Anykščių jaunimas rūkymui taria „Ne“

  • Autorius: Guostė B.
  • 2013 20 birželio
  • 0
  • 69 Views

Pradedančiųjų rūkyti amžius vis jaunėja. Anykščių Antano Vienuolio gimnazijos mokinių atlikta apklausa parodė, kad dažnai pirmąją cigaretę vaikai prisidega vos ketvirtoje klasėje, o aštuntoje – rūkymas tampa kasdieniu įpročiu. Aukštesniųjų klasių gimnazistai, siekdami stabdyti rūkymo plitimą, įgyvendino projektą „Rūkymas neveža“ – būsimiems aštuntokams surengė viktoriną ir dviejų dienų stovyklą.

„Kaip rodo apklausos rezultatai, nors daugeliui mokinių nepatinka tabako skonis, tačiau jie nenori atsilikti nuo „kietų“ draugų, mokyklos lyderių. Dalis jaunimo, ypač mergaitės, mano, kad rūkyti madinga, padeda jaustis subrendusiam. Kiti griebiasi cigaretės dėl prasto užimtumo, t. y. kai stinga veiklos“, – pasakoja Audra Steponavičiūtė, A. Vienuolio gimnazijos istorijos mokytoja.

Anot pedagogės, šį kartą rūkantys nepilnamečiai buvo itin atviri. Mokiniai prisipažino, kad cigarečių jie įsigyja už pietums skirtus pinigus, kartais – nugvelbia iš tėvų.

„Daugelis vaikų ir jaunuolių nesuvokia rūkymo žalos. Jie galvoja: pabandysiu, jei nepatiks – mesiu, ir net neįtaria, kaip sunku sustoti, – pastebi Indrė Navickaitė, A. Vienuolio gimnazijos mokinė. – Jei nori pritapti prie bendramokslių, susirasti draugų ar neturi ką veikti, pradėk sportuoti. O jei tiki, kad rūkymas mažina stresą, ir nori pagerinti nuotaiką, sukrimsk šokolado.“

A. Steponavičiūtė įsitikinusi, kad draudimai ar gąsdinimai menkai gelbsti kovojant su potraukiu rūkyti. Svarbu mokiniams suteikti kuo daugiau informacijos apie rūkymo žalą, organizme vykstančius procesus, t. y. skatinti juos susimąstyti ir padėti teisingai pasirinkti.

„Viktorina parodė, kad būsimi aštuntokai labai mažai žino apie rūkymą ir jo žalą. Vadinasi, tėvai ir mokytojai per mažai apie tai kalba arba pateikia informaciją per daug sudėtingai, nesuprantamai“, – svarsto istorijos mokytoja.

Mokiniai nustebo sužinoję, kad dažniausiai rūko žemesnio intelekto žmonės, kad cigaretėse yra net 3700 pavojingų medžiagų, iš kurių 40 sukelia vėžį, kad suaugęs žmogus mirtų nuo 0,05 gramo gryno nikotino, ir t. t.

Anot A. Steponavičiūtės, kitas būdas kovoti su rūkymu – įtikinti paauglius, kad nebūtina rūkyti norint būti komandos nariu ar net lyderiu. Birželio pradžioje 16 būsimų aštuntokų ir 4 jų tėveliai dalyvavo dviejų dienų stovykloje ant Nevėžio ežero kranto. Dalyvaudami įvairiose rungtyse, mokiniai išmoko susitelkti ir bendradarbiauti, taip pat suprato, kad tikrieji lyderiai pripažinimo sulaukia dėl savo sumanumo, o ne žalingų įpročių.

A. Vienuolio gimnazijos jaunimas parengė ir specialius lipdukus, kuriais skatina susimąstyti apie rūkymo žalą, o rudenį ketina juos atspausdinti ir platinti mokykloje.

Istorijos mokytoja įsitikinusi, kad projektas „Rūkymas neveža“ naudingas ne tik būsimiems aštuntokams, bet ir aukštesniųjų klasių mokiniams, kurie prisidėjo jį įgyvendinant. O norint keisti jaunimo įpročius ir užauginti sveikesnę kartą, reikia daug laiko ir pastangų.

A. Vienuolio gimnazijos projektas „Rūkymas neveža“ yra viena projekto „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“ iniciatyvų, kurias vykdo 120 švietimo įstaigų – bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų, kolegijų – iš 30-ies savivaldybių. Projektą „Kuriame Respubliką“ įgyvendina VšĮ „Pilietinės visuomenės institutas“ kartu su partneriais pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ priemonę „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“. Jį finansuoja Europos socialinis fondas.

Daugiau informacijos apie šį projektą rasite interneto svetainėje www.kuriamerespublika.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje www.facebook.com/KuriameRespublika.

Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

Naudojame slapukus (angl. cookies), geros naudojimosi patirties svetaine vardan.
Ok, ačiū
Privacy Policy