7 mitybos taisyklės sergantiems cukriniu diabetu

  • Autorius: Guostė B.
  • 2021, Gegužės 20d.
  • 0
  • 3563 Views
7 mitybos taisyklės sergantiems cukriniu diabetu

Yra skirtingų cukrinio diabeto tipų, kaip ir nėra dviejų žmonių, kuriems būtų būdinga identiška ligos eiga. Todėl nerastume ir universalaus mitybos plano, tinkančio visiems, susiduriantiems su cukriniu diabetu. Kita vertus, sveikatos specialistai išskiria tam tikras mitybos gaires, kurios rekomenduotinos turintiems cukrinį diabetą.

„Siekiant tinkamai valdyti cukrinį diabetą ir sumažinti ligos komplikacijų riziką, itin svarbu sveikai maitintis, praturtinant mitybą tam tikrais maisto produktais ir ribojant specifinio maisto suvartojimą“, – tikina Jungtinės Karalystės dietistas ir mitybos specialistas Douglas‘as Twenefour‘as.

Šiame straipsnyje apžvelgsime 7 mitybos taisykles, kurios rekomenduojamos sergantiesiems cukrinius diabetu.

1. Rinkitės sveikesnius angliavandenius

Angliavandeniai turi įtakos gliukozės kiekiui kraujyje, todėl itin svarbu riboti paprastųjų angliavandenių (cukraus ir saldumynų) suvartojimą ir rinktis maisto produktus, kurie būtų sveikatai palankesni angliavandenių šaltiniai.

Pavyzdžiui, į racioną galima įtraukti visagrūdžių gaminių, vaisių, daržovių (ypač brokolių), ankštinių (lęšių, pupelių ar avinžirnių), nesaldintų ir mažo riebumo pieno produktų. Tuo pačiu svarbu vengti mažai ląstelienos (skaidulų) turinčių produktų, tokių kaip balta duona, balti ryžiai ar perdirbti grūdai.

2. Ribokite druskos suvartojimą

Perteklinis druskos vartojimas didina hipertenzijos (aukšto kraujospūdžio), širdies ligų ir insulto riziką. Sergantieji cukriniu diabetu patenka į dar didesnę šių ligų riziką.

Specialistai rekomenduoja suvartoti ne daugiau kaip 6 gramus (vieną arbatinį šaukštelį) druskos per dieną. Svarbu atkreipti dėmesį, jog daugelio fasuotų, perdirbtų maisto produktų sudėtyje yra druskos, todėl reikėtų tikrinti maisto etiketes ir rinktis maisto produktus, turinčius mažiausiai druskos.

Geriausia maistą gamintis patiems – tada tiksliai žinosite, kiek druskos suvartojate. Taip pat vietoje druskos maisto gardinimui galima naudoti įvairias prieskonines žoleles.

3. Atsisakykite pridėtinio cukraus

Cukrinio diabeto, nutukimo ir burnos vėžio srityse besispecializuojanti klinikinė dietistė dr. Amrita Das Parua nurodo, jog itin svarbu vengti produktų, kuriuose yra pridėtinio cukraus.

Cukrų ji rekomenduoja keisti kitais natūraliais saldikliais, pavyzdžiui, stevija ar klevų sirupu, bei vengti dirbtinių saldiklių, tokių kaip aspartamas.

4. Venkite raudonos ir perdirbtos mėsos

Jautiena, aviena, kumpis, šoninė, dešrelės ir kiti perdirbti mėsos gaminiai turėtų būti itin retai vartojami.

Raudoną mėsą ir perdirbtos mėsos gaminius naudinga keisti ankštinėmis daržovėmis, riebia žuvimi, paukštiena, nesūdytais riešutais. Šie produktai nesukelia staigaus gliukozės šuolio kraujyje ir ilgam suteikia sotumą.

5. Gerkite daug vandens

Nors vanduo nėra laikomas maistine medžiaga, jis yra būtinas mūsų organizmui – apie 60 proc. suaugusio žmogaus kūno sudaro vanduo. Kadangi vanduo palaiko organizmo ląstelių, organų, audinių veiklą, bei yra nuolatos eikvojamas mūsų organizmo, – turėtume nuo ryto iki vakaro gurkšnoti vandenį nedideliais kiekiais.

Itin svarbu išgerti vandens likus bent 30 minučių iki pagrindinių valgymų ir po valgio bent valandą negerti vandens. Kaip tinkamai gerti vandenį pagal ajurvedos ekspertės patarimus rasite šiame straipsnyje.

6. Daugiau šviežių vaisių ir daržovių

Švieži vaisiai yra puikus dienos užkandis ir geriausias natūralaus cukraus šaltinis. Daržoves vertėtų valgyti su kiekvienu pagrindiniu valgymu – tokiu būdu organizmas gaus visų reikalingų vitaminų, mineralų ir skaidulų.

7. Rinkitės sveikus riebalus

Riebalai mūsų organizmui suteikia energijos, tačiau jų nauda mūsų organizmui labai priklauso nuo riebalų rūšies.

Pagrindiniai sveikųjų riebalų šaltiniai yra nepadoroti riešutai ir sėklos, avokadai, riebi žuvis, alyvuogių, linų sėmenų ir kiti augaliniai aliejai.

Tuo tarpu mėsa, sviestas, taukai, kepimo aliejus, kepiniai yra gausūs sočiųjų riebalų, kurie didina „blogojo” cholesterolio kiekį, tad šiuos produktus reikėtų vartoti retai ir nedideliais kiekiais.