastaruoju metu stebimas „atšilimas“ mokslinių tyrimų lauke, kadangi tyrėjai prisitaiko prie pokyčių ir iššūkių, kuriuos ir toliau kelia COVID-19 pandemija.

Dr. R.Schilsky pateikė pavyzdį, jog JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai pakeitė veiklos metodikos normas, kad mokslo darbuotojai savo pareigas galėtų atlikti dirbdami namuose, gaudami reikalingą prieigą prie medicininių įrašų ir elektroninių duomenų sistemų. Lygiai taip pat ir tyrimų rėmėjai performavo savo reikalavimus, kad tyrimai galėtų sklandžiai vykti pandemijos sąlygomis.