Bipolinis sutrikimas: ką svarbu apie tai žinoti?

  • Autorius: Guostė B.
  • 2020, Lapkričio 23d.
  • 0
  • 1161 Views
Bipolinis sutrikimas: ką svarbu apie tai žinoti?

Bipolinis sutrikimas anksčiau buvo vadinamas maniakine depresija. Tai – tokia sveikatos būklė, kuriai būdingas staigus nuotaikų pasikeitimas: vienu metu juntamas pakylėjimas, o kitu – beviltiškumas.

Nors tokie epizodai nėra labai dažni (jie gali ištikti vos porą kartų per metus), tačiau tai neigiamai atsiliepia kasdieniame gyvenime ir įprastai veiklai. Nors bipolinio sutrikimo simptomai dažniausiai pasireiškia viso gyvenimo laikotarpiu, tačiau taikant tinkamą gydymą jį galima kontroliuoti.

Bipolinio sutrikimo simptomai

Žinoma, bipolinį sutrikimą gali nustatyti tik specialistas, tačiau jį galima įtarti tuomet, jei pasireiškia žemiau išvardinti simptomai:

· Nuotaikų kaita: pakylėjimo laikotarpiu asmuo yra puikios nuotaikos, nusiteikęs bendrauti, mėgsta būti dėmesio centre. Šiuo etapu juntama padidėjusi savivertė, apima noras užsiimti įvairia veikla, ir t.t. Esant  suprastėjusiai nuotaikai juntamas stiprus nerimas, kurio priežastį yra sunku paaiškinti, asmuo tampa užsisklendęs;

· Besikeičiantis aktyvumo lygis (pagal fazes bipolinis sutrikimas yra skirstomas į maniją ir depresiją, o esant bipoliniam afektiniam sutrikimui fazė gali būti mišri). Manijos fazėje apima noras veikti, netausojama jėgų, o pakitus aktyvumo lygiui imama nesilaikyti dienos režimo, tampa sunku išlipti iš lovos ir atlikti įprastus kasdienius darbus.

Nors kartais bipolinis sutrikimas yra painiojamas su temperamento tipu, tačiau svarbu žinoti, kad cholerikų temperamentas bėgant metams nelabai keičiasi, o turintys bipolinį sutrikimą nuolatos turi kovoti su nuotaikų šuoliais ir aktyvumo pokyčiais.

Kodėl pasireiškia šis sutrikimas?

Tai yra lėtinė liga, kuri yra susijusi su pokyčiais smegenyse, kuriuos gali nulemti paveldimumas. Jei jūsų giminėje yra ar buvo žmonių, kentėjusių nuo priklausomybių ligų, tai gali turėti didelį poveikį bipolinio sutrikimo atsiradimui. Jei vaikystėje yra patiriama daug streso, tai taip pat gali turėti poveikį ligos pradžiai.

Bipolinio sutrikimo gydymas

Gydyti šį sutrikimą yra būtina, nes priešingu atveju gali tekti susidurti su labai įvairiomis problemomis, kurios gerokai apsunkina gyvenimą. Bipolinis sutrikimas yra gydomas vaistais, o tuomet, jei delsiama tą daryti, senatvėje gali būti pastebimi smegenų pakitimai. Nors kurį laiką galima išsiversti ir be vaistų, tačiau visuomet išlieka pavojus, kad bipolinio sutrikimo simptomai ir vėl pasireikš.

Ką svarbu žinoti artimiesiems?

Ligos eigai didelį poveikį turi artimųjų palaikymas. Svarbu žinoti, kad esant manijos būsenai nereikėtų skatinti jos pakylėjimo (ypatingai tada, jei sergančiojo sumanymai yra pernelyg rizikingi). Depresijos laikotarpiu svarbu būti kantriems, ir, žinoma, skatinti kreiptis pagalbos.

Bipolinis sutrikimas gali pasireikšti vaikams ir paaugliams

Nuo šio sutrikimo kenčia ne vien tik suaugusieji, bet taip pat ir vaikai bei paaugliai. Deja, ne visada yra paprasta suprasti, kokios emocijos yra normalios, o kurios jų yra susijusios su ligos simptomais (kartais nuotaikų ir aktyvumo periodai gali būti susiję su metų laikais).

Jei pastebėtumėte ką nors neįprasto, vertėtų nedelsiant pasikonsultuoti su specialistais.