7 maisto produktai „smegenims“: gerina atmintį, mažina demencijos riziką

  • Autorius: Guostė B.
  • 2021, Vasario 23d.
  • 0
  • 2059 Views
7 maisto produktai smegenų veiklai: gerina atmintį, mažina demencijos riziką

Mityba turi didelę reikšmę mūsų smegenims. Remiantis specialistų patarimais iš viso pasaulio įvardijame 7 produktus, kuriuos įtraukdami į kasdienį racioną pagerinsime savo smegenų veiklą.

Uogos

Uogose yra antioksidaciniu poveikiu pasižyminčių flavonoidų, kurie apsaugo smegenų ląsteles nuo oksidacinio streso. Jie taip pat sumažina su senėjimu susijusio kognityvinio susilpnėjimo ir Alzheimerio ligos riziką. Be to, flavonoidai gali pagerinti kognityvinius gebėjimus, tokius kaip atmintis, mokymasis, sprendimų priėmimas.

Uogos apsaugo smegenis ir nuo lėtinio uždegimo, kuris sustabdo energijos gamybą smegenų ląstelėse ir sukelia kognityvinius sutrikimus (pavyzdžiui, „smegenų rūką“, psichikos nuovargį). Ne veltui uogos vadinamos „jaunystės šaltiniu“.

Kiaušiniai

Kiaušiniai gausūs baltymų, vitamino B12 ir omega-3 riebiųjų rūgščių. Kiaušinių sudėtyje yra didelis kiekis aminorūgšties triptofano, kuris skatina „laimės hormono“ serotonino gamybą. Be to, kiaušiniai praturtina organizmą cholinu (vitaminu B4), kuris vaidina svarbų vaidmenį smegenų procesuose, susijusiuose su atmintimi ir mokymusi.

Riebios žuvys

Riebios žuvys yra vienas pagrindinių omega-3 riebiųjų rūgščių šaltinių. Omega-3 yra pagrindinė smegenų ląstelių „statybinė medžiaga“, stiprinanti atmintį ir gerinanti nuotaiką. Šios rūgštys taip pat apsaugo smegenis nuo su senėjimu susijusio kognityvinio nuosmukio.

2015 metų studijoje nustatyta, kad omega-3 polinesočiosios riebalų rūgštys pasižymi neuroprotekcinėmis savybėmis ir yra potencialiai veiksmingos įvairių neurodegeneracinių ir neurologinių sutrikimų gydymui.

Avokadai

Avokaduose yra apie 75 procentus mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurios dalyvauja acetilcholino – chemikalo, svarbaus atminčiai ir mokymuisi – gamyboje. Avokadų sudėtyje yra ir vitaminų C, E, K, B grupės vitaminų bei didelis kiekis tirozino, kuris skatina dopamino išsiskyrimą. Be to, avokadai gerina kraujotaką smegenyse ir veikia priešuždegimiškai.

Ciberžolė

Ajurvedoje ciberžolė yra laikoma svarbiausiu prieskoniu smegenų veiklai. Ciberžolėje yra virš 100 žinomų junginių, tarp kurių yra turinčių antioksidacinių, priešuždegiminių ir neuroprotekcinių savybių. Ciberžolėje esantis kurkuminas padidina BDNF (smegenų neurotrofinio faktoriaus) lygį, sumažina uždegimą smegenyse. Kitas ciberžolės junginys – turmeronas – skatina naujų neuronų gamybą smegenyse ir smegenų atsinaujinimą.

Juodasis šokoladas

Juodajame šokolade yra daugiau kaip 1 500 veikliųjų medžiagų, suteikiančių gerą savijautą. Pavyzdžiui, serotonino prekursoriaus triptofano, neurotransmiterio anandamido (kuris jungiasi prie kanabinoidų receptorių), aminorūgšties fenilalanino (išsiskiriančio įsimylėjimo metu). Juodajame šokolade esantys flavonoidai gerina smegenų plastiškumą ir skatina smegenų ląstelių ilgaamžiškumą.

Graikiniai riešutai

Graikiniuose riešutuose yra visų rūšių vitaminų, mineralų ir kitų maistinių medžiagų, reikalingų smegenų veiklai. Graikinių riešutų vartojimas didina ilgaamžiškumą, skatina serotonino išsiskyrimą ir smegenų atsinaujinimą. Graikiniuose riešutuose yra gausu omega-3 DHA riebiųjų rūgščių, kurios gerina kognityvinius įgūdžius.

Amerikiečių mokslininkai atrado, kad per dieną suvartojant 30-55 gramus graikinių riešutų, pagerėja kognityvinės funkcijos ir sumažinama kardiovaskulinių ligų, depresijos, II tipo diabeto rizika.