Erkės jau kimba ne tik prie gyvūnų

  • Autorius: Guostė B.
  • 2016, Balandžio 19d.
  • 0
  • 735 Views

Šylant orams ir dažnėjant pavasariniam lietui dažnėja atvejų, kai žmonėms įkanda erkės. Vaistininkai perspėja, kad susidomėjimas apsauga nuo vabzdžių išaugęs ir atokiose vietovėse, ir didžiuosiuose miestuose.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Alytuje Gaiva Seliutienė teigia, kad apsisaugojimo nuo erkių priemonių poreikį dažniausiai paskatina naminiai gyvūnai – žmonės pastebi, kad augintiniai „parsineša“ erkių ir patys susirūpina savo sveikata.

„Ilgai laukti erkių ir uodų sezono neteks ir matome, kad žmonės ruošiasi iš anksto. Erkių aktyvumo sezonas paprastai prasideda balandžio mėnesį ir tęsiasi net iki lapkričio. Didžiausias uodų aktyvumas pasireiškia šiek tiek vėliau – nuo gegužės iki birželio pabaigos, priklausomai nuo kritulių kiekio“, – sako G. Seliutienė.

Anot vaistininkės, vykstant į gamtą, o ir leidžiant laiką miesto parkuose, reikėtų neprarasti budrumo – net ir menkiausias įkandimas ar įgėlimas gali pasireikšti didelėmis sveikatos problemomis.

„Turime bent dešimt repelentų nuo vabzdžių ir voragyvių, kurie skiriasi konsistencija, stiprumu, vartojimo būdu. Pastebime, kad atėję į vaistinę klientai žino, kokio tipo apsaugos nuo vabzdžių pageidautų – vieni ieško natūralesnių priemonių, kiti siekia išvengti alerginių reakcijų ar nesugadinti drabužių, todėl renkasi priemones, skirtas purkšti tik ant medžiagos arba tik ant odos. Pastaruoju metu taip pat labai išpopuliarėjo specialios apyrankės – tai itin patogus ir saugus būdas nuo įkandimų apsaugoti mažus vaikus, kurie ne visada geba laikytis visų atsargumo priemonių, tinkamas vaikams nuo 30 mėnesių ir nėščiosioms“, – teigia vaistininkė.

Apsaugos nuo vabzdžių priemonės gali būti aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai. Renkantis tinkamiausią priemonę, reikėtų atkreipti dėmesį į repelento veikimo laiką, kaip gamintojas rekomenduoja priemonę naudoti (ant odos ar ant drabužių)  ir kokius vabzdžius jis atbaido (tik uodus, tik erkes, o galbūt ir vienus, ir kitus). Svarbu žinoti, kad efektyvumas ir veikimo trukmė priklauso ne tik nuo repelento rūšies, bet ir aplinkos sąlygų – bus vartojamas lietui lyjant, didelėje temperatūroje, vėjyje ir pan.

„Jeigu erkė įkastų, labai svarbu stebėti, ar po erkės įkandimo žmogus nesukarščiuoja, ar neatsiranda raudonų dėmių. Ištraukus iš organizmo erkę, paraudimas turėtų praeiti po kelių dienų – jei jis nepraeina, o tik didėja, būtina kreiptis į gydytoją. Vienas sudėtingiausių vabzdžių įgėlimų simptomų – anafilaksinis šokas. Alergiški žmonės gali patirti labai stiprų bėrimą, kvėpavimo takų ar akių tinimą. Tokiu atveju taip pat būtina gydytojo konsultacija“, – pataria sveikatos priežiūros specialistė.